A schimbat careva uleiul la cutia de viteze??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da ai dreptate , interpretasem prost , dar sunt curios cine i-a recomandat 75w-90 pentru cutia de Logan ? partea nasoala e ca acum daca vrea sa-l schimbe si sa puna ce trebuie de ex. un Elf nfj 75w-80 sau DaciaGearOilExtra trebuie sa mai scoata iar din buzunar vreo 90 de lei.NU-i nimic , din greseli invatam
    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

    Comment


    • O sa ai probleme mai mari cu 75w90 cand o sa vina vremea mai rece, o sa intre greu pana se incalzeste putin motorul si cutia. Ce motorizare ai?


      Sent from my iPhone using Tapatalk
      sigpic
      The MVP

      Comment


      • Am schimbat planetara stânga și am zis sa schimb și uleiul din cutie.Am mers pe mana celor de la service.Nici nu știam ce ulei trebuie ,dar mă gândeam ca ei stiu!Am 1.4 și uleiul l-am schimbat acum doua luni.

        Comment


        • Originally posted by dsign View Post
          Litrul ăla care n-a curs a rămas prin cutie amestecat cu șpan. Dacă n-o desfăceam, nu stiam. Îmi pare rău ca n-am făcut poze.
          Timp de aproximativ 3 ore am spălat la carcase, să iau șpanul și uleiul depuse pe pereți.
          noi, cei aflati la mana mecanicilor, cum ne-am putea asigura ca nu ramane tot spanul acolo ? exista vreun service care sa aiba rabdare cu chestiile astea ?

          Comment


          • Originally posted by mady View Post
            Am mers pe mana celor de la service.Nici nu știam ce ulei trebuie ,dar mă gândeam ca ei stiu!.
            Pentru ce ti-ai facut cont pe forum? Era de ajuns sa arunci o privire pe aici, pret de cateva minute...
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Originally posted by mady View Post
              Am schimbat uleiul din cutie (Mobil 75w90).Au intrat 3 litri si mai intra un pic, ca nu a curs pe la orificiu, dar am inteles ca e in regula si asa.Am 170 000km si e prima schimbare. Dupa schimbarea uleiului,intra mai greu in treapta I, in mers.
              Nasol, pana nu vine iarna schimba pe 75W80 (la rece o sa-ti faca figuri pe tr I si II).
              Sunt sensibiloase tare la vascozitate.

              Originally posted by dsign View Post
              Litrul ăla care n-a curs a rămas prin cutie amestecat cu șpan. Dacă n-o desfăceam, nu stiam. Îmi pare rău ca n-am făcut poze.
              Timp de aproximativ 3 ore am spălat la carcase, să iau șpanul și uleiul depuse pe pereți.
              .................
              Dau cu presupusu, dar la un zoom acolo se vede span de granulatie mare, cred ca s-a mers animalic cu masina aia
              Last edited by Octavian; 16 October 2015, 22:38. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Originally posted by B997NDL View Post
                noi, cei aflati la mana mecanicilor, cum ne-am putea asigura ca nu ramane tot spanul acolo ? exista vreun service care sa aiba rabdare cu chestiile astea ?
                Orice service serios ar trebui să aibă un endoscop, dacă nu orice mecanic amator își poate cumpăra unul.
                Attached Files
                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                Comment


                • eu n-am zis ca n-ar vedea pilitura, desi e foarte probabil, ci ca n-sr fi dispusi sa si curete cutia de viteze.
                  crezi ca face cineva ce a facut design la masina sa ?! te trimit imediat la plimbare daca vii cu idei din astea.
                  cat sa ceara pe manopera, daca dureaza trei ore doar s-o cureti ?

                  sigur e plina de pilitura. mi-a mai si carait de vreo cateva ori.
                  dar creaza probleme daca ramane in cutie ?
                  fiindca sigur n-o curata nimeni, iar eu chiar nu sunt in masura sa ma bag la asa ceva.
                  Last edited by B997NDL; 16 October 2015, 23:12. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Pai. Daca vrei sa platesti ti-o curata. Demontat cutie de pe masina, dezasamblat cutie, cativa litri de benzina si doua sprayuri de frane, garnituri, simeringuri... Tot ce se schimba.
                    Deci vreo cateva ore bune de manopera + materiale.
                    Nu stiu daca merita. Poate doar daca gasesti span pe busonul magnetic. Daca nu e span acolo...nici nu vad de ce ar fi in alta parte. Oricum uzura si lipsa cementajului nu se mai repara.
                    Last edited by skd_ozenel; 17 October 2015, 09:28.

                    Comment


                    • pai, n-as prea vrea sa dau cat pe un schimb de distributie.

                      Comment


                      • Originally posted by mady View Post
                        Am schimbat uleiul din cutie (Mobil 75w90).Au intrat 3 litri si mai intra un pic, ca nu a curs pe la orificiu, dar am inteles ca e in regula si asa.Am 170 000km si e prima schimbare. Dupa schimbarea uleiului,intra mai greu in treapta I, in mers.
                        Cu 75w90 nu vei avea probleme doar iarna,va fi diferenta si de zgomot,in regim de viteza pe autostrada cutia era foarte zgomotoasa,eu la vechiul logan am facut trei schimburi de ulei la cutie in 75000km pe motiv de nemultumire(doua cu 75w90,la al doilea am adaugat chiar licoarea magica de la metabond si am fost nemultumit de ambele,al treilea a fost cu Elf 75w80 de care am fost foarte multumit de cum se comporta ca manevrabilitate si zgomot.

                        Comment


                        • Originally posted by B997NDL View Post
                          pai, n-as prea vrea sa dau cat pe un schimb de distributie.
                          Sau cat pe o alta cutie.
                          Stai calm, ca te tine cutia aia si dupa ce nu o sa mai ai toata tabla originala pe masina.

                          Comment


                          • Pai daca nu e span pe buson de ce sa umbli? Tu vrei si cutia luna si sa mai ramana si bani de carciuma la piata la gorjului?

                            Comment


                            • Alti pitici; schimbati uleiul din cutie, odata cu cel din motor, din cauza spanului.
                              ...
                              Voi mai si circulati, sau doar stati toata ziua si bibiliti masina? ;motorul si transmisia la Logan, sunt ultimele lucruri la care ar trebui sa va ganditi.
                              Acele infime particule sunt absolut normale; doar nu credeti ca uzura sincroanelor, care sunt din aliaj neferos, se traduce prin emisii de...abur.
                              ...
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • Originally posted by skd_ozenel View Post
                                Pai daca nu e span pe buson de ce sa umbli? Tu vrei si cutia luna si sa mai ramana si bani de carciuma la piata la gorjului?
                                carciuma din spatele pietii e customer friendly. nu-mi fac griji ca nu-mi ajung banii.
                                dar trebuie sa schimb uleiul, ca fac in putin timp 90 de mii de km si nu l-am schimbat niciodata. parca mai agata...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google