Scartait Pe Partea Dreapta

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by Ampt View Post
    A fost atât de mare diferenţa de preţ faţă de "piesenet.ro" încât să le cumperi de aici?
    Oarecum da. Piesenet.ro era si departe de mine si trebuia sa le iau prin curier care ma mai costa 15-20 lei, iar la suma totala ajungeam undeva in plus pe la 40 lei, ceea ce zic eu ca nu e chiar de ici de colo iar Autokarma e la 2 pasi de mine (Strada Plevnei)

    @popavlm Discurile de la ATE erau sigilate sau desigilate ? Eu nu zic ca nu or fi corecti, dar treaba cu desigilatul pieselor inainte mi se pare cel putin dubioasa. Placutele erau sigilate, repet, termostatul nu. Si asta ma face sa ma indoiesc putin si de autenticitatea termostatului si a placutelor.
    Logan Ambition 1.6 8V

    Comment


    • #32
      sincer nici nu mai stiu cum erau... parca sa zic ca nici ale mele nu au fost sigilate... dar lasa, ca am luat de la un magazin care vinde si p-aici, discuri si placute sigilate si bateau de le gaseau dracii... la inceput doar la viteza mare dupa care si la viteza mica, asa ca nu ma mai incalzeste prea tare sigilatul lor...
      Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

      Comment


      • #33
        Mda, nu le-am montat inca, dar saptamana asta le voi monta. Voi vedea ce zice si mecanicul, poate isi da seama daca sunt probleme, oricum pe termostat este stantata firma, Wahler, numarul de grade (89) si mai e ceva stantat 12/13 sau ceva de genul. Ce reprezinta dracia asta ?
        Inca ceva, am observat ca la calcarea pedalei de frana sau la tragerea franei de mana, exista un mic scartait, dar diferit fata de cel care se aude in mers. Banuiesc ca este ceva din spate, de la tamburi, o fi posibil tot de acolo sa se auda si scartaitul principal ? Ar fi culmea.
        Logan Ambition 1.6 8V

        Comment


        • #34
          Am fost la mecanic. Am schimbat si placutele si discurile de frana deoarece scartaitul provenea de la blocarea unei placute pe disc.
          Discurile le-am schimbat deoarece se subtiasera considerabil, pe el scria minim 10.3 mm si el mai avea 9.6, (masuratoare nu chiar stiintifica, facuta cu sublerul). Nu stiu daca am facut bine sau nu sau m-am grabit sa ascult la schimbatul discurilor. Masina are 57.000 km si 2 schimburi de placute. Acum nu mai scartaie nimic.
          O intrebare, cat dureaza pana se rodeaza discurile si placutele ca am o frana de tot rahatul...?!?
          Logan Ambition 1.6 8V

          Comment


          • #35
            Rodajul placutelor se face prin supraincalzirea lor la viteze mici, deci daca ai ocazia sa mergi pe un drum mai abrupt, fie el si forestier, ideea e sa trebuiasca sa ti frana apasata pentru a nu merge tare. Le incalzesti bine si dupa ar trebui sa ai o frana buna. Nu exista un nr. de km exact pt. rodajul lor, rodajul este gata atunci cand franele incep sa prinda perfect. Sa ai grija pana nu le faci rodajul, cu franerile de urgenta, probabil nu o sa ai frane prea eficiente.

            Comment


            • #36
              Originally posted by blanarucristi View Post
              O intrebare, cat dureaza pana se rodeaza discurile si placutele ca am o frana de tot rahatul...?!?
              Vreo câteva sute de kilometri, dar parcurşi în trafic urban, nu pe Autostradă!
              Până la urmă zgomotele au fost de la plăcuţele de frână, nici vorbă de rulment, pivot sau alte păreri exprimate pe aici.

              Comment


              • #37
                Originally posted by mr.K View Post
                Placuta de frana care atinge usor discul chiar cand nu franezi, ca nu se retrage de tot pistonul?
                Rulmentul mai degraba scoate un huruit.
                Originally posted by blanarucristi View Post
                Am fost la mecanic. Am schimbat si placutele si discurile de frana deoarece scartaitul provenea de la blocarea unei placute pe disc.
                ................l...?!?
                Intotdeauna sa incepi cu ce e mai simplu la verificat si schimbat.

                Comment


                • #38
                  Dar pana la urma nu mi-a raspuns nimeni, o fi fost bine ca am schimbat acele discuri, sau m-am pripit ? Am masurat iar discurile vechi, iar la cel pe dreapta care era mai uzat aveam 9.6mm iar la cel pe stanga, aveam 10.5mm. Am luat unele de origine (sper ca au fost de origine si in realitate), aveau stantate pe ele un cod, si grosimea minima admisa, fiindca toti cu care am vorbit dupa, mi-au zis ca m-am grabit ca am schimbat discurile la 55.000 km

                  Sper sa se rodeze mai repede franele ca e nasol tare asa.
                  Logan Ambition 1.6 8V

                  Comment


                  • #39
                    Daca erau sub limita admisa discurile, cum adica te-ai pripit?

                    fiindca toti cu care am vorbit dupa, mi-au zis ca m-am grabit ca am schimbat discurile la 55.000 km
                    Ai intrebat vecinii de scara sau pe cine?
                    Discurile se schimba conform uzurii, nu la numar de km.

                    Primul meu set de discuri l-am schimbat chiar de era peste limita admisa ca grosime, doar ca aparusera niste santuri de la uzura neuniforma, de la niste placute Bosch, de alea de care voiai tu.
                    Last edited by mr.K; 12 June 2014, 10:07.

                    Comment


                    • #40
                      Aha, atunci e bine.
                      Ca semne de originalitate ale unui disc, sunt suficiente stantele si codurile aferente ? Ca le-am luat pe fuga discurile, de la un magazin de piese auto, care baiatul care le-a schimbat il stie de ceva vreme, insa eu nu prea am incredere in magazinele de piese auto de cartier, tot am pe creier ca ar fi facaturi, dar eu sper sa nu. Cica sunt facute in Spania discurile, asa scrie pe cutie, au avut stantate pe ele si codurile....etc, dar na, mai exista si alte elemente de siguranta ?
                      Logan Ambition 1.6 8V

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by blanarucristi View Post
                        Sper sa se rodeze mai repede franele ca e nasol tare asa.
                        Eu cand am luat masina, de noua, avea 8 km in bord. Am avut franare excelenta de la 8 km. Intr-adevar erau de origine, si poate la cele aftermarket trebuie rodaj.

                        Comment


                        • #42
                          Sa stii ca si eu m-am gandit la asta. Cine stie care e faza, le-or face astia din fabrica ceva, le rodeaza ei...

                          Am uitat, si nu mai vreau sa deschid alt thread. De bujii, ce bujii ati recomanda, le am de cand e masina (7 ani - 55.000 km) si nu le-am schimbat niciodata, si mi-a zis mecanicul ca ar trebui schimbate si ele. Ce bujii ati recomanda pentru Golan ?
                          Logan Ambition 1.6 8V

                          Comment


                          • #43
                            Originally posted by blanarucristi View Post
                            Am uitat, si nu mai vreau sa deschid alt thread. De bujii, ce bujii ati recomanda, le am de cand e masina (7 ani - 55.000 km) si nu le-am schimbat niciodata, si mi-a zis mecanicul ca ar trebui schimbate si ele. Ce bujii ati recomanda pentru Golan ?
                            Nici nu trebuie să deschizi alt thread, ci doar să foloseşti funcţia "Căutare"!

                            Totul despre intretinerea Daciei Loganr. Uleiuri logan, filtre logan, placute de frana logan,consumabile logan etc.

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google