Montare Cârlig Remorcă

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Cine doreste ajutor i pot spune eu exact firele pe culori ca si cum vin,eum am luat de la un prieten si mi-am facut si eu cu succes,

    Comment


    • #17
      Mi-am cumparat un carlig cu kitul electric inclus dar nu are mufe pentru conectarea la instalatia masinii, aveti idee unde gasesc separat acele mufe? Am gasit codul pentru cablajul original 6001998076, este cel din imagine, mie imi trebuiesc doar cele 4 mufe mici care fac legatura intre cablajul carligului, cablajul masinii si triple. Masina este Logan berlina din februarie 2007, stiu ca difera mufele fata de modelul mai nou.
      Attached Files
      Last edited by adynitu; 31 January 2012, 15:14.

      Comment


      • #18
        Parerea mea este sa mergi intr-un service autorizat particular pt ca cu electrica nu e de joaca poti sa iei foc
        Vand piesa auto logan originale si aftermarket

        Comment


        • #19
          Originally posted by ssandulescu View Post
          Parerea mea este sa mergi intr-un service autorizat particular pt ca cu electrica nu e de joaca poti sa iei foc
          Am sunat la Daperom Pitesti si nu au nici ei cablajul pentru modelul vechi, mi-au zis ca si electricienii lor au facut o adaptare intre mufa din tripla si modelul nou de cablaj deci tot nu e in regula.

          Comment


          • #20
            Baieti, cat e un carlig cu toate cablaraiele?
            Nu stiam ca trebuie sa merg la RAR cu ea pentru acte, sau nu?
            Deci sa inteleg ca in service sa-l montez. E important oricum un d'asta!

            Comment


            • #21
              As dori si eu sa imi pun un carlig de remorcare la masina. Am gasit aici: http://carligederemorcare.ro/134-car...re-dacia-logan ce parere aveti? ma gandeam la cel cu 285ron.

              Comment


              • #22
                Originally posted by jambon View Post
                Cine doreste ajutor i pot spune eu exact firele pe culori ca si cum vin,eum am luat de la un prieten si mi-am facut si eu cu succes,
                Salut! Trimite-mi și mie, pe e-mail gigi_iorga@yahoo.com, codul culorilor de la cablajul stopurilor. Te rog, e urgent!

                Salut! Trimite-mi și mie, pe e-mail gigi_iorga@yahoo.com, codul culorilor de la cablajul stopurilor. Te rog, e urgent!

                Originally posted by jambon View Post
                Cine doreste ajutor i pot spune eu exact firele pe culori ca si cum vin,eum am luat de la un prieten si mi-am facut si eu cu succes,
                Trimite-mi și mie semnificația pe culori la e-mail gigi_iorga@yahoo.com! Te rog, e urgent! Am montat astăzi cârligul, am tras firele, însă nu știu unde să le leg. Culorile firelor de la priza cârligului sunt diferite de cele de la cablajul mașinii și m-am împotmolit!
                Mâine trebuie să plec, cu remorca, la un drum de 500 Km și fără semnalizare e cam riscant.
                Last edited by Cyborg; 21 July 2012, 18:32. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • #23
                  sall...mai cyborg daca doresti codul firelor si schema de montaj te pot ajuta,,trimite mesaj la adresa de messengers VN05XZX,,,,este foarte simplu de facut legaturile de la carlig la instalatia goganului,,,,,,acum la un pret de 160 lei poti cumpara cablajul adica instalatia gata facuta cu mufe ,,,,,,,dureaza doar 5 minute sa o instalezi....

                  Comment


                  • #24
                    salut,poate pune cineva o poza la felul cum arata partea electrica cu mufe.ms

                    Comment


                    • #25
                      Cand am cumparat si montat carligul de remorcare pe MCV-ul meu acum 4 ani,am primit si schema cablurilor electrice de la Dacia Service dar....acum vreau sa montez carlig pe masina de la serviciu.....am cumparat carligul de la un magazin de piese,este omologat ,are intalatia electrica dar...nu mai are schema de montaj a cablurilor in priza de la masina....deci....rog baieti de pe forum care au schema originala de montaj a cablurilor (pe culori) in priza sa ma ajute.....Adica sa zicem cablul rosu vine montat in priza la pinul 1,2 sau 4 etc...

                      Pot improviza legaturile in priza si pot modifica si stecherul de la remorca mea dupa priza dar atunci cand sa zicem imprumut alta remorca nu va functiona nimic ....deci imi trebuie schema cu legaturile asa cum se fac original.....
                      "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                      Comment


                      • #26
                        Salut, am gasit eu schema de la instalatia mea originala, poate te ajuta cu ceva. atentie la montarea firelor in priza, schema este asezata in oglinda.
                        Attached Files

                        Comment


                        • #27
                          Merci pentru postare dar cablajul meu nu are aceleasi culori si ca atare o iau babeste cum se zice..... Totusi nu inteleg ce este 8/58B a doua masa (-) sau lampa mansalier .
                          Lampa mansalier cred ca este 2/54 ( sau poate lampa de ceata sau nr pentru modelul nou de lampa )

                          Multumesc aici si prietenului nostru incepator VN05XZX care mi-a trimis si el detaliile tehnice ale legaturilor de cablu pe culori in priza ....sper sa nu se supere ca postez aici aceste informatii dar pe viitor ele vor fi utile celor care monteaza in regie proprie carligul de remorcare si vor sa monteze si priza electrica la masina....
                          .................................................. .................................................. ...................

                          Pinul nr 1 este semnalizare stanga si se leaga la el firul de culoare galbena
                          Pinul nr 2 este lampa ceata si se leaga la el firul albastru
                          Pinul nr 3 este masa si se leaga la el firul alb
                          Pinulnr 4 este semnalizare dreapta si se leaga la el firul verde
                          Pinul nr 5 este lampa de pozitie si nr inmatriculare si se leaga la el firul maro
                          Pinul nr 6 este lampa stop frana si se leaga la el firul rosu
                          pinul nr 7 este pozitie si se leaga le el firul negru(acest pine de pozitie stanga este conceput pt modelele noi de lampi la remorci care sunt aduse din germania)
                          aceste legaturi sunt valabile pt carlig cumparat de la o firma din iasi care lucreaza sub licenta franceza ....


                          A ! Inca un amanunt pe care il postez aici fiind o informatie la fel de utila ca si tabelul cu codul de culori al cablajului electric al lui puiuC si detaliile foarte utile oferite de VN05XZX ....Chiar daca nu aveti culorile cablajului electric asa cum sunt ele descrise in tabelul de montaj....cu un bec si un fir puteti verifica si monta cablajul in priza in functie de ce va spune becul atunci cand de exemplu apasati frana pentru stop....cautati firul care aprinde becul atunci cand apasati frana si montatil in pinul x conform cu nr pinului acel cablu....Cu siguranta ve ti reusi fara probleme...fara a mai fi nevoie sa apelati la un electrician.....
                          Last edited by adonis33; 4 September 2012, 13:45.
                          "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                          Comment


                          • #28
                            8/58B (din cate stiu eu daca remorca este dotata cu lumini de ceata) anuleaza lunina de ceata de pe masina atunci cand o aprinzi, pentru a nu te orbi singur daca ai prelata pe remorca.

                            Comment


                            • #29
                              un carlig de pe renault ESPACE e bun pe Logan? daca e nevoie uite manualul carligului
                              Last edited by jeorgEL; 18 September 2012, 02:09.

                              Comment


                              • #30
                                Nu cred ca s-ar potrivi,sint cirlige la 300 ron ce le poti monta fara sa demontezi toba sau spoilerul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google