A schimbat careva uleiul la cutia de viteze??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu am schimbat uleiul din cutie pe Laguna mea cu motor 1.6 16v in 99. Intra in treapta 1 si 2 mai greu. Dupa ce am schimbat uleiul s a remidat problema. Bine, nu compar acum 16 ani vs 10 ani cat are un logan si nr de km...depinde.

    Comment


    • Schimbat la 90.000 km. Lipsa 1 litru din fabrica. Nu are scurgeri. Merita inlocuit si refacut nivelul la ulei.

      Comment


      • Iti dai seama ce economie fac daca pun la fiecare masina un litru de ulei in minus. E cam dificil de verificat. Cine are masina noua sa verifice nivelul si sa ne spuna si noua, sa apara in presa ca masinile sunt livrate neconform. Parerea mea este ca merita schimbat doar o data cu planetara stanga sau cu alte interventii care presupun umblarea la cutie sau pierderile de orice fel. Cine vrea poate sa-l schimbe imediat ce iese masina din garantie, sau la intervale de timp, km, cum considera. Producatorul n-a dat un anume moment de schimbare.

        Comment


        • Cand am schimbat uleiul la cutie am gasit si eu lipsa aproape un litru,cand am cerut pareri altii au inceput cu glume,acum vad ca suntem cativa cu aceasta lipsa de ulei in cutie,e bine ca Dacia nu mai recomanda schimbul de ulei la cutie,oricum este o mare investitie un schimb de ulei la x ani si x km,apropo de efectul placebo,la mine acel rontait la relanti care multi spun ca este de la rulmentul de presiune la mine s-a diminuat foarte mult dupa schimb,se aude doar din afara,in masina acum este liniste totala.Nu stiu daca acel rontait il aveam din cauza lipsei de ulei in cutie sau ca acum a disparut din cauza uleiului nou si la nivel fiind,oricum eu sunt multumit de acest schimb de ulei facut la cutie.
          Last edited by portocala611; 14 October 2015, 19:54.

          Comment


          • Eu dupa ce mi-am schimbat uleiul din cutie (am facut operatiunea in regie proprie) am simtit imediat o schimbare pe partea fonica atunci cand rulam in treapta 5 cu 3000 ture/minut.Nu-mi venea sa cred ce efect pozitiv a putut sa aibe acel schimb de ulei.Nu pricep de ce sunt unii care se impotrivesc acestui schimb , pentru mine consider ca odata la 2 ani sa schimb acest ulei nu este o mare avere , in primul rand bag in cutie un ulei nou + refac nivelul acestuia in cutie.
            Last edited by prometheus; 14 October 2015, 21:55.
            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

            Comment


            • nu contest ca nu e asa. si eu vreau sa-l schimb. dar cum a spus si design, ce nivel sa refaci ?! unde se duce uleiul ala ?

              Comment


              • nu ai sesizat nota ironica din mesajul lui

                Comment


                • care nota ironica ?!

                  Comment


                  • Originally posted by B997NDL View Post
                    nu contest ca nu e asa. si eu vreau sa-l schimb. dar cum a spus si design, ce nivel sa refaci ?! unde se duce uleiul ala ?
                    Nota ironica: pe cartofi prajiti! se pierde asa cum se pierd multe altele, de exemplu - virginitatea. Nu are rost sa te intrebi daca nu ai balta de ulei sub masina, il schimbi la 60k si gata, are dreptate dsign.
                    „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                    Comment


                    • Cel mai bine e sa-l schimbi cand ti se pune pata pe el. Pentru linistea ta sufleteasca poti sa-l schimbi de fiecare data cand faci distributia si ai rezolvat dilema.

                      Comment


                      • Unii toarna ulei in cutie demontand reniflardul, care e mai sus decat busonul normal de umplere. Atunci bineinteles ca intra mai mult ulei decat a iesit.
                        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                        Comment


                        • Originally posted by prometheus View Post
                          Eu dupa ce mi-am schimbat uleiul din cutie (am facut operatiunea in regie proprie) am simtit imediat o schimbare pe partea fonica atunci cand rulam in treapta 5 cu 3000 ture/minut.Nu-mi venea sa cred ce efect pozitiv a putut sa aibe acel schimb de ulei.Nu pricep de ce sunt unii care se impotrivesc acestui schimb , pentru mine consider ca odata la 2 ani sa schimb acest ulei nu este o mare avere , in primul rand bag in cutie un ulei nou + refac nivelul acestuia in cutie.
                          N-ai observat daca nu cumva ai scos mai putin de 3 litri? Poate a fost ca la smaci si la portocala611, aveai de la inceput un litru in minus. O data cu schimbarea, ai pus cat ulei era normal prin urmare ai rezultatul mentionat.

                          Comment


                          • Originally posted by einstein1984 View Post
                            Unii toarna ulei in cutie demontand reniflardul, care e mai sus decat busonul normal de umplere. Atunci bineinteles ca intra mai mult ulei decat a iesit.
                            Unii chiar schimba si fac nivelul uleiului la cutie cum trebuie,inainte sa postezi ceva eronat mai bine citesti postul respectivului,de ce nu vrei sa crezi ca chiar suntem si cativa norocosi cu ulei lipsa la cutie.

                            Comment


                            • Ce te aprinzi asa, am mentionat undeva nickul tau? Am zis doar ca se intampla.
                              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                              Comment


                              • Originally posted by Fanez View Post
                                N-ai observat daca nu cumva ai scos mai putin de 3 litri? Poate a fost ca la smaci si la portocala611, aveai de la inceput un litru in minus. O data cu schimbarea, ai pus cat ulei era normal prin urmare ai rezultatul mentionat.
                                Cu siguranta stiu c-am scos mai putin decat am bagat , la momentul interventiei masina a fost ridicata a.i. sa nu fi fost inclinata in vreun fel si am introdus uleiul pe la "fluture" exact cum scrie si in carte.
                                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google