deschidere portbagaj din telecomanda

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cu silicon sigur nu vor rezista...suprafata de contact este prea mica...incearca sa le confectionezi niste camasi din ceva coltare (L-uri) din tabla.
    sigpic

    Comment


    • da m-am gandit si eu sa le confectionez o camasa insa din lemn in care sa dau gauri cu bormasina si sa le prind cu holsuruburi camasile respective de suporturile de la capac.
      Insa am o alta problema, am montat doua telescoape si nu prea si-au facut treaba. le-am prins cu banda scotch doar pentru proba insa capacul tot sare. am sa incerc si cu patru sa vad cum se comporta daca nici cu patru nu merge am sa pun 8 in asa fel in cat sa fie comprimate in trepte in prima faza 4 si in a doua faza alte patru asa sper ca vor functiona. daca nici asa nu dau randament ma duc si cumpar un telescop sau 2 de portbagaj de la o alta masina si renunt la minunata mea idee care pare sa aiba din ce in ce mai putine sanse de reusita.
      My ride

      Comment


      • un telescop de mobila este suficient insa este greu sa gasesti unul de calitate smecheria consta in faptul ca la destindere trebuie sa mearga greu deci daca se destinde usor va balansa la final asa ca spor la lucru.

        ,,DE_TOATE,,

        Comment


        • pai astea care le am eu si cu care incerc sa fac acu treaba sunt niste minitelescoape ...au 5 cm lungime si ideea e sa le pun sa fie comprimate in momentul deschiderii capacului si sa amortizeze deschiderea. dac nu-mi reuseste pun telescop auto nu o sa-mi pun de alea de mobila ca nu stiu daca sunt fiabile.
          My ride

          Comment


          • Eu am dat 20 ron pe un telescop ,la dezmembrari,si sunt super multumit de el.

            Comment


            • am incercat sa fac si eu ceva inovativ dar se pare ca ma indrept catre un esec. probabil asa voi proceda si eu intr-un final
              My ride

              Comment


              • Sebi...eu si alt coleg din Galati avem montate telescoape de mobila si functioneaza...hai ca maine fac doua filmulete si o sa le vezi...si dupa ce ai montat telescoapele joaca-te cu arcurile...strange o spira...si inca una si tot asa ...pana gasesti solutia optima
                sigpic

                Comment


                • am inteles ca functioneaza si cu cele de mobila. de cat timp sunt montate?! eu unul vroiam sa folosesc acele pufere pentru a renunta la ideea unui telescop care sa consume spatiu am incordat arcurile prin strangerea spirelor si acum functioneaza doar ca ricosa din opritorii de cauciuc si atunci am vrut sa montez acele pufere pentru a amortiza. oricum un filmulet si niste poze cred ca ar prinde foarte bine si eventuale date despre telescoape. multumesc.
                  My ride

                  Comment


                  • Maine vei avea toate datele necesare(poze/filme)...telescopul meu e montat de vreo luna...al colegului de o saptamana.
                    sigpic

                    Comment


                    • Colegul caruia i-am montat saptamana trecuta telescopul si i-am reglat ridicarea capacului portbagajului nu a ajuns azi la intalnire...asa ca atasez poze/film doar cu masina mea.
                      Ia o bucata de mocheta si bag-o in arcuri...astfel ingreunezi ridicarea capacului si telescopul isi va face treaba.
                      Telescopul folosit de mine este unul singur si este de 100 de N...mai sunt de 120 de N...am si dinala cumparat dar vad ca cel de 100 isi face treaba.
                      Attached Files
                      sigpic

                      Comment


                      • dar daca ii pui 2 telescoape nu poti elimina arcurile ?imi par foarte inestetice facute asa,daia intreb.
                        Viteza Ucide ... Conduceti cu prudenta !!!
                        sigpic

                        Comment


                        • Sunt inestetice...stiu...am incercat sa le imbrac in mocheta...nu a mers...
                          Iar de eliminat nu cred...sunt prea slabe telescoapele acestea sa faca treaba...daca pana si la celebrul telescop de haion de Dacia Breack tot ii mai trebuia lasat un arc acestea sigur nu fac fata.
                          Ce ma gandesc...daca exista telescope inverse...adica in loc sa impinga...sa traga...astfel se pot elimina arcurile si montate in locul acestora telescoapele de care aminteam mai sus(daca or exista...evident).
                          sigpic

                          Comment


                          • da si eu ma gandesc ca e mai bun fara arcuri...dar oare 2 telescoape de 120 nu si-ar face treaba. oricum remarc la tine cea mai buna pozitionare a telescoapelor in zona respectiva(partea de sus a portbagajului) dar prinsespre exteriorul masini chiar nu incurca la bagaje. mai calculez, mai studiez si ma apuc de treaba.
                            My ride

                            Comment


                            • Nu exzista cineva in bucuresti, care sa monteze telescop, si sa faca deschiderea portbagajului din telecomanda masini ? Contracost ...

                              Comment


                              • sa faci deschiderea e foarte simplu. o poti face si singur. daca ai nevoie de sfaturi te pot ajuata.
                                My ride

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google