A schimbat careva uleiul la cutia de viteze??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ok, am inteles.si am vazut ca sunt mai multe tipuri de elf. elf tranself NFJ 75w80 sa bag? ca e si NFP parca si TRX ...
    Glory. Glory Man United!!!!United We Stand!!!!!!

    Comment


    • elf tranself NFJ 75w80
      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

      Comment


      • TRX nu se mai face, iar NFP e un NFJ cu un aditiv pentru disepria apei (special pentru cutiile Rnault PK). NFJ e necesar si suficient pentru cutiile renault J, alt ulei nu face cutia sa schimbe singura sau sa tina mai mult. Uleiul proaspat e mereu mai bun ca cel uzat, indiferente de marca de obciei.
        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

        Comment


        • Salut ! In momentul in care schimb uleiul trebuie sa las masina intr-o anumita treapta de viteza, am vazut pe internet ca trebuie sa o las in marche arriere ? Si este obilgatoriu sa schimb si garnitura de la busonul de golire ?

          Comment


          • Nu conteaza in ce treapta de viteza e lasata masina; ce conteaza e sa ai rabdare sa se scurga tot uleiul. Mie nu mi-au inlocuit nicio garnitura.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Multumesc IancuMic ! Maine - poimaine il schimb ca atunci cand e motorul rece intra cam greu in treapa a 2-a.

              Comment


              • Vezi sa nu-l schimbi degeaba , este normal sa intre putin mai greu atunci cand cutia si motorul sunt reci mai ales cand afara sunt 2-3 grade C.
                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                Comment


                • Nu strica daca il schimba; am vazut masina si daca retin bine e din 2005, asa ca rau nu face. Pana la urma cu asta incepi, in astfel de cazuri.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Masina este din 2006 , 55.000 km si nu a fost schimbat niciodata uleiul in cutie. Ma gandeam ca daca o sa il schimb poate nu mai intra greu in treapta a 2-a.

                    Comment


                    • Poti incerca, toata treaba nu te duce mai mult de 120 ron !!! 3x30 uleiul si 20-30 ron manopera !!!

                      HTC <<==>> TapaTalk
                      sigpic
                      The MVP

                      Comment


                      • Pai maine , poimaine il schimb ca deja am luat uleiul Elf 75w80 si vedem dupa daca mai face la fel.

                        Comment


                        • Face la fel si dupa schimb, atunci cand cutia e rece si afara 0 grade sau chiar cu minus. Zilele astea am observat ca intra o idee mai usor cu dublu ambreiaj. Calc ambreiajul si scot dintr-a I-a, las la punctul mort si dau drumul la ambreiaj, il calc din nou si in acelasi timp bag intr-a II-a. Incearca poate da rezultate si la tine. Oricum, faci bine ca schimbi uleiul.

                          Comment


                          • O clipa m-am speriat ca ai dublu ambreiaj la Logan.
                            Un ulei nou nu face rau, dar ca sa bunatateasca radical comportamentul cutiei de viteze ar trebui fie sa nu mai ai ulei destul in cutie, ori sa ai ulei cu alte specificatii decat cele recomandate.
                            Last edited by mr.K; 24 November 2014, 12:01.

                            Comment


                            • Luni am schimbat uleiul in cutie, am mers putin cu masina si am ajuns la concluzia ca am facut o alegere foarte buna de a schimba uleiul deoarece acum merge foarte bine si intra mult mai usor in viteze.

                              Comment


                              • Salutare colegi, am o intrebare...
                                Ce ulei de cutie si cam ce cantitate e nevoie pt un 1,4 an 2010 195.000km ?
                                http://www.loganclub.ro/forum/bv_55_wss-t42524p10.html

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google