[ZGOM] Discutii despre Scartaitul stergatoarelor si nu numai

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu am luat din carrefour unele Alca cica din Germania ,pe baza de grafit special 10,99 lei. Pe stanga are 60 cm (24") iar pe dreapta 56cm(22") ;se muleaza perfect unul cu altul .
    Ca sa fiu on topic voi folositi lichid de parbriz sau apa chioara?aia chioara scartaie.
    sigpic

    Comment


    • Am eu puse in vara din astea si dupa 2 luni scartie de le ia naiba.
      Daca nu ploua ca lumea te scoate din masina zgomotul de la ele.

      Comment


      • Am avut lame una a scartait din prima zi a doua nu, le-am folosit pana a venit iarna si scartaiau si am trecut la stock ) da sti si tu cat dai atata face momentan e bine.
        Important ar fi sa nu stergeti cu parbrizul uscat si sa nu fie apa chioara, sprituiti putin inainte si asteptati 5 sec sa se scurga pe stergator,asa amani problema
        sigpic

        Comment


        • și dacă mi-am făcut ștergătoarele să plece cănd dau șpriț pe parbriz?cum mai aștept 5secunde?deaia e bine că mi-am pus diuze de peugeot care împrăștie apa pe parbriz. dezavantajul e că 1 secundă nu mai vezi nimic!
          sigpicVIAȚA ESTE SCURTĂ!!! TRĂIEȘTE-O LA MAXIM LA VOLANUL UNUI LOGAN

          Comment


          • Da si eu imi pun maine de 1 decembrie ca tot e sclavie nationala de fabia 2 sa vedem cum pica,le pun sub capota sa zica lumea ca am masina straina
            sigpic

            Comment


            • sa pui niste poze dupa operatiune :P

              Comment


              • eu mi-am luat de wv caddy se potrivesc perfect ! dar si alea scartaie!! intradevar le am deja de aporpoape 2 ani! si eu cred chestia cu arcurile de la brate!
                sigpichttp://www.loganclub.ro/forum/newthread.php?do=newthread&f=6

                Comment


                • La mine cand incep sa scartaie cam la 6-8 luni de la schimbare..pur si simplu le schimb..e cea mai buna solutie...iau ceva mai ieftin din carefur cam la 10 lei si ma tin 6-8 luni faraq scartait...intradevar acuma am mai misto pe masina ..de la Pilot pret 11 ;ei setu/..)

                  Comment


                  • Eu am luat de la un individ care isi facea veacul pe la semafoarele de pe Iuliu Maniu,pe la Petromul de acolo la Pracktiker si avea stergatoare noi din alea siliconate, anu trecut de craciun cu 50 de lei perechea.Cerea mai mult pe ele vreo 100 de lei dar le-am scos la jumate.
                    Le am de 1 an si sterg la fel de bine si nici vorba sa scartaie.
                    Daca ale voastre au si metal in sustinerea lamelelor de cauciuc,probabil din cauza asta scartaie.
                    Ale mele sunt pur si simplu fara structura metalica si se muleaza perfect pe parbriz...si inca nu am probleme cu ele...sterg impecabil.

                    AAAA ,,cand le-a vazut si nasa-miu cum sterg ii venea sa le ia pe ale mele de ciuda....A cautat si el pe la magazine ,dar nu a gasit la fel ca ale mele...
                    Last edited by Ivan Marian; 4 December 2009, 15:07.

                    Comment


                    • parca's unicate ce firma sunt bosch ?

                      Comment


                      • Au si otel in ele dar nu se vede, altfel nu au cum sa stea presate pe parbriz.
                        Cele Alca din Carrefour sunt cele mai convenabile raport pret-calitate, costa cam 10 lei bucata si tin aproape 1 an cu lichid de parbriz de calitate.
                        Si un alt avantaj este ca poti sa iti cumperi masuri diferite pentru ca se vand la bucata.

                        Comment


                        • sa ma laud si eu cu ale mele

                          Dupa ce s-au uzat cele cu care a venit echipata masina, am vazut o promotie la Kaufland si am cumparat stergatoare din astea fara parte metalica la 8 RON bucata.

                          Sunt bune pentru pretul lor si erau si grafitate.

                          De scartait bineinteles ca scartaie insa numai dupa ce vin cu masina de la spalatorie, de unde trag concluzia ca scartaitul este legat de spuma de la spalatorie. La fel faceau si cele stock dupa ce veneam de la spalatorie.
                          Logan GPL 1.4

                          Comment


                          • Am niste nelamuriri, sper ca ma puteti ajuta.

                            1) Nimic surprinzator, stergatoarele scartaie chiar si cand e apa pe parbriz, deja ma enerveaza
                            2) Acum, pe vremea asta mai dificila, constat uimitoarea contraperformanta ca de abia fac contact, sterge putin cu varful si putin cu baza "lamelei", restul nu se atinge de parbriz si ramane fix ca la inceput.
                            3) Cand le-am curatat putin azi de zapada/gheata, la stergatorul stanga (sofer) a iesit o clema din capat.

                            Vreau sa le inlocuiesc si sunt curios de =>

                            1) Ce trebuie sa inlocuiesc ? Doar stergatorul sau tot ansamblul ?
                            2) Ce sa cumpar, vreau ceva sa stearga mai bine si sa nu scartaie (am citit chestii gen aero de la vw dar nu am inteles mare lucru). Stiti vreun magazin online unde gasesc ce imi trebuie sau un magazin prin Craiova ? Cam cat ar costa ceva decent (un 50-70 de lei nu e o problema) si ce trebuie sa am in vedere (brand/dimensiuni/material/nume/whatever).

                            Astept raspunsuri cat mai repede, pe vremea asta e foarte aiurea sa "presteze" prost stergatoarele. Multumesc anticipat.
                            Last edited by Shakar; 17 December 2009, 19:57.
                            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                            Comment


                            • este deajuns sa schimbi doar stergatoarele. eu iti recomand Bosch Twin. sunt pana in 50 lei, isi fac treaba foarte bine.
                              sigpic

                              Comment


                              • Multumesc pentru raspunsul prompt. Gasesc prin magazine de piese auto ? Hypermarkt-uri sau exista si la ceva magazin online ?
                                '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google