Aburire geamuri!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • cand nu este nimeni in masina geamurile nu se aburesc. condensul se face de la respiratia pasagerilor (caldura + umiditatea ei).
    zici ca foosesti metoda de cativa ani. spune-ne ce ai observat, daca are vreo eficienta si daca se merita (nu ma refer la costuri).
    Computer, did we bring batteries?... Computer?...

    Comment


    • Bagati masina intr-un spatiu oarecum inchis (un garaj) si mai vorbim.
      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

      Comment


      • eu folosesc un aparat dezumidificator pentru casa, il bag in buzunarul din spatarul scaunului, o rezerva tine cam 4 luni si cam la 2 luni aduna ceva apa in el
        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

        Comment


        • nu toata lumea are posibiliteta unui garaj.
          in plus, garajul este o protectie exterioara: nu o ninge, nu o ploua, nu o folosesc zburatoarele drept tinta. nu inteleg ce-ai vrut sa spui.
          Computer, did we bring batteries?... Computer?...

          Comment


          • Am vazut pe net ca merge bine crema de ras, data pe geamuri si apoi stearsa. Cautati pe youtube exemple. O sa incerc si eu.
            Eu la masina mea (care nu e logan, e alta coaja veche, ford ka) pot directiona fluxul de aer si pe parbriz si pe aeratoarele de pe bord, in acelasi timp, iar daca reglez aeratoarele laterale spre geamurile laterale n-am treaba cu aburirea. Din pacate la autohtonul logan nu se poate selecta fluxul de aer si pe parbriz si pe aeratoarele din bord (ca nah, e reanult) in acelasi timp, asa ca trebuie sa tot reglezi ca apucatul la selectorul fluxului de aer. Cand selectez pe parbriz se aburesc geamurile laterale, cand selectez aeratoarele din bord se abureste parbrizul, si tot asa pana ajung la destinatie.
            Last edited by ionescu liviu; 10 November 2015, 20:35.
            http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

            Comment


            • Dacă temperatura exterioara este mai mare de 0 grC, folosiți cu încredere AC. Cristal va face geamurile.

              Comment


              • ionescu liviu, bordul are margini niste gaurele prin care sufla aerul spre geamurile laterale cand fluxul de aer e directionat spre parbirz. atat la vechiul logan, cat si la cel actual, isi fac treaba foarte bine.
                in plus, vorba lui Kojak: AC-ul face geamurile cristal in cateva secunde.
                Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                Comment


                • Intr-adevar, acele "gaurele"de care vorbesti isi fac treaba.Dar numai pentru geamurile din fata !Cand sunt 4 persoane in masina, umiditate ridicata afara, este imposibil sa mergi cu toate geamurile uscate !
                  Singura solutie valida este aerul conditionat.
                  Cand e vorba de bani, toti suntem de aceasi religie...

                  Comment


                  • Cea mai buna metoda daca nu e AC, sa dai cu glicerina pe geamuri, efectu e cel putin miraculos, adica fara geamuri aburite.

                    Crema de ras chiar n-am auzit pana acum...poate o fi buna si aia de pantofi...

                    Comment


                    • Originally posted by derbedeu View Post
                      Intr-adevar, acele "gaurele"de care vorbesti isi fac treaba.Dar numai pentru geamurile din fata !Cand sunt 4 persoane in masina, umiditate ridicata afara, este imposibil sa mergi cu toate geamurile uscate !
                      Singura solutie valida este aerul conditionat.
                      atata vreme cat pasagerii din spate nu au volan, nu-mi fac probleme.
                      hai totusi sa n-o dam in sf-uri.
                      Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                      Comment


                      • Ma confrunt cu o problema tare ciudata. Ciudata rau. Cand ploua mi se abureste parbrizul rau tare, dar pe afara. Dau drumul la AC, se dezabureste dar dupa 3-4 min, probabil parbrizul se obisnuieste cu temperatura data de AC, iar se abureste parbrizul, pe afara. Desi ploua putin, trebuie sa folosesesc stergatoarele la maxim pentru a sterge condensul.
                        WTF is the prbl?

                        Comment


                        • Nu pot sa cred.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • @Archangel80, ai schimbat parbrizul de origine? Sau daca nu, pui ceva frecvent in lichidul de parbriz?
                            I have no special talent. I am only passionately curious.

                            Comment


                            • Singurul raspuns care imi vine în cap acum este ca a ramas ceara sau altceva de genul asta de la ultima spalare. Curata bine parbrizul si scapi de problema.

                              Trimis de pe al meu PRA-LX1 folosind Tapatalk
                              Cand e vorba de bani, toti suntem de aceasi religie...

                              Comment


                              • Am spalat masina vineri dim. Am dat cu Clean ferestrele apoi fetele au sters. In borcanul cu lichid de parbriz pun clean. 3,5 lei este 500 ml. L-am umplut cu vreo 20 lei. Pun Clean deoarece insectele vara la drum lung nu le pot lua cu lichid la 2 lei.
                                Duminica am fost la Tulcea la ai mei. M-a prins ploaia si la dus si la intors. Am zis ca inebunesc. Faza e ca din primavara patesc chestia asta. Atunci aveam lichid de parbriz de iarna, nu Clean. Pot pune pe seama lichidului de parbriz dat totusi nu am folosit decat putin in rest am lasat ploaia sa isi faca treaba.
                                Parbrizul e cel de origine.
                                Cand o sa mai ploua am sa filmez pt ca e greu de grezut....
                                Last edited by Archangel80; 19 July 2017, 08:35.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google