A schimbat careva uleiul la cutia de viteze??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Iti spun eu ca nu e nici un moft sa schimbi uleiul din cutie , eu in locul tau il schimbam muuuult mai devreme.
    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

    Comment


    • @prometheus: Ce înseamnă mult mai devreme (kilometri/perioadă de timp)?

      Comment


      • Ar fi ideal sa schimbi uleiul din cutie o data la 2 ani sau 20-30.000 de km.
        P.S. Sa zic la 4-5 schimburi de ulei de motor sa facem si un schimb de ulei in cutie.

        Cutiile astea de Logan au niste rulmenti atat de mici incat e suficient sa pierzi foarte putin ulei si sa te trezesti ca nu iti mai intra in viteza sau ca iti ramane cutia blocata in viteza , de aceea e bine sa schimbi uleiul , cu ocazia asta ii refaci nivelul si ai si un ulei complet proaspat.Asta nu inseamna ca toate cutiile pierd ulei dar e bine sa previi decat sa te trezesti in fata faptului implinit.
        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

        Comment


        • Daca pierzi ulei din cutie se observa. Uleiul se poate schimba la cativa ani, pana si pastra in bidon pe raft are o perioada de garantie.
          Cine nu doreste, nu-l schimba, cat masina are garantie cutia rezista cu uleiul din fabrica, iar pe aia de la Dacia ii doare in cot ce se intampla dupa garantie.

          ATF (automatic transmission fluid) a folosit cineva ? In cutia manuala logic
          Alt experiment? Daca o sa-ti fluiere cutia dupa aia? O sa faca duet cu distributia.
          Last edited by mr.K; 10 June 2014, 22:04.

          Comment


          • Da merci.
            Ma gandeam eu ca am intrebat unde nu trebuie.

            Sent from my GT-I9105P using Forum Runner

            Comment


            • Nu te supara degeaba, era o gluma.
              Sigur a pus cineva si ATF in cutia de Logan, citisem pe undeva dar nu mai retin.

              Comment


              • Originally posted by alessandro View Post
                ATF (automatic transmission fluid) a folosit cineva ? In cutia manuala logic
                Da, aia cu Honde si Roveruri unde recomanda producatorul asa ceva.
                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                Comment


                • Si majoritatea Bmw urilor foloseac asa ceva.
                  Ma mai documentez.

                  Sent from my GT-I9105P using Forum Runner

                  Comment


                  • Vreu sa schimb uleiul la CV si am gasit Castrol 75w80 ( are aceleasi specificatii ca cel de uzina).
                    Am gasit si fisa tehnica
                    Last edited by danut1965; 20 June 2014, 21:49.

                    Comment


                    • E foarte bun uleiul , dar eu tot n-am inteles ce tip de cheie trebuie ca sa desfaci surubul de golire.
                      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                      Comment


                      • Elf 75 cu 80 la cutie ,logan din 2007 cam 2 litri si ceva ,,l am skimbat la mine acasa pe rampa foarte simplu ,,si lasati ma cu service si nus ce ,,acasa foarte simplu ,,fuge de rupe cu nou ulei,,,stima

                        Comment


                        • Poti sa ne scrii si ce cheie ai folosit pt golire ?
                          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                          Comment


                          • N-am stat sa citesc tot, dar poate mai reaminteste cineva, care a facut operatiunea acasa si ne spune ce/ cum se procedeaza pentru al schimba. Eventual si niste poze sugestive ar fi de mare folos.

                            Comment


                            • eu am schimbat la megane.. dar la logan e cam aceeasi marie cu alta palarie
                              daca vreti spatiu dati si scutul jos(eu nu l-am dat de lene)
                              dedesubt se afla un buson ca cel de la motor si se desface cu aceeasi cheie ca cel de la ulei si anume patrat de 8.
                              de umplut se umple pe la un surub de plastic fluture care se vede de sus cam pe la jumatatea inaltimii cutiei.
                              cantitate necesara 3.1 litri?! in functie de cat iese
                              se face ori o palnie cu furtun ori o seringa mare tot cu furtun... nivelul este scurgerea pe la busonul de umplere.
                              ca ulei am folosit elf 75w80... e undeva la 25 de lei litrul
                              Attached Files

                              Comment


                              • Nu se desface cu aceeasi cheie cu care desfaci surubul de golire ulei motor , poate la Megane e altceva dar la Logan nu poti folosii cheia de la motor si la cutie (in mod sigur trebuie o cheie cu diametrul mai mic) , mai mult ca sigur la Logan trebuie dat scutul jos altfel nu ai cum sa desurubezi surubul de golire pt ca nu ai decupaj ca la Megane.
                                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google