A schimbat careva uleiul la cutia de viteze??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tocmai de aceea:
    Originally posted by prometheus View Post
    Eu dupa ce mi-am schimbat uleiul din cutie (am facut operatiunea in regie proprie) am simtit imediat o schimbare pe partea fonica atunci cand rulam in treapta 5 cu 3000 ture/minut.Nu-mi venea sa cred ce efect pozitiv a putut sa aibe acel schimb de ulei.
    Ai completat corespunzator.

    Comment


    • Are aproximativ 40 000 km, l-am schimbat cu ocazia unei reconfigurări. Oare mai era cazul să pun același ulei și sa-l completez? Lipsă aproximativ 1 litru, ultimul schimb a fost făcut de mine personal. Pilitură era cam cât să umplu o cană de 200 ml.

      În utie erau depuneri de pilitură inclusiv pe pereții laterali.

      Va rog comentați.
      Attached Files
      _
      B 48 C U P - Ligheanul Agitat

      sigpic

      Comment


      • Pe unde a pierdut Dani aproape 1 litru de ulei?

        Sent from SM-G920F using Tapatalk

        Comment


        • S-a pierdut printre mainile celor care l-au pus in fabrica. D-aia nu se recomanda schimbarea uleiului din cutie, ca sa nu vada nimeni ca sunt 2litri in loc de 3,1. Daca pierzi accidental o sa zici ca atat s-a scurs, daca-l schimbi constati ca n-ai decat 2.

          Trimis de pe al meu SM-G355H folosind Tapatalk

          Comment


          • Originally posted by dsign View Post
            Are aproximativ 40 000 km, l-am schimbat cu ocazia unei reconfigurări. Oare mai era cazul să pun același ulei și sa-l completez? Lipsă aproximativ 1 litru, ultimul schimb a fost făcut de mine personal. Pilitură era cam cât să umplu o cană de 200 ml.

            În utie erau depuneri de pilitură inclusiv pe pereții laterali.

            Va rog comentați.
            Nu e panica man )

            Oleaca de pilitura nu omoara cutia manuala ca la automate.

            Cert e ca functioneaza ok si cu 2 litri ca si cu 3...

            Eu am simtit diferente intre unlei nou de cutie vs alt ulei nou.
            Bagat la accident in cutie DaciaOilExtraGear, agata usor (foarte usor, mai ales la rece) cand dadeam tr II.
            L-am schimbat cu Elf dupa aprx 2000 km si nu mai agata (nici la rece).

            Dupa ce am vazut pe utilaju meu, recomand Elf de cutie si nu DaciaOilExtraGear

            Comment


            • Faza cu agatatu la rece in treapta II se manifesta si la mine pana sa fac schimbul cu ELF NFJ 75w-80 , deci clar astia din fabrica in cutie au bagat DaciaOilExtraGear ca o conculzie cel putin pe partea de ulei de cutie Dacia nu este Elf!!
              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

              Comment


              • Absolut, adica nu inteleg de ce cu DaciaOil agata usor (deci usor, nu ciobaneste) si cu Elf nu...in fond nu ar trebui sa simti ceva pt ca sunt de aceeasi vascozitate...

                Daca bagau in service Elf sigurat nu simteam nici o diferenta fata de uleiul precedent (73000 km la acel moment) . Nu stiu daca DaciaOilExtraGear baga de la prima umplere...

                Comment


                • Litrul ăla care n-a curs a rămas prin cutie amestecat cu șpan. Dacă n-o desfăceam, nu stiam. Îmi pare rău ca n-am făcut poze.
                  Timp de aproximativ 3 ore am spălat la carcase, să iau șpanul și uleiul depuse pe pereți.

                  După ce ca sunt cutiile de mămăligă, mai și sărim schimburile de ulei. Ulei care face 90 lei. O dată la 60 000 km. Încadrez chestia asta la absurdități debitate de dătători cu părerea.
                  _
                  B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                  sigpic

                  Comment


                  • Ba nene eu am 67k cu a mea autohtona de 1.6 mpi si 10 ani. Am schimbat deja de 2 ori uleiul din cutie si va zic ca merita, cutia trebuie ingrijita la fel ca motorul !!!


                    Sent from my iPhone using Tapatalk
                    sigpic
                    The MVP

                    Comment


                    • Originally posted by Octavian View Post
                      Absolut, adica nu inteleg de ce cu DaciaOil agata usor (deci usor, nu ciobaneste) si cu Elf nu...in fond nu ar trebui sa simti ceva pt ca sunt de aceeasi vascozitate......
                      E diferenta de aditivi din ulei. Chiar daca norma e aia care trebuie. Unii nu relationeaza cum trebuie la rece.

                      Comment


                      • Am schimbat uleiul din cutie (Mobil 75w90).Au intrat 3 litri si mai intra un pic, ca nu a curs pe la orificiu, dar am inteles ca e in regula si asa.Am 170 000km si e prima schimbare. Dupa schimbarea uleiului,intra mai greu in treapta I, in mers.

                        Comment


                        • 75w80, e uleiul recomandat la cutiile de viteze de pe Logan. Tu ai ales unul mai vascos
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Vine iarna si va deveni si mai vascos. O sa intre greu si in treapta 1, pe loc, cand e motorul rece.

                            Comment


                            • Din ce a scris el eu inteleg ca pana acum ar fi avut Mobil 75w-90 ?!
                              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                              Comment


                              • E prima schimbare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google