A schimbat careva uleiul la cutia de viteze??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • E clar...si threadul asta a luat- o pe ulei

    Sent from my GT-B5330 using Forum Runner

    Comment


    • Originally posted by Ivan Marian View Post
      Postul cu recomandarea ii apartine lui Winnie. Dar tu Iancu vii si ii sustii cu TEORIILE citite.
      Originally posted by IancuMIC View Post
      Inca mai astept posturile in care eu recomand folosirea uleiului 75w90 pentru cutia de viteze pe Logan;
      Eu cred ca ti-am raspuns destul de clar mai sus. Daca tot vrei sa gagi batul prin gard, nu ai decat.

      Ps..multe magazine,service-uri, colegi care scriu pe aici si nu numai spun din experienta PROPRIE/PRACTICA ca uleiul 75w-90 AGATA iarna. De ala 80w-90 nici pomeneala.

      Comment


      • Originally posted by Ivan Marian View Post
        Eu cred ca ti-am raspuns destul de clar mai sus. Daca tot vrei sa gagi batul prin gard, nu ai decat.

        Ps..multe magazine,service-uri, colegi care scriu pe aici si nu numai spun din experienta PROPRIE/PRACTICA ca uleiul 75w-90 AGATA iarna. De ala 80w-90 nici pomeneala.
        Eu am un benzinar de 1.6 la care i-am schimbat uleiul din cutie de trei ori in 75 mi km pe motiv de nemultumire,doua dintre ele au fost cu 75w90 (mobil,metabond) la al doilea am adaugat chiar si licoarea magica de la metabond,ca domne vreau sa bag un ulei mult mai bun decat Elf si va pot spune ca am fost tare nemultumit de acest 75w90 la ambele,vara cu schimbatul era ok dar foarte zgomotoasa cutia in turatie mai mare,la 130 foarte deranjanta,chiar dadeam muzica tare sa nu o aud.Iarna aceleasi sintome plus ca la rece intra mai greu pana se incalzea,asa ca am hotarat sa bag 75w80 si acum pot spune ca merg si eu cu masina fara sa o mai aud,nu cu un tractor cum era inainte cu 75w90.Dupa toata treaba asta nu o sa mai fac nici un experiment cu masina si o sa bag numai ce recomanda fabricantul(la specificatii ma refer,nu neaparat Elf sau Dacia Oil).Numai bine si multi km fara evenimente.

        Comment


        • salut

          salut!am un logan 1.5 dci 65cp cutie pe bila si am 125 de mii cu ea as vrea sa ii schimb uleiul la cutie si nu stiu ce ulei sa ii pun tinand cont ca ii dau cam in gura si a cam inceput sa intre mai urat in a 3 a si marsalier!ce ma sfatuiti sa ii pun?si cati litri trebuie sa cumpar?

          Comment


          • Iti trebuie 3 litri de ulei 75W80, norma GL-4.
            Recomand ELF TRANSELF NFJ 75W80.

            Comment


            • Salut,
              La motorul de 1.2 tot 3.1 litri intra in cutia de viteze? Ca nu am gasit nicaieri. Si tot 75w-80 e recomandat? Ma gandesc sa iau Mobil, mi se pare un ulei ok caliate - pret.
              Va multumesc.

              Comment


              • Ce fel de ulei trebuie completat daca schimbam sonda de marcharier? Stima.

                Comment


                • Daca te misti repede, nu va trebui sa completezi, pentru ca nu vei pierde mai nimic. In caz contrar, Extra Gear 75w80 sau Tranself NFJ 75w 80.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Originally posted by Andrei_c View Post
                    Salut,
                    La motorul de 1.2 tot 3.1 litri intra in cutia de viteze? Ca nu am gasit nicaieri. Si tot 75w-80 e recomandat?
                    Tot 75w80 e recomandat şi da, tot 3,1 litri intră. Poţi pune numai 3 litri, având în vedere că nu se scurge tot.
                    Last edited by andrei; 22 September 2013, 19:37.
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • Ce tip de cutie e pe motorul de 1.2 16v ? si cati litri de ulei intra in cutie ?
                      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                      Comment


                      • Scrie mai sus de postul tau.

                        Comment


                        • Dar am intrebat si ce tip de cutie e . Exact aceeasi cutie ?
                          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                          Comment


                          • E din familia JH3..xxx, ca si la 1.6/16v (difera tipul, rapoarte) Deci tot ~3l de ulei intra.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • mda am citit posturile si...ma rog, am 1,6 benzina (+gpl) face taxi de la prima suta de km, acu are 110.000, nu am schimbat niciodata uleiul din cutie, ma gandeam sa o fac dar parca nu-mi vine, cutia are un zgomot ciudatel (il are de cand am luat-o) cand sta pe loc si cand apas ambreiajul dispare, asa a fost de la inceput, deci sa schimb uleiul sau nu?

                              Comment


                              • zgomotul este de la ambreiaj si va face cu orice ulei vei pune.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google