Da Ulei Pe La Cureaua De Distributie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    @burtosu:
    ...de-a dreptul incredibili astia de la dacia, vad ca le fac tot mai bune!

    Eu zic ca ar cam trebui sa-ti faci griji.
    In mod sigur a inceput sa-ti dea ulei inca din primi km, daca zici ca acum ai doar 2400.

    Nu mai amana, du-te in service cat mai repede cu putinta...iti vor schimba pe GARANTIE (asta in cazul cel mai fericit, altfel vei mai face cateva drumuri in service) semeringul si pinionul si eventual cel 2 suruburi are au trecere directa in circuitul de ungere.

    Crede-ma ca stiu ce-ti spun...am fost de 6 ori in service cu problema asta, doar ca la mine si-a "dat drumul" cand avea masina 10000km.

    offtopic: insonorizantul de la panoul de foc e din fabrica sau aftermarket?
    Last edited by Kojak; 13 April 2008, 21:29.

    Comment


    • #47
      Originally posted by burtosu View Post
      De putin timp am observat si eu la masina mea ceva ulei(in pozele de mai jos) si nu stiu ce sa fac,s-o mai las,sa merg in service,sa ma alarmez?Mentionez ca am in jur de 2400 km.Daca chiar da ulei chiar asa repede sa se intample,pai cand o avea 100.000 km ce-o sa faca o sa crape?
      Multumiri anticipate!
      Salut, ai ulei la greu pe acolo , dute la ei ca se rezolva intr-o zi . Eu aveam 1900 km cand am mers la ei si curgea mai demult, cine stie ......
      sigpic

      Comment


      • #48
        Ptr. Kojak
        Insonorizatorul panou anti foc l-am luat de la dezmembrari si e montat de mine,cu putin mai mult efort dar a meritat.
        Despre ulei nu stiu ce sa fac,sa lasa sa mai fac macar vreo 1500 km sau sa ma duc acum sa rezolv problema.
        Cam naspa daca dupa 2400 km deja sa fiu in service de doua ori una sa-mi schimbe macaraua si motorasul geam stanga fata si acum cu uleiul.
        KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

        Comment


        • #49
          Ma inscriu si eu printre cei cu ulei in zona distributiei. ( 1.6MPI, din Feb.2008, 1800 km la bord - cred ca curgea din primul moment dar acum e mai evident).
          Intrebare: a mai avut cineva problema asta in Cluj ? Cum se procedeaza la serviceul din Cluj ? Se schimba pinionul si simeringul din prima, sau trebuie sa trec prin toate fazele (prima data suruburile, apoi simeringul, apoi pinion + simering) ?

          Comment


          • #50
            Se schimba toate in acelasi timp, e procedura standard.

            Comment


            • #51
              Cam cit dureaza reparatia la distributie ?

              Comment


              • #52
                La mine si la Bad_wolf a durat aprox 7 ore (la mine au facut si revizia in timpul asta).

                Comment


                • #53
                  La schimbul de pinion,simering,curele etc cred ca se schimba si uleiul nu?Daca da,acesta este platit de client,chiar daca masina este in garantie?
                  KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                  Comment


                  • #54
                    Practic operatia dureaza vreo 2-3 ore , dar pt. a schimba distribuita trebuie trimise poze la Pitesti si sa primeasca acordul de la ei ca sa se apuce sa schimbe, asa mi sa zis , de aia o stat la noi 7 ore . Am lasat-o la 9 am s-or apucat o desfacut o facut poze , pe la 12-13 o primit acordul si pana la 16 pm or schimbat/montat la loc masina.
                    sigpic

                    Comment


                    • #55
                      Nu se schimba uleiul odata cu celelalte piese.
                      Cel mai nou proiect auto din România!
                      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                      Comment


                      • #56
                        E corect ceea ce spune andrei!
                        NU se schimba uleiul, se recupereaza intr-un bidon ( de obicei unul gol si jegos in care a fost tot ulei de motor, altul ulei decat cel pe care-l ai tu, dar stai de capul mecanicului sa gaseasca un bidon mai curat sau sa-l curete cat-de-cat pe ala) dupa care, la terminarea interventiei ti-l toarna inapoi in motor.
                        N-are rost sa va certati cu ei, Dacia NU plateste pe garantie si uleiul care e "afectat" in cadrul acestei operatii.
                        Si in legatura cu "procedura standard", nu stiu ce sa zic...mie mi-au schimbat pinionul si semerigul abia a 6-a oara, de celelalte 5 dati s-au incapatanat si au etansat / schimbat suruburile alea 2.
                        Poate am fost eu mai ghinionist (a se citi fraier), celor carora li s-au schimbat toate cele de prima data probabil ca au scapat definitiv si de problema.
                        Deci nu e o regula, esti "la blana" dacotecului cum s-ar zice, adica in functie de ceea ce observa el la fata locului si ceea ce propune ca solutie tehnica de remediere a defectului celor de la pitesti, astia la randul lor iau o decizie "inteleapta" si dau ok-u' referitor la ce trebuie sa se schimbe si ce presupune aceasta operatie efectuata pe garantie.
                        Dupa cum spuneau si colegii forum-isti, din cauza asta dureaza 7-9 ore toata tarasenia...asa ca daca aveti de gand sa stati prin pereajma, inarmati-va cu rabdare.

                        Comment


                        • #57
                          Eu sper sa nu ma abureasca prea tare ca nu si-au gasit omul,ca le umplu cururile de suturi,nu-mi place sa fiu vrajit pe banii mei mai ales la un lucru nou care n-are nici 3.000 de km.Cand mi-au schimbat macaraua au fost foarte promti,la ora 15.20(aprox) am sunat eu si la 16.00 o aveam si schimbata.
                          Last edited by burtosu; 14 April 2008, 18:50.
                          KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                          Comment


                          • #58
                            Bafta, poate ai noroc si dai de un dacotec de treaba! (banuiesc ca o sa mergi in BZ la service)

                            Ce sa zic, astia in Bucale, sunt mai smecheriti...mecanicii...eu nu i-am "uns" niciodata, dincontra am avut si cateva meciuri cu ei.

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by Kojak View Post
                              Bafta, poate ai noroc si dai de un dacotec de treaba! (banuiesc ca o sa mergi in BZ la service)

                              Ce sa zic, astia in Bucale, sunt mai smecheriti...mecanicii...eu nu i-am "uns" niciodata, dincontra am avut si cateva meciuri cu ei.
                              Da la Buzau o s-o fac si sa te-auda d-zeu de bine.
                              KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                              Comment


                              • #60
                                Originally posted by iashca View Post
                                Sa vezi ce au schimbat la ea. d eobicei din cele citite pe forum asta dureaza o zi:se schimba kit-ul de distributie.sa ne spui ce ti-au facut
                                Au inlocuit cureaua de distributie si setul de etansare.A durat cam 3 ore.Sper sa nu mai reapara aceasta problema.La 10000km voi merge la revizie si vom verifica daca mai sint probleme.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google