Duze Stropitoare parbriz Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by ibuzescu View Post
    C3, C4... detalii. Ideea de bază e că merg strună, părerea mea !

    Ale mele sunt cele cu V8 în cod nu cu H4 cum a prezentat Cristi, dar am senzaţia că nu diferă decât garnitura de cauciuc pe care V8 o au iar H4 nu. Garnitura nu are decât vreo juma de mm, e super subţire, aşa cum se vede şi din poza ataşată.
    ai mai taiat din ele s-au le-ai modificat cumva ca sa se potriveasca?
    tema, ideea si morala este banii
    banii este fericire restu' tot e amagire

    Comment


    • Răzvan, da, am raşchetat partea dinspre parbriz a piciorului duzei cu cca. 1mm, fix cât să intre în orificiul capotei.

      Iată tutorialul făcut de Cristi Streulea în care îţi arată ce se taie:
      tutorial-montat-sprituitoare-perdea
      Last edited by ibuzescu; 15 March 2011, 21:49. Reason: completare
      sigpic

      Comment


      • http://www.youtube.com/watch?v=J5zhzXtYSRE
        Eu am si un c3 si cand am vazut discutia am zis sa va arat cum imprastie diuzele de c3 sau c4 ca sunt la fel! Parerea mea ca imprastie mai sus si mai uniform decat in tutorialul lui Cristi Streulea deoarece capota de c3 are o inclinatie mai mare si probabil pompa debit mai mare.


        Sory de double post dar am un filmulet si cu stropirea la diferite viteze!
        Last edited by keket; 17 March 2011, 17:09. Reason: Automerged Doublepost
        sigpic

        Comment


        • pe amundoua le are :P
          si inclinatia capotei si pompa cu presiune mai mare
          Life is short...play more!
          http://www.loganclub.ro/forum/bolo-t4578.html?t=4578

          Comment


          • Am montat si eu azi duze de c4 cod 6438.V8

            Foarte multumit. Trebuie ajustate 1-2mm dar in rest e ok. In comparatie cu duzele de skoda care stropeau toata masina si nici nu stateau bine in capota, iar de modificat era o bucata......
            Nota 10. Recomand.
            fara linkuri externe

            Comment


            • am avut ocazia zilele trecute sa merg cu un logan al unui coleg din bucuresti, imi scapa nick-ul dar ma interesez si va zic....
              din pacate, nu stiu ce diuze are el, c3,c4 sau skoda...dar pana la 60 la ora, merge, imprastie binisor...
              dupa 60 la ora, mergand pana aproape de ploiesti, sincer total dezamagit
              arunca apa la vreo 5 cm de stergatoare, mai sus de ele....si atat! nu se imprastie altundeva, mai sus, mai in laterale, nimic!
              pe la 100-130 la ora, dadeam si in prima faza eram orb, deoarece apa imprastiata pe o dunga deasupra stergatoarelor, era doar intinsa pe parbrizul cu mazga deja, si se facea o ciorba mare fix in campul meu vizual.....trebuia sa dau de vreo 3-4 ori din spritz, si pe viteza maxima la stergatoare sa pot vedea ceva
              o sa-l intreb ce diuze are, si va recomand cu foarte mare caldura sa nu le luati ( pt colegul in cauza, sorry, dar poate tie nu-ti trebuie la viteza mai mare )
              ale mele, astea universale si care is butucanoase, recunosc , sa moara bibi, la 150 la ora imi da inca pe 3 sferturi de parbriz, pe tot, si arunca stropi nu pulverizeaza
              asa ca raman la ale mele si ma multumesc cu ele
              Life is short...play more!
              http://www.loganclub.ro/forum/bolo-t4578.html?t=4578

              Comment


              • avand in vedere ca ati taiat din piciorusul care avea rol de ghidaj acum nu se invart in capota? ma gandesc sa nu se roteasca daca le misti cu ceva si sa bata in laterale. cele originale au acest picior in lateral iar astea il au indreptat spre parbriz
                tema, ideea si morala este banii
                banii este fericire restu' tot e amagire

                Comment


                • eu sunt multumit de diuze eu am 6438 v8 si sincer arunca bine lichidul

                  Comment


                  • Cine e "6438 v8 " ?
                    sigpic

                    Comment


                    • diuzele pe care le am au codul 6438 v8
                      inteles acum

                      Comment


                      • Originally posted by ngrazvan View Post
                        avand in vedere ca ati taiat din piciorusul care avea rol de ghidaj acum nu se invart in capota? ma gandesc sa nu se roteasca daca le misti cu ceva si sa bata in laterale. cele originale au acest picior in lateral iar astea il au indreptat spre parbriz
                        eu am pus de c4 dar fata de cristi, mm din fata l-am taiat si am pilit si lateral si din spatele diuzei si le-am fixat si etansat cu banda dublu adeziva le am de vreo 2 luni cred.

                        Comment


                        • Originally posted by mario_09 View Post
                          diuzele pe care le am au codul 6438 v8
                          inteles acum
                          E chiar asa de greu de zis de pe ce masina sunt?
                          sigpic

                          Comment


                          • Originally posted by valeriuciprian View Post
                            E chiar asa de greu de zis de pe ce masina sunt?
                            citroen c4

                            Comment


                            • de unde pot lua si eu diuze de c4?!
                              My ride

                              Comment


                              • am de pe c4 cu tot cu o garnitura si isi fac treaba de vreo jumatate de an

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google