Da Ulei Pe La Cureaua De Distributie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Joi la ora 08.15 sunt programat,sa vedem ce-o sa iasa,sa speram ca va fii bine.
    KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

    Comment


    • #62
      Am o mica dilema si anume ca masinile noastre cu probleme asa de "tinere"(scurgeri ulei si altele) sunt cumva cele cu garantie de 18 luni(a mea asa e,din prostia mea),este buna o statistica?
      KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

      Comment


      • #63
        Si eu tot pe 18 luni o am, tot din prostie. Delear-ul nu mia spus, eu n-am intrebat ca nu auzisem (nu stiam), iar cand le-am zis dupa o luna, nu se mai putea prelungi. Oricum, referitor la dilema ta, n-are treaba garantia cu problemele care apar. Dar stau atent si ridic mereu capota, ca deja am o presimtire rea. Pe capota mi-a aparut o dara subtire de "ceva", exact deasupra distributiei, si parca si scutul mi s-a parut umed, dar restul pieselor mi s-au parut curate. Stau cu ochii pe ea, ca cine stie.

        Si eu care m-am laudat peste tot ca Loganul meu n-are nici o problema! 10500km.

        Comment


        • #64
          Ce legatura are garantia de 18 luni cu problemele aparute? masina nu e facuta din fabrica pt garantie de 18 luni.... garantie extinsa isi poate lua oricine doreste, nu vin masini cu garantie 18 luni si 36 de luni....
          1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

          Comment


          • #65
            Pai eu zic ca ar avea,ca altfel nu vad ce rost avea sa nu ma lase sa fac o prelungire la garantie a doua zi dupa ce comandasem deja masina.Cei de la VC mi-au spus ca nu se mai poate ca aceasta comanda deja a fost lansata,din exprimare iti venea sa crezi ca-ti spune ca masina a fost comandata cu piese garantate 18 luni nu 36, in plus diferenta de 18 luni eu o vad ca un serviciu nu ca diferentiere de calitate si ca atare ar fi putut accepta sa platesti garantie extinsa pana in momentul cand iti venea masina nu cand ai comandat-o,acest lucru da de gandit,parerea mea.
            KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

            Comment


            • #66
              Ma roade chestia cu garantia deoarece am doi prieteni(unu 1.4 15.000 km altul 1.6 35.000 km) cu garantii extinse si la niciunul nu da un gram de ulei,de asemeni la munca avem 4 dci-uri toate peste 45.000 km(si alergate nu gluma) tot cu garantie extinsa si nici la astea nu sunt scurgeri de ulei.Bune le-au brodit astia,nu?
              KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

              Comment


              • #67
                Nu e vorba de de garantie , e vorba de un lot cu probleme , mai exact un lot la care au pus o piesa romaneasca de Sinterom care nu corespunde 100% cu cota Renault, din cauza asta se stica simeringul si de aici rezulta pierderile de ulei. Eu am luat masina in ianuarie , deci era fabricata (fiind Kiss Fm) in perioada septembrie-decembrie 2007. Am vazut problema cu uleiul citind pe forum ,ca daca nu, nu ma uitam nici eu , locul fiind cam inghesuit .Masina merge normal, atat inainte si dupa schimbarea distributiei...desi am fost dezamagit de acest incident masina fiind de 3 luni si 1900 km ...dar a trecut si pana acum e ok si sper sa fie si pe viitor , sunt f multumit de Logan si nu regret banii dati .
                sigpic

                Comment


                • #68
                  Am fost in service azi cu scurgerile de ulei la capacul distributiei.
                  a venit un DACOTEC s-a uitai cu lampa in zona si aconcluzionat scurt:-sa se schimbe cureaua de distributie ,de accesorii si prezonul de la axa cu came!
                  mecanicul,recomanddat de un amic ce este electrician de nota 10 in service, a trecut la treaba la ora 10 si la 12.35 era gata.a lucrat meticulos,a curatat totul cu un spray, pe care l-am achitat eu 25.3ron(m-a intrebat daca vreau sa-l achit ,caci in garantie nu se poate) am vazut curelele noi,am coborat in atelier de cate ori am vrut,fara sa fiu prea insistent si cicalitor.
                  mi-a placut seriozitatea lor ,de la receptie,macanic,DACOTEC.
                  VORBESC PUTIN SI MUNCESC MULT. nu m-am asteptat la asa ceva! Service-ul este nalba din galati
                  sper sa nu mai curga! SI DACA DA ,MA VOI DUCE CU PLACERE DIN NOU LA EI!
                  deci problemele de scurgeri de ulei de totate felurile se rezolva in garantie fara poze si pitesti.se pare ca se cunosc destul de bine de ei.
                  duceti-va fara frica inservice imediat ce le observati(cel putin cei din garantie
                  sa auzim de bine! Ah,sa nu uit. aveam 2500 km cand le-am vazut.

