Folie geamuri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Rey91
    replied
    pe fata nu am omologare.

    Leave a comment:


  • micutzu666
    replied
    Sunt Hoti sa zic asa.Eu am vrut ceva de genul tau pe fata si mi-au spus ca nu e voie.si am pus exact ce recomandau ei adica pentru aia imi dadeau si autorizatie.Am vazut si mai inchise pe fata dar cred ca e pe barba lor.

    Leave a comment:


  • Rey91
    replied
    La Max Alarm mi-am pus si eu folie.
    Attached Files

    Leave a comment:


  • sandudeva
    replied
    salut eu va si zic ce folie montez pe geamurile fata.este vorba de o folie cu codul atc 80 gr de la llumar.toti montatorii de folie autorizati de rar sunt obligati sa aiba aceste aparate de masurat transparenta geamurilor, si binenteles sa le si foloseasca.

    Leave a comment:


  • DaniD
    replied
    Un aspect mai ciudat. Am un amic la politie, ce da Domnu' chiar la circulatie, de care am intrebat si mi-ai zis ca nu are politia si nu au un comunicat in care sa se precizeze ca RAR-ul ar avea un asemenea aparat de masurat transparenta pentru folii. Eu ma gandeam ca s-a referit la acest aspect la nivel de tara, dar citind pe aici trebuie sa constientizez ca doar satmarenii nu au un asemenea aparat. Nu mi-a zis daca imi iau sau nu talonul cu folia pe fata. Am intrebat la 3 firme care monteaza folie, din care 2 mi-au confirmat lipsa aparatului, motiv pentru care au si refuzat sa-mi monteze folia si doar unul (care mi le si punea si ma costa doar jum. pret) a zis ca nu e nici o prob. si ca imi si omologheaza folia.

    Leave a comment:


  • ady_green
    replied
    @sandudeva ce folie se poate aplica pe geamurile fata la logan atunci?Cu folia de 73% aplicata pe geam aveam transparenta undeva la 62-63%...exista alta mai transparenta care e omologata rar si se poate monta in bucuresti??
    @FlorianYFL avea si motiv sa se sperie mai avea putin si ramanea fara autorizatie...sa vezi ce scandal a facut....
    Last edited by ady_green; 22 September 2010, 23:51.

    Leave a comment:


  • FlorianYFL
    replied
    asa ar fi corect sa explice tuturor clientilor, dar el parsiv sapa in buzunarele noastre ca sa ii fie lui bine

    @ady_green - nu esti sanatos si tu l-ai si speriat pala.

    Leave a comment:


  • sandudeva
    replied
    buna.in primul rand vrau sa va spun ca am un atelier cu montajul foliilor auto.deci vreau sa va spun ca :ansamblul geam+folie nu trebuie sa fie mai mica de 70 % transparenta.deci ce se intampla?se ia aparatul de masurat transparenta geamului si in functie de cat este de inchis sau deschis geamul se aplica folia.la logan geamul are cam 81% fara folie,daca se aplica folia ajunge undeva la 70-71%.atentie ..sunt masini la care geamurile vin din fabrica undeva la 70,73% transparenta ,iar in cazul acesta nu poti sa aplici decat o folie antiefractie de 100 de microni, care scade cu 1% din transparenta geamului.in legatura cu baietii care aplica folia pe geamurile fata si nu masoara transparenta geamurilor este problema lor. in primul rand ca li se poate ridica autorizarea atelierului de catre r.a.r.deci cel mai bine este sa le explici oamenilor inainte sa le aplici folie pe geamurile fata , ce folie se poate monta in functie de transparenta geamurilor... multumesc

    Leave a comment:


  • ady_green
    replied
    Daca se ajunge sa-mi ia talonul si sa-mi dea amenda il dau in judecata...acum ma duc sa ii zic ca ori imi da banii inapoi sau imi pune alta folie ori cand imi ia talonul si imi da amenda il dau in judecata si il reclam si la opc...

