A schimbat careva uleiul la cutia de viteze??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • eu cand am cumparat uleiul am zis ca vreau 3 l. tipul de la magazin m-a intrebat de masina si a zis sa iau 4l pt ca uleiul asta ajunge si la planetara nu stiu care,aia mai lunga si ca intra 3.4. acu, decat sa cumperi 3 si sa constati ca iti mai trebuie 2-300 ml...mai bine 4 si stai linistit. eu am dat vreo 100 si 10lei parca pe 4 l

    Comment


    • La logan 1.4 intra usor sub 3 litri.
      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

      Comment


      • Logan 1.4 MPI-2007. Am schimbat si eu uleiul (ELF Tranself NFJ 75W80) in ideea ca nu mai agata la introducerea in treptele I si II. A intrat 2,9 litri. Tot agata.

        Comment


        • Am o intrebare si o rugaminte in acelasi timp,pentru cei ce au facut operatiunea de inlocuire a uleiului la cutia de viteze,Logan,sa spuna in ce nota tehnica au gasit,la citi kilometri recomanda Renault,inlocuirea uleiului,deoarece eu una,am cautat si nu am gasit...Vorbim de cutii,fara probleme...

          Comment


          • Din discutii purtate cu ing. de la uzina[ se recomanda] inl ulei la cutie la 100 mii km
            Last edited by 77sky; 3 March 2015, 00:12.

            Comment


            • Cu scuzele de rigoare,in cadrul unor discutii,de regula,se emit pareri...Daca se facea trimitere la o nota tehnica,un document oficial,aveam o certitudine.Lipsa acestei informatii,lasa loc de interpretari subiective,care fac bine doar magazinelor de profil si service-urilor...

              Comment


              • Ca si cum are cineva nevoie de parerea altcuiva, daca i se pare ok sa schimbe un ulei dupa ceva km si ani de zile.
                Pana si ala nou, in bidon, are un termen de valabilitate limitat la un numar de ani, de obicei 5.

                Plus ca, e si o mare investitie un schimb de ulei la cutie, efectiv te ruineaza. Parca nici cutia nu mai merge la fel cum o facea cu uleiul original, de uzina. Merge mai bine.
                Last edited by mr.K; 1 March 2015, 21:57.

                Comment


                • Originally posted by lenush64 View Post
                  Am o intrebare si o rugaminte in acelasi timp,pentru cei ce au facut operatiunea de inlocuire a uleiului la cutia de viteze,Logan,sa spuna in ce nota tehnica au gasit,la citi kilometri recomanda Renault,inlocuirea uleiului,deoarece eu una,am cautat si nu am gasit...Vorbim de cutii,fara probleme...
                  pai garantia loganului e de maxim 3 ani sau 100.000 km. in acest timp nu se "recomanda" schimbarea uleiului din cutie. dupa ... D zeu cu mila ...
                  se uita ca se recomanda schimbarea tuturor "fluidelor" la 4 ani. aici intra si acesta. oricum reno spune clar ca durata medie de "viata" a unui logan e de 8 ani. nu ?
                  o/____\o
                  (i)
                  .........

                  Comment


                  • da, oricum, la foarte putine masini se recomanda schimbarea uleiului c.v in manual

                    nici la automate nu cred ca se mai specifica asta, sau daca se specifica e la un km f mare, peste 100.000 km

                    la manuale nu prea se specifica nicaieri de vreo schimbare, numai la honda am vazut la 60de mii pt exploatare severa sau la 120 de mii pt exploatare normala. cei din reprezentanta dacia, care au lucrat si la grupul vag, au spus ca ei nu au pomenit la nici o masina sa se schimbe uleiu din cutie, doar se completeaza daca e cazul, stiti voi povestea


                    mi-au dat exemplul unui logan cu 400.000 km venit la itp si la care nu i s-a schimbat nici un ulei din cutie si care mergea f ok. unu care a terminat tcmu-u la fel mi-a zis ca nu se schimba
                    Last edited by cristi....; 2 March 2015, 00:30.

                    Comment


                    • trebuie schimbat uleiul din cutia de viteze ?! cred ca ar trebui sa-l schimb si eu. am 83 de mii km si 6 ani. cam cat intra in cea de dci k9k 792 ? tot 3 litri ? si cam cat e manopera la operatiunea asta ?

                      Comment


                      • 50 de lei la un service privat, adica in afara reprezentantei. daca te duci la reprezentanta s-ar putea sa te ia cu procese verbale, semnat pe proprie raspundere si trimis p.v la uzina sa ia act de doleanta ta ca vrei sa schimbi uleiu ca sa nu te trezesti tu dupa aia ca daca caraie cutia sa =i pui pe ei la reparat. cel putin asa mi s-a intamplat mie. asa ca am dat inapoi si nu am mai schimbat nici un ulei

                        daca vrei donez (contracost) 4l de ulei) si asa stau degeaba
                        p.s
                        nu conteaza daca masina a iesit din garantie. le-am zis ca eu nu mai am treaba cu garantia dar ei mi-au aratat intretinerea pe 10 ani si ca nu apare nicaieri schimb ulei cutie si ca trebuie sa faca procedura asta

                        adevarul e ca eu nu simt ca ar avea nevoie de vreun schimb. schimba perfect si usor. si eu tot 6 ani dar numai 70 de mii de km
                        Last edited by cristi....; 2 March 2015, 00:39.

                        Comment


                        • Inseamana ca aia-s dusi cu capu'...exces de zel, n-au nevoie de banii tai, la reprezentata aia unde ai fost, ma refer.
                          Am schimbat uleiu' la cutie de 2 ori pana acum, prima data la meridian sud, a 2-a oara la nesty, ambele reprezentante ptr. cine nu cunoaste.
                          De fiecare data doar m-au informat ca uleiu' la cutie nu se schimba, fara sa insiste, in momentu' in care le-am zis ca asta e doleanta mea si nu ma intereseaza argumentele lor, s-au conformat instant...daca asa doreste caprioara, apa dulce de izvor.

                          Originally posted by cristi.... View Post
                          50 de lei la un service privat, adica in afara reprezentantei.
                          e pa dracu, cine te-a mintit!
                          costa 40-50 lei in reprezentanta, la un service de cartier iesi cu 20-30lei, cu alte cuvinte, are cam acelasi pret cu cel al unui banal schimb de ulei de motor + filtru.
                          tie cat ti-au cerut, 2 milioane ptr. manopera, sau costa mai mult PV-ul ala?!
                          Last edited by Kojak; 2 March 2015, 10:32. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • si cea mai buna dovada ca trebuie schimbat e chiar uleiul pe care l dai jos . cand il vezi te convingi singur
                            o/____\o
                            (i)
                            .........

                            Comment


                            • Orice ulei se degradeaza in timp fie el si ulei de cutie de viteze asa ca eu cel putin in vara asta am in agenda sa-mi schimb toate lichidele ce se gasesc "pe" masina.
                              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                              Comment


                              • Primul ulei dat jos din cutie e negru. dar e negru pentru ca pinioanele din cutie sunt negre de la tratamentul termic (tunder) nu pentru ca s-a stricat uleiul. La al doilea nu mai e deloc colorat.
                                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google