[ZGOM] Discutii despre Scartaitul stergatoarelor si nu numai

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu sunt de parere ca pe vremea asta nu se merita stergatoare scumpe...la 10-15 lei gasesti lamelle stergatoareor...iar de la primavara te duci si iti cumperi bosch ca am inteles ca sunt cele mai bune....eu am inversat bratele stergatoarelor intre ele si nu scartiaie...de fapt nu scartaiau inainte sa dea zapada...ca acum fac (,) ca toti dracii de la gheata care se depune pe ele.
    Deci pentru vremea asta cauta steragtoare ieftine ca si asa se bulesc dupa aceasta iarna...cauta in supermarketuri(ca sunt mai ieftine) sau benzinarii (aici sunt mai scumpe)....Stergatoare Bosch am vazut al benzinariile OMV.
    sigpic

    Comment


    • E si asta o varianta, sa vad la cat gasesc ceva decent Bosch, nu m-ar deranja 50 lei si sa ma tina perfect iarna/primavara asta, apoi le-as mai schimba o data. Alea la 15 lei sunt la fel de slabute ca astea cu care vine masina ? In cazul asta as mai abuza putin de astea pana le stric de tot, macar sa stiu o treaba.
      '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

      Comment


      • sunt stricate deja daca scartzaie. daca lasa si urme, dare atunci e dauna totala eu am Bosch Twin de aproape 1 an si nu mi-au scartzait niciodata. dar au inceput sa lase dare.
        Last edited by bogdan_1984; 17 December 2009, 20:18.
        sigpic

        Comment


        • Scartaie, lasa dare si nu fac contact bine cu parbrizul. E clara treaba, zilele astea o sa caut prin benzinarii sa vad ce gasesc.
          '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

          Comment


          • sal

            Din nou aceeasi situatie enervanta stergatoare din Carrefour noi de 2 luni scartaie de -mi ia auzul; sunt si portiuni care nu le sterge sunt enervat, la primavara trec la stock Valeo, acum mai trag cu astea, ce dimensiuni trebuie 60 cu 45 sau mai mult in dreapta de 45? astept sfaturi, aveti grija la drumuri e polei!

            Comment


            • Exact 60 cu 45 se potriveste perfect. Sau poti sa incerci 60 cu 56 care vine perfect pana-n stalpul din dreapta, dar se incaleca la mijloc. Daca te deranjaza treaba asta, poti sa-l scurtezi pe cel din dreapta cu un flex sau o panza de bomfaier. Eu l-am scurtat si sunt multumit. Daca vreti pot sa pun o poza.
              Numai bine!
              Last edited by vladmarcu86; 18 December 2009, 15:16.

              Comment


              • Am gasit niste stergatoare Valeo la un magazin online. Sunt 530 + 510, costa ~ 45 lei. Ce ziceti, sunt ok ? Sau sa imi incerc norocul la niste benzinarii Rompetrol / Petrom pentru niste Bosch Twin ? Sau Metro/Selgros/Real/Kaufland ?
                Attached Files
                '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                Comment


                • Pe vremea asta am constatat ca face fata mai bine modelul aero. Pana-n 20 lei setul in supermarketuri. 60cm cu 45 cm.

                  Comment


                  • Gata ala din stanga a inceput sa scartaie mai aveam 10 zile si faceau o luna, puteam sa ma laud si eu.
                    Diuzele nu le-am mai montat sub capota ca imi inghetau ghiarele le-am pus in locul celor vechi dupa ce le-am modelat mult si bine... la vara fac operatiunea cu ele sub
                    sigpic

                    Comment


                    • Mi-am cumparat stergatoare, 2 bucati Champion (530 mm fiecare), am dat 44 lei pe amandoua. Maine urmeaza sa le montez si sa vad ce e de capul lor, acum incerc sa ma prind cum le scot pe alea cu care a venit masina.
                      '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                      Comment


                      • foarte usor, tragi de clema de prindere, sau chiar de tot stergatorul, in jos inspre parbriz. acum s-ar putea sa fie intepenite din cauza frigului. ai grija sa nu rupi cleme de prindere. putin probabil, dar noile stergatoare s-ar putea sa nu aibe acele cleme
                        Last edited by bogdan_1984; 21 December 2009, 19:10.
                        sigpic

                        Comment


                        • Ambele au cleme de prindere, la mijloc niste chestii care se pot invarti 360*, cred ca alea sunt. Mai tarziu cobor la masina, e frig dar nu mai am zapada pe stergatoare (de fapt nu mai am aproape deloc pe masina) deci ar trebui sa mearga. Sper sa se comporte bine, fara zgomot si sa stearga bine, alea "originale" sunt praf acum, au iesit si chestiile alea metalice din ele.
                          Last edited by Shakar; 21 December 2009, 19:39.
                          '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                          Comment


                          • NU stiu cum dati voi atatia bani pe stergatoare (40-50 lei), decat sa dau banii astia mai bine schimb in fiecare luna stergatoare de 10 lei perechea, si sunt sigur ca si cele mai proaste stergatoare tin mai mult de o luna! Cand eram tanat sofer nici nu aveam brate la stergatoare, deschideam geamul si aruncam o carpa in partea mea ca sa vad pe ploaie...

                            Comment


                            • ai vorbit in general sau ai particularizat?eu am dat 45 lei pe 2 stergatoare care au aproape 1 an. la unii poate nu se simte criza...
                              sigpic

                              Comment


                              • sincer sa fiu nici mie nu imi convine sa dau 100 lei pe niste stergatoare ca sa le tin 1 an ...si dak mi-as cumpara niste stergatoare la 15 lei pereche tot ma tine 3/4 luni
                                Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google