A schimbat careva uleiul la cutia de viteze??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • pana dispare intr-un nor de rugina. ca la ce vremuri se anunta, nu vor mai fi bani pentru una. si nici n-as mai da banii pe o dacia.
    berlinele cum de mai merg dupa 25-30 de ani ?

    Comment


    • Pai au mers 25-30 de ani pentru c-au fost "carpite" constant ! ca altfel nici vorba de o asa longevitate.

      Se pare ca teoretic acest NFP ar fi solutia de "lux" pentru un JXX !

      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

      Comment


      • Uleiul de pe emg este livrat de un partener, ei nu isi asuma responsabilitatea. Poti sa ai surprize gen taxe livrare, care apar in fact finala.
        „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

        Comment


        • Eu am cumpărat de la emag 4 litri de ulei 25 ron/bucata. L-am ridicat personal din showroom Crangasi.
          @Viorel, și eu am remarcat ca intra mai ușor în viteza la rece și nu mai cârâie cutia la R ca și cu cel de fabrica.

          Comment


          • Am ~124.000, nu am schimbat uleiul din cutie si nici nu cred ca o sa il schimb prea curand. Merge bine, nu caraie nu agata, as da banii degeaba.
            sigpic
            !

            Comment


            • Originally posted by prometheus View Post
              Pai au mers 25-30 de ani pentru c-au fost "carpite" constant ! ca altfel nici vorba de o asa longevitate.

              Se pare ca teoretic acest NFP ar fi solutia de "lux" pentru un JXX !

              http://catalog.elf.com/sites/elf/fil...0062014_EN.pdf
              E o laie, e un NFJ cu un dispersant de apa, cutiile P erau foarte sensibile la apa in uleiul de cutie (formau borat). Costa mai mult insa nu ofera "performanta" in plus.
              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

              Comment


              • Originally posted by vdmihai View Post
                Am ~124.000, nu am schimbat uleiul din cutie si nici nu cred ca o sa il schimb prea curand. Merge bine, nu caraie nu agata, as da banii degeaba.
                Mentenanta preventiva, e ceea ce fac baietii aici; daca ajungi sa inlocuiesti uleiul dupa ce carie, agata, atunci in multe situatii, pare in zadar sa mai faci acest lucru.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Da, corect, dar nu stiu cum as putea sa merg in asa fel incat cutia sa aiba de suferit.
                  Am destui cunoscuti cu Logan, nu am auzit pe nimeni sa aiba probleme sau sa fie nevoie de schimbarea uleiului, nici la service nu am auzit baietii sa fi schimbat la vreo masina.
                  Cred ca nu sunt singurul care a mers sau a vazut Loganel cu peste 300.000 fara probleme la cutie.
                  sigpic
                  !

                  Comment


                  • esti sigur ca n-au schimbat uleiul ? in carte scrie ca se schimba la 60 000 km. or fi scris de prosti ?
                    si lichidul din caseta de directie se schimba. sa inteleg ca nici pe asta nu-l schimbi niciodata ? dar lichidul de frana ?

                    Comment


                    • Originally posted by Oti View Post
                      Uleiul de pe emg este livrat de un partener, ei nu isi asuma responsabilitatea. Poti sa ai surprize gen taxe livrare, care apar in fact finala.
                      Gresesti...scrie foarte clar 25,99vandut de emag..nu fac reclama dar daca se ridica de la sediul lor nu platesti transport..eu am cumparat de la ei si am cerut ridicare din pitesti din showroom fara plata transport.

                      Comment


                      • unde scrie in carte la logan facelift ca se schimba? la mine nu scrie si e tot din 2009

                        stiu ca se scria la Solenza, dar la logan n-au mai pus asa ceva

                        nu contest totusi ca nu trebuie schimbate. pe cel din caseta l-am schimbat, o vreme am fost suparat pt ca imediat dupa schimb directia a devenit mai greoaie, nicidecum mai usoara + transpiratie/ vapori de ulei servo la un furtun , pt care a trebuit sa astept cam un an sa dispara/ sa se opreasca din supurat (de pierdut n-am pierdut nimic din borcan dar dupa fiecare drum cu masina furtunul de jos care duce in pompa era ud; in 2 zile de stat se usca aproape complet)

                        cu uleiul din cutie.. l-as schiba daca ma primesc cei de la renault. cei de la dacia m-au refuzat in repetate rânduri

                        ar mai fi varianta la un service mai spalat dar nu stiu daca ei poseda ”know how-ul” schimbului de ulei cutie pt logan

                        astia de la dacia macar aveau niste scule mai speciale
                        Last edited by cristi....; 8 February 2016, 21:44.

                        Comment


                        • Ce scule speciale...un patrat de 8 ca la baia de ulei ..o cheie de 10 pentru scutul motor si eventusl un patent pentru busonul de umplere..un pet de 5 litri pentru golire si unul de 2 litri pentru palnie plus un furtun de aproximatv 50 de cm si pofta de munca 30 de minute.

                          Comment


                          • Originally posted by B997NDL View Post
                            esti sigur ca n-au schimbat uleiul ? in carte scrie ca se schimba la 60 000 km. or fi scris de prosti ?
                            si lichidul din caseta de directie se schimba. sa inteleg ca nici pe asta nu-l schimbi niciodata ? dar lichidul de frana ?


                            Nu am schimbat nimic, masina are 3 ani si 8 luni si km de mai sus. O sa schimb lichidul de frana si antigelul la 140.000.
                            Ai schimbat vreodata lichidele la ea?
                            Last edited by vdmihai; 8 February 2016, 22:08.
                            sigpic
                            !

                            Comment


                            • la 140 de mii ?! lichidul de frana se schimba la doi ani, dupa evanghelie , iar antigelul la 4 ani.
                              pana la 140 k n-o sa mai ai furtunase si garnituri la frana, iar radiatorul o sa inghete.

                              n-am schimbat inca uleiul din cutia de viteze si lichidul de directie.
                              Last edited by B997NDL; 8 February 2016, 22:14.

                              Comment


                              • antigelul l-a schimbat sigur când a schimbat si distributia doar ca o fi uitat de el/ sa-l mentioneze

                                pt restul de fluide e cam mult 140 de mii de km...
                                Last edited by cristi....; 8 February 2016, 22:28.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google