Diferentele Dintre O Piesa De Origine Si O Piesa Contrafacuta

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ....

    Originally posted by mario_09 View Post
    are cine poze cu placute trw,ce trebuie sa urmaresti la ele
    sa faci diferenta intre cele de origine trw si intre cele contrafacute
    pot sa-ti pun poze cu placutele trw bune.
    ai auzit pe cineva sa-ti zpuna ca sunt si placute contrafacute trw?

    Comment


    • am intrebat si eu, de unde sa stiu ca nu sunt si contrafacute

      Comment


      • ......

        Daca sunt pe piata bielete si capete de bara de logan , clio, megane .... Copiate - contrafacute ,asta nu inseamna ca toate piesele trw sunt copiate.
        Hai totusi sa nu producem o adevarata isterie

        Comment


        • Magazine piese originale

          Salutare tuturor!
          Referitor la piesele originale, eu am sunat la Dacia Pitesti si am intrebat de la ce magazine as putea sa cumpar piese originale in afara de reprezentantele Dacia unde preturile sunt exorbitante. Mi-a spus ca toti se aprovizioneaza de la un depozit foarte mare si ei nu au de unde sa stie care magazine au piese originale. Eu am mai cuparat piese originale de la unul din magazinele de pe Bd Damaroaia unde arata foarte ok dar nu am o garantie 100% ca ar fi originale. Fata de pozele pe care le-au postat colegii cu piesele contrafacute, astea arata ca cele originale. Se poate ca provenienta lor sa fie alta fata de uzina si sa arate la fel? Nu imi explic diferenta de pret reprezentata fata de magazin...de exemplu o bascula am luat-o cu 170 lei iar la reprezentanta era 330 lei. Chiar sa aiba reprezentantele adaos exorbitant? Sau daca stie cineva alte magazine cu piese originale 100%? sau cum as putea sa imi dau seama, holograme, timbre, etc? Am intrebat si la reprezentante si mi-au zis ca doar ei au piese 100% originale de uzina....

          Comment


          • ....

            La reprezentante ai adaos de pana la 300%
            Numai ei au piese originale? Asa ti-au zis?
            La ce reprezentanta ti-a spus minciuna asta.

            Daca ai timp intr-o sambata sau duminica cand se indreapta vremea sa vi in bucuresti si iti arat toate piesele originale cu etichetele cu holograme ....

            Comment


            • Originally posted by 827sam View Post
              lasand de-o parte modul lor infect de a intra in contact cu un client...
              adica ? tocmai ma pregateam sa iau discuri si placute de la ei.

              am patit-o eu la faza cu piese "de origine". am avut un accident, si contatatorul mi-a recomandat in service unde imi dau masina imediat si nu trebuie sa astept dosarul de la bulgari. trebuia schimbata bara spate si capota portbagaj.
              m-am bucurat cand am auzit si m-am dus.
              m-au sunat ca e gata si cand am ridicat-o, avea lufturi pe langa stopuri de se vedeau marginile lor, dar bucuros ca e gata, am semnat.
              ei se jurau ca e oem. factura totala 6800 lei. ce hoti !
              pe langa ca are lufturi, mi s-a parut tabla mai proasta.
              acum ma rog sa ma mai loveasca unul ca sa mi-o faca.
              sau trebuie sa caut una de la dezmembrari si s-o vopsesc. cred ca ma va duce la 500 de lei, minim. ocoloti service-ul Autowab de pe Reconstructiei.
              de aia nu asteapta ei dosarele.

              Comment


              • La Dacoserv si Meridian. Am intrebat cand am mai facut diverse lucrari la ei si au zis ca doar ei au piese originale, recomandate de producator. Si am intrebat de restul care sunt in magazinele de piese auto?, ca ma gandeam ca nu or fi toate contrafacute din miile de magazine din Romania, dar sa stii cum sa le identifici. Mi-au zis ca ai nu stiu provenienta lor si nu recomanda.......Si de fiecare data cand am fost la ei, mecanicul respectiv care mi-a facut lucrarea mi-a lasat nr de tel ca daca mai am nevoie de ceva sa il sun sa imi faca acasa. Exemplu distributia, 1100 lei la reprezentanta si daca mi-o facea el 900 lei cu piesele lui si l-am intrebat de unde le ia el originale 100%? si a zis ca are blat cu soferul care aprovizioneaza reprezentanta si le aduce si lor de acolo, din locul cel bun )) astia sunt vorbiti ca si la Dacoserv si Meridian la fel mi-au zis
                Last edited by cornel20; 8 February 2015, 12:42.

                Comment


                • .....

                  Bine ca nu i-ai crezut totusi -
                  Angajatii din reprezentante au inregistrat un mesaj si il repeta ca un robot -ca numai ei au piese originale si de calitate si sa nu vi cu piese din alta parte sa le montezi la ei mai ales cand masina e in garantie .

                  Sunt firme autorizate care distribuie piese dacia-renault -de unde iau si eu
                  Chiar si autototal, autonet , augsburg. . .
                  Se fac si importuri ...

                  Comment


                  • Originally posted by cornel20 View Post
                    Exemplu distributia, 1100 lei la reprezentanta si daca mi-o facea el 900 lei cu piesele lui
                    Da' ce reducere "dementiala" ti-a facut mesteru' ala avand in vedere garantia nula si pretul mult peste cat ar cere orice alt mecanic (cu tot cu piese).

                    Comment


                    • sal, dar la kitul de ambreiaj logan 1.4 pe origine cum vedem daca este original sau contrafacut?
                      sigpic
                      Asigurari Rca, Casco,Locuinta, Viata,etc...

                      Comment


                      • Mâine voi schimba stopul și bara spate pe asigurare. Cum îmi dau seama de proveniență acestora? Aftermarket sau oem
                        My Ride ! B - 29 - TmT

                        Comment


                        • flexibilitate (chiar si cu temperaturile astea modeste) = OEM
                          rigiditate, bara casanta = AM, turcia in g-ral, sau de ce nu, china.
                          lufturi intre bara si caroserie; o bara OEM, teoretic se pupa perfect daca caroserie e ok, una AM are abateri la cote, adica e copiata dar nu in procent de 100%, la prinderi exista mici (dar importante) abateri, car in final, pe masina se pot sesiza ochiometric.
                          la stop, nu stiu ce sa zic, te uiti si tu la finisaje, sa nu puta a plastic ordinar (cu cat e mai ordinar, cu atat pute mai rau), sa nu fie catadioptrii decolorati sau dubiosi la nuante.
                          cam astea ar fi criteriile mele la prima vedere, asa ca amator, dupa care m-as uita.
                          Last edited by Kojak; 17 February 2015, 23:52.

                          Comment


                          • Credeți că pot păstra și piesele care mi le schimba? Bara și stopul as vrea sa le păstrez, nu au mari probleme. Pot sa le cer acest lucru la service?
                            My Ride ! B - 29 - TmT

                            Comment


                            • nu cred ca poti.
                              prin alea se face dovada fizica la asigurator (daca o cere) ca ti-au fost inlocuite reperele respective.

                              Casco sau RCA?
                              Last edited by Kojak; 18 February 2015, 00:01.

                              Comment


                              • RCA. Am fost lovit la semafor de un adormit.
                                Mă așteptam sa le pot păstra.
                                My Ride ! B - 29 - TmT

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google