Rugina Logan - totul despre problemele de rugina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Ivan Marian View Post
    Da ,,,cand ma cautai pe sub chedere la loganul meu ((face 3 ani in Iunie )) la Polivalenta de rugina ,,ce ai vazut?,,nimic,,De ce?..Pt ca ti-am zis...cand am dat chederele jos sa le spal de mizerie am dat si cu SPRAY CU VASELINA pe toata tabla aia roata pe unde vin chederele lipite de tabla...Eu ti-am zis, "dai mah cu vaselina",dar tu nu si nu.

    Ps...am mai dat cu spray din ala si pe la balamale usi/capote/pe sub chedere si pe unde am mai considerat eu.
    La vara o sa plec cu loganul la tara si o sa ii fac o operatiune monstru,,adica scot tot afara din ea si bag ulei si vaselina peste tot,,in praguri,usi,aripi,contra aripi,,si apoi ii trag si o antifonare pe dedesubt si in habitaclu,,restu e CanCan!

    PS 2..La vechiul break dacia din 1995 am facut aceste operatiuni de mai sus si chiar si in ziua de azi dupa 16 ani se prezinta bine la capitolul rugina.
    Vezi ce ulei ii bagi sa nu fie ars c-ai rupt-o in fericire. E coroziv rau!
    Last edited by darksid3; 20 May 2011, 11:20.
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • Cred ca o sa ii bag vaselina,,,cautam pe net si am vazut la vreo 8 lei Kg.

      Comment


      • Eu am fost sunat de la service, au montat usile si luni intra la vopsit! ma duc sa o vad astazi! mariane, nu stau eu sa ii bag vaselina peste tot, acum poate o ung putin pe sub chedere si prin praguri dar sa fac actiuni de genul ala mai bine ma impusc!

        Comment


        • stie careva d unde provine tabla de pe logan-uri si unde se trateaza . si unde sa mai ma uit de rugina in afara de pasajele rotilor din spate si chederele de la usi???

          Comment


          • cand am cumparat masina, in 2007, mi-au spus la reprezentata ca tabla este din Cehia!

            Comment


            • @mallibu...unii se mai plang de rugina(puncte) mai ales pe portiere si aripi spate(zona exterioara) si mai ales in portbagaj.

              Comment


              • +capota motor de la pietrele sarite pe drum, + cupola+ sub chedere.

                Comment


                • Originally posted by Ivan Marian View Post
                  am dat chederele jos sa le spal de mizerie am dat si cu SPRAY CU VASELINA pe toata tabla aia roata pe unde vin chederele lipite de tabla

                  Ps...am mai dat cu spray din ala si pe la balamale usi/capote/pe sub chedere si pe unde am mai considerat eu.

                  Buna ideea!!!,chiar am gasit si eu ceva puncte de rugina pe la usi (sa vezi ce rade PCH),dar le-am rezolvat o parte din ele,fiind mici.

                  Daca am vopsit masina si e cheala,ii trag o vaselinare pe la chedere.

                  O sa mai folosesc niste FERUGINOL, se gaseste in Brico store si curata rugina foarte bine,testat de mine
                  sigpic
                  "BRABUS" STYLE

                  Comment


                  • matheo - parca brabusu nu rugineste ...are alta tabla

                    Si eu am dat acum vreo 1 an cu spray cu vaselina la chedere...si chiar acum cateva zile m-am uitat din nou la chedere... rugina nu a avansat

                    Comment


                    • la mine s-a umflat un pic vopseaua la o aripa spate si niste puncte de rugina la portbagaj langa luneta.in rest e de bine...eu sunt multumit.sa stiti ca am vazut multe masini facute dupa 2000 incoace care au probleme cu rugina.o mai tin cam 2 ani si dupa aia mai i-au una si tot asa.se merita sa o tii 5-6 ani si dupa aia o schimbi.eu 40 mii km cu ea in 4 ani.am mers de m-am rupt.
                      Welcome to the Club, We Have Jackets !

                      Comment


                      • Las' c'am mers eu cu a mea 30k in 6 ani
                        Si mergeam zilnic, fara duminica, de acasa pan' la servici 2 km, dar pe jos nu mergeam ca ma mancau cainii, lupii, mistretii si alte oratanii.
                        Ca o comparatie, de cand am masina asta, am facut cam 160k km cu troacele de la munci.

                        Cat despre rugina, m-am consolat cu faptul ca tre' sa-mi caut capota portbagaj, ca am inceput de perforare tabla de la puncte rugina in vreo 6 locuri p'acolo
                        Keyboard error or no keyboard present.
                        Press F1 to continue or DEL to enter setup...

                        Comment


                        • @lungan, poti atasa si 2-3 poze cu rugina de la portbagaj,pentru ca mi se pare grav daca zici ca trebuie schimabata capota.....

                          Comment


                          • Am rezolvat cu rugina pe usi (momentan)..o sa reapara sigur .

                            http://www.loganclub.ro/forum/showpo...postcount=2257
                            Last edited by matheo66c; 15 June 2011, 23:06.
                            sigpic
                            "BRABUS" STYLE

                            Comment


                            • Astazi am rezolvato si eu cu rugina de pe usile din partea dreapta la ce-a din fata nu am avut ce sa-i fac ca facuse gaura si a trebuit schimbata i-ar la ce-a din spate a fost curatata rugina si dat cu spray de zinc.maine se va face usa de la sofer si aripa spate stanga am sa mai revin cu cateva poze maine din timpul lucrarii
                              Attached Files
                              Logan PH2 - 1.6,16v
                              Logan PH1 - 1.6 MPi

                              Comment


                              • Vad ca incep sa apara masini de top pe acest thread.

                                Rugina se rezolva prin 2 lucruri consecutive : 1 reparatia punctuala si 2 vanzarea.

                                Daca ajungi pe la nenea tinichigiu si nenea vopsitor.....dai o groaza de bani.
                                real power..... diesel power by

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google