    Dupa niste certuri mi-a dat folia jos si mi-a dat baniichapter closed
    Last edited by ady_green; 22 September 2010, 18:37. Reason: Automerged Doublepost

    Leave a comment:


  • floriche
    replied
    sau mai bine il trimiti pe ala de la serviceul unde ti-ai montat folia autorizata pe geamurile din fata, sa se duca el cu patronul lui si cu ma-sa sa iti recupereze talonul si sa iti plateasca amenda

    Leave a comment:


  • ady_green
    replied
    Da, conform legii n-ai voie nici cu folie de 73% transparenta pe fata pt ca geamu vine din fabrica deja cu 81% transparenta si cand aplici folia de 73% transparenta geamului se reduce la 62-63%.A masurat-o cei de la atelier azi:|...Am sunat si la rar se masoara transparenta geamului cu folia pusa..nu se da jos...ala de la atelier cica cand mi-a pus folia nu era asa legea dar de fapt asa e de cand sunt foliile...atelierul e pe sos. giurgiului 269A Max Alarm...mi-a mai dat o declaratie de conformitate...ar trebui sa-mi dea banii care i-am dat sau sa-mi puna alta folie transparenta cu care impreuna pe geam sa aiba transparenta min 70%.Corect????

    Leave a comment:


  • FlorianYFL
    replied
    nu neaparat sa iti masoare. dai folia jos ei fac o constatare ( circa 80 RON ) si apoi te duci la politie sa-ti iei talonu. cel mai bine pune-ti niste pile pe la rar sa ti le treaca in CIV si talon ca sa nu mai ai probleme cu ei si sau sa tii hartii prin torpedou

    Leave a comment:


  • ady_green
    replied
    Asa cred si eu.problema e ca o sa mai ma intalnesc cu el sigur...lucreaza in localitatea unde locuiesc eu....conform ce spune rar nu trebuie trecuta in talon dar geamul trebuie sa aiba transparenta de min 70%.Atunci cand mi-a montat folia a masurat transparenta geamului pe fata si era de 81%..folie montata e de 73%.ma gandesc sa nu scada transparenta geamului ma putin de 70%....In caz ca imi ia talonul trebuie sa ma duc la rar sa-mi masoare transparenta..

    Leave a comment:


  • FlorianYFL
    replied
    este voie cu folie, dar sa nu depaseasca gradul de 73% vizibilitate. ala doar voia sa scoata ceva de la tine, acelasi lucru il patea si un prieten de-al meu cand se lua de el ca nu e trecuta folia in talon

    Leave a comment:


  • ady_green
    replied
    Aseara am intampinat o problema.Ma oprit un politist si mi-a zis ca data viitoare imi ia talonul pentru folia fata ca nu am voie deloc asta dupa ce i-am aratat autorizatia...m-am uitat pe site-ul R.A.R. unde scrie

    'autovehicule trebuie echipate cu geamuri ce sunt omologate conform Regulamentului nr.43 CEE-ONU sau in conformitate cu Directiva 92/22 CEE cu modificarile ulterioare, avand transparenta de min.75% pentru parbriz si min.70% pentru luneta si geamurile laterale;

    - marca de omologare conform acestor reglementari, marca care trebuie sa existe pe geamuri, atesta faptul ca initial acestea au avut transparenta de min. 75% pentru parbriz si min. 70% pentru luneta si geamurile laterale.

    - foliile de protectie aplicate pe geamuri trebuie sa fie certificate si marcate corespunzator, iar aplicarea acestora este permisa numai in atelierele autorizate;

    - geamurile laterale din spate si luneta nu sunt esentiale pentru vizibilitatea din interior, cand autoturismul este echipat cu oglinzi retrovizoare exterioare pe ambele parti, insa in cazul in care acestea au o transparenta modificata fata de cea stabilita prin marcajul de omologare se urmareste ca stratul aplicat ulterior sa fie uniform si sa nu creeze distorsiuni;

    - modificarea transparentei geamurilor nu se inregistreaza in cartea de identitate a autovehiculului, insa atelierele autorizate sa efectueze operatiunea de aplicare a foliei colorate, trebuie sa elibereze un document privind certificatul de conformitate si licenta emisa de Organismul de Certificare Produse al Registrului Auto Roman, iar la inspectia tehnica periodica se verifica eticheta ce contine marca de omologare a geamului precum si gradul de transparenta.'

    Maine ma duc unde mi-am montat folia sa-mi masoare transparenta geamului fata iar daca e min 70% nu are pentru ce sa-mi ia talonul decat sa ma puna pe drumuri, nu?iar daca imi ia talonul si imi da si amenda ma gandesc sa contest amenda conform ca transparenta geamului e de min 70% conform egulamentului nr.43 CEE-ONU sau in conformitate cu Directiva 92/22 CEE cu modificarile ulterioare!Fac bine sau gresesc???? Si culmea in loc sa-mi zica de stopuri ca sunt innegrite s-a luat de folie care nici macar nu-mi trecea prin gand ca d'aceea am pus-o pe 73% cu gandu sa nu am probleme cu gaborii:|

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google