Rulmenti Fata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Originally posted by Fane View Post
    Sunt doua tipuri de rulmenti pentru ABS,cu 44 si cu 48 de poli, nea Dorel a pus de care a avut si nu e ce trebuie. Dupa 85 km/h diferenta dintre vitezele citite de senzorii de pe fata depaseste valoarea admisa de calculatorul de ABS si intra in avarie.
    Bun si eu de unde stiu ce rulment trebuie la Logan model aug 2006

    Comment


    • #77
      Pentru Logan 2006 cu ABS iti trebuie rulment cu 44 poli.
      De exemplu, daca cumperi de la SNR, ai sa vezi ca pentru masinile fabricate pana in 03/2007 au rulmenti cu 44 poli.

      Comment


      • #78
        Multumesc! Am sa va tin la curent, dupa ce ii schimb.
        Last edited by 77sky; 22 April 2014, 15:32.

        Comment


        • #79
          a început sa-mi huruie rulmentul fata stânga, deci trebuie sa-l schimb
          vream sa intreb cat de mult trebuie de tinut cont de recomandarea sa schimb pe ambii sau doar unu, n-as vrea sa-i schimb pe amandoi. si daca ma ajutati cu o a doua intrebare: oare sa schimb si butucul - la viteze de peste 100km la ora apara o mica vibratie in volan si rotile sunt echilibrate deci nu ar trebui sa apara si ma gandesc sa nu fie de la butuc
          Multumesc!

          Comment


          • #80
            Daca rulmentul huruie, inseamna ca este in "faza terminala", asa cum sunt si articulatiile atunci cand incep sa bata. Jocurile apar inainte de huruit si de batai. Asa si cu rulmentul tau, avea jocul ala de care spui (vibratie in volan) inainte sa apara huruitul.
            Eu am un rulment care are joc, tot pe fata stanga, dar inca nu a intrat in faza de huruit. O sa-i schimb pe amandoi odata si cred ca o sa ma orientez catre SKF.
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • #81
              Bun...si de unde o sa stii ce sa cauti?
              Vad ca e cam aiurea la abs, risti sa iei ce nu trebuie.

              Comment


              • #82
                am fost și am schimbat rulmentul (fata stanga) la o reprezentanta DACIA, cred ca am mers cam tarziu (undeva 1500Km de cand a inceput sa huruie) ca roata avea joc destul de mare, asa cum '"vitriol" mi-ai spus mai sus era in "faza terminala". ma costat scump zic eu, data viitoare imi cumpar rulmenul singur si merg la service sa-l schimbe doar. rulmentii fata am facut simulari pe diferite site-uri introducant date despe masina mea si am aflat care sunt cei necesari. acum a disparut huruitul dar trebuie sa schimb si capatul de bara ca are putin joc roata din cauza lui...
                Last edited by k9k2009; 10 May 2014, 19:31. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • #83
                  Prețul la rulmentul fata la reprezentanta este de 575 lei.O iei razna cand auzi.Stie cineva un rulment de calitate si la un pret mai decent.Loganul este din 2007 cu ABS.

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google