                  Meseriasu:sfatul tau de a fi calm de la inceput, a fost bine venit!
                  am fost foarte detasat si cred ca de asta totul a iesit fara scantei! Multam fain! De obicei nu sunt un tip nervos dar citind prin cate au trecut colegii de forum cu uleiul asta scurs, parca ma gadila dupa ceafa! Dar a trecut totul cu bine!
                  Last edited by andrei; 16 April 2008, 16:08.
                  Fotografia este arta de a fura timpului o firimitura de clipa
                  Andreea Trifu

                  Comment


                  • #69
                    @burtosu: Masinile nu au nimic schimbat, chiar daca au garantie 18 luni sau 36 luni, iti spun in cunostinta de cauza.
                    Si cu scurgerile de ulei in zona distributiei, apar la putini km, cum se poate observa si pe forum.
                    Cele aparute la un numar mai mare de km sunt rare.
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • #70
                      Ia lamuriti-ma si pe mine despre ce pinion e vorba ca nu sunt pe deplin dumirit.
                      KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                      Comment


                      • #71
                        Azi am fost la constatare "pierdere de ulei" la service Feleac cluj. Foarte amabili, s-au uitat un pic la motor si m-au si programat pe vineri la schimbat pinion + distributie desi scurgerea si pata de ulei este mica deocamdata (se vede numai cu o lanterna).
                        Erau nedumeriti ca masina e din 2008 febr. (1900km) si sperau sa nu mai apara problema asta.
                        Am sa revin cu detalii vineri.

                        Comment


                        • #72
                          Un lot de loganuri din noiembrie - februarie au pierderi de ulei majoritatea Dci-urile de 85cp si cateva mpi-uri de 1.4. (pierderile de ulei sunt pe la semering)
                          Pana in prezent cele mai bune motoare au fost dci-urile de 65cp
                          2004 Dacia Logan 1.4MPi
                          2006 Dacia Logan 1.5dCi
                          2007 Opel Astra H 1.7CDTI

                          Comment


                          • #73
                            M-am intors de la service.La 08.30 s-au apucat de masina,iar la ora 10.25 au dat-o jos de pe elevator.M-i s-a schimbat simeringul la distributie,cureaua de distributie si rola intinzatoare,s-a sters foarte bine zona,simeringul a fost montat cu o presa ceva.Problema e ca ziceau ca nu au mai avut 1.6 cu scurgeri de ulei ci numai 1.4,chiar au venit o droaie de sefi sa vada "minunea",mecanicul dupa demontarea simeringului a zis ca acesta parea sa fie mai in spate decat normal.Dupa inspectie s-a decis inlocuirea componentelor de mai sus,cu mentiunea ca cei de la DACIA le-ar fi spus sa schimbe simeringul cu tot cu capac,dar cum nu aveau capac i-am pus sa schimbe numai simeringul.I-am dat baiatului 20 lei ptr treaba facuta si l-am intrebat ce fel de ulei este la Dacia Oil si mi-a zis ca ori Texaco(in bidon texaco) ori Elf(in bidon Dacia Oil) chiar am vazut texaco punandu-i unui ins in motor.Devizul lucrarii a fost de 390 lei dar fiind in garantie nu am dat nimic.In incheiere as dori sa va spun ca dupa aceasta operatiune m-i s-a parut ca masina e mai nervoasa,o fi faptul ca nu s-o fi pus distributia exact la punct sau doar o impresie.Numai bine.
                            KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                            Comment


                            • #74
                              Am si io aceeasi problema la distributie cred....am obs cu cateva saptamani in urma, niste pete de ulei pe distributie care se preling pana jos la busonul de evacuare al uleiului.....prima data am crezut ca este de la buson , ca nu e strans bine dar m-am inselat si cred ca luni o sa fac si io progamare la service.....dar ce se intampla din ce cauza este ???...mai ales ca la mine la 4000 de r/m se aude un suierit e ca si cum patineaza ceva , este cumva de la cureaua de distributie??Si am doar 5000 de km parcursi cu ea....
                              sigpicIntalnirea membrilor Logan Club Mioveni, in fiecare Duminica, la ora 18, Parcare P3....

                              Comment


                              • #75
                                Normal ca meege mai bine. Nai avut nici ulei in motorcum sa scurs si cum o fost cureaua de distributie plina de ulei.

                                LE: Stai linistit ca o mai fost 1.6 cu pierderi de ulei

                                Originally posted by KaTaLyn View Post
                                Am si io aceeasi problema la distributie cred....am obs cu cateva saptamani in urma, niste pete de ulei pe distributie care se preling pana jos la busonul de evacuare al uleiului.....prima data am crezut ca este de la buson , ca nu e strans bine dar m-am inselat si cred ca luni o sa fac si io progamare la service.....dar ce se intampla din ce cauza este ???...mai ales ca la mine la 4000 de r/m se aude un suierit e ca si cum patineaza ceva , este cumva de la cureaua de distributie??Si am doar 5000 de km parcursi cu ea....
                                Nu patineaza cureaua de distributie,
                                Last edited by andrei; 17 April 2008, 15:56.
                                2004 Dacia Logan 1.4MPi
                                2006 Dacia Logan 1.5dCi
                                2007 Opel Astra H 1.7CDTI

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google