Montare Cârlig Remorcă

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    E alegerea ta. Spor la treaba.
    sigpic

    Comment


    • #77
      Originally posted by angel View Post
      Eu, am luat din Iasi de la Autocenter, carlig remorcare fabricat de IMAMUS Iasi...are toate piesele complete si l-am montat singur in parcare, pe Logan berlina, fara demontare bara. Priza am luat-o separat tot de la Autocenter si a mers totul din prima la proba, fara probleme.

      E bine de pastrat documentele pentru orice eventualitate. Pe sfera carligului, are stantat o serie ce trebuie sa coincida, cu documentul de la cumparare.

      P.S. Nu vreti sa stiti, cat am cautat si cat m-am documentat pentru carlige originale dar am ajuns la concluzia ca nu se merita atatia bani, doar pentru numele unei firme...IMAMUS Iasi, produce carlige remorcare, sub licenta belgiana si nu cred ca e chiar de ignorat, acest lucru.
      Ce pret e la autocenter?

      Comment


      • #78
        Cei ce au motorizare 1.6 8v si au montat carlig remorcare, rog sa ma lamureasca si pe mine. Ce tip de prindere are carligul? poza 1 sau poza 2? Eu m-am uitat sub ea si nu am vazut gauri decat pentru cel din poza 2. Multumesc
        Attached Files

        Comment


        • #79
          Sunt gauri si pentru poza 1 numai ca sunt astupate,bafta.

          Comment


          • #80
            Am facut cateva poze. Nu vad decat pentru cel din poza 2. Poate ma ajuti tu mai mult.

            In poze se vede locasul rotii de rezerva si toba

            Comment


            • #82
              Alooo, ala din poza 1 e de logan cu prindere in lonjeroane. Gaurile alea verticale sunt pentru cablajul de remorca, sunt gauri intr-o tabla moale, daca ancorezi carlig acolo se rupe naibii de pe masina.
              Am postat cred ca fix pe topicul asta manualul de montaj pentru carlig, vezi acolo unde sunt gaurile ca obturatoarele sunt verticale in spatele rotii spate spre interiorul masinii, se vad din portbagaj. Din afara nu se vede gaura, e un abtibild acoperit cu mastic, apare cand bagi o surubelnita din interior. E in dreapta aluia din poza ta, cu podeaua rosie.
              Apropo, montajul carligului difera in functie de caroserie, nu de motor.
              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

              Comment


              • #83
                apropo daca cineva doreste cablaj pentru carlig sa strige..doar pentru Bucuresti e valabil.Scrie Bosal pe o hartie ce vine cu cablaraia..
                Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                Comment


                • #84
                  Eu tot nu inteleg pentru cer unii 200ron montaj la un carlig de remorca. Am luat si eu carlig de remorcare + instalatie electrica de la atimotors cu 290ron+tva ( PS: Carligul este zincat , nu vopsit , deci + pentru faptul ca nu rugineste ca cele negre ) si l-am montat singur . Problema intampinata la kitul electric (imi pare ca este Galia producatorul , ca si carligul) , are stop frana si pozitia inversate fata de desen/schema montaj.

                  Comment


                  • #85
                    Ce parere aveti de carligul asta?O sa il folosesc la tractarea unei rulote dar nu inteleg sistemul de prindere,la carligul asta suruburile se prind pe verticala.http://carligederemorcare.ro/carlige...logan-327.html
                    "light up the darkness" Bob Marley

                    Comment


                    • #86
                      Pare sistemul standard de carlig. Uita-te pe schita lui, pagina nr 3 din atasamentele link-ului, e simplu.
                      Urmareste indicatiile mele, pas cu pas, din postul 66 (pentru montaj mecanic) si postul 73 (parca...) tot al meu (pentru montaj electric).
                      Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                      Comment


                      • #87
                        Pai asta ma deruteaza si pe mine faptul ca in pagina trei prinderea suruburilor este pe orizontala iar aici la informatii detaliate apare altfel http://carligederemorcare.ro/content...urilor-autohak

                        Mai este unul pe acelasi site http://carligederemorcare.ro/carlige...logan-326.html
                        Last edited by john Q; 5 June 2014, 13:43. Reason: Automerged Doublepost
                        "light up the darkness" Bob Marley

                        Comment


                        • #88
                          Hai sa delimitam.
                          In primul rand conteaza structura pp-la a subansamblului, sa se potriveasca cu orificiile prevazute in lonjeroane.
                          Secundo: sa "copieze" spoilerul spate.
                          Terto: L-ul carligurlui nu mai conteaza cum e prins, daca are sau nu vreun briz-briz. Important e sa fie demontabil.
                          Tuturor le recomand sa nu ruleze cu partea demontabila, montata, daca nu au atelaj de tractat.
                          Acum e mai simplificata ecuatia ?

                          P.S. Stai ca m-am dumirit!

                          Primul nu e bun de nici o culoare! Nu ai cum sa il montezi.
                          Secundul DA.
                          Last edited by 77sky; 5 June 2014, 14:02. Reason: Automerged Doublepost
                          Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                          Comment


                          • #89
                            Eu ma refeream la prinderea pe lonjeroane,este diferita.

                            Originally posted by psanyiro View Post
                            cei care ati montat carlige de remorca care model ar fi mai simplu de montat ,poza nr 1 sau poza nr 2
                            Aceeasi intrebare care o pune colegul am si eu.
                            Last edited by john Q; 5 June 2014, 14:07. Reason: Automerged Doublepost
                            "light up the darkness" Bob Marley

                            Comment


                            • #90
                              Ca sa completez: intotdeauna mergi pe site-uri cu indicatie la modelul de autoturism pe care il ai.
                              Pe acela nu gasesc, pentru Logan, decat 2 tipuri, nu au orificii pe verticala, ci doar orizontale. E logic, doar ele se potrivesc...
                              Nu prea vad cum poti introduce cadru rigid, sudat in lonjeroane ?!? Se monteaza pe bucatzele!
                              Sper ca ne-am inteles acum
                              Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google