Antigelul din bol ??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Azi am luat si eu un litru de antigel de la DAcia.Am complet cam 2 degete ,dar cred ca maine dimineata o sa ii mai pun putin ca acum nivelul e intre minim si maxim.

    Comment


    • ideal este ca lichidul de racire se se afle intre minim si maxim(in vasul de expansiune), pt. verificare mergeti la un service autorizat si rugatii sa verifice...au tot interesul sa-si atraga clientii

      vara pierderile se datoreaza caldurii(treaba pe care o face supapa din dopul de la vasul de expansiune), dar in anotimpul rece trebuie verificat circuitul, daca nu , este aceasi problema pe care o am eu....pompa de apa.
      Last edited by cristidedea; 2 November 2009, 20:45. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Si cum sa verificam noi circuitul?

        Comment


        • ma refer la furtunele care se vad...la scutul motor...sub masina, pierderile de lichid se vad.

          Comment


          • Azi cand m-am uitatt sa vad unde e nivelul antigelului cand e motorul cald(undeva aproape de maxim)am vazut in acel bol ceva.Nu stiu ce e frunza sau ceva bule mai mari.
            Stie careva in caz ca mi-a intrat acolo o frunzulita sau mai stiu eu ce gaza imi poate afecta cu ceva?

            Comment


            • Nu prea are cum sa iti intre frunze sau gaze. E un circuit inchis ermetic. Poate o fi ceva depunere de pe blocul motor . Trebuia sa desfaci capacul la vas si sa vezi ce e .

              Comment


              • vreau sa schimb antigelu cat o sa ma tina cel nou daca pun original ma tine tot la fel 4 ani si nr de km cum scrie in cartea de intretinere?

                Comment


                • cum se schimba antigelul la un diesel de 65cp

                  Comment


                  • oare iese tot antigelu vechi din instaltie, am cuparat antigel 3 litri concentrat si 3 apa distilata, intra 5,45 litri

                    Comment


                    • Nivelul de antigel din bol de la mine e aproape de minim. Vreau sa-l completez singur da nu stiu de care sa folosesc. Daca e cineva amabil sa-mi zica si mie o marca de antigel buna sau pot folosi una din nenumeratele marci din super marketuri.
                      Ps. sa nu radeti - am inteles ca e si pe mai multe culori si ca unele sant mai bune ca altele. Ce recomandati??????? Si sa-l pun si cu apa distilata??????????

                      Comment


                      • eu de exemplu am scos pe cel din borcan(0,8L) și am pus ARAL -40*C, pt, că punctul de îngheț era la -18*C. nu cred că e vreo problemă dacă amestecăm mărcile; important e să fie tip D. ăsta e albastru,cel vechi era galben dar tot tip D.
                        sigpicVIAȚA ESTE SCURTĂ!!! TRĂIEȘTE-O LA MAXIM LA VOLANUL UNUI LOGAN

                        Comment


                        • Originally posted by irinell24 View Post
                          Nivelul de antigel din bol de la mine e aproape de minim. Vreau sa-l completez singur da nu stiu de care sa folosesc. Daca e cineva amabil sa-mi zica si mie o marca de antigel buna sau pot folosi una din nenumeratele marci din super marketuri.
                          Ps. sa nu radeti - am inteles ca e si pe mai multe culori si ca unele sant mai bune ca altele. Ce recomandati??????? Si sa-l pun si cu apa distilata??????????
                          Si la mine era aproape de minim, asa ca mi-am completat singur cu GLACETOL RX TIP D fara apa distilata. Este acelasi tip de antigel folosit de producatori.
                          Last edited by tifosibt76; 30 November 2009, 20:23.

                          http://img82.imageshack.us/img82/67/4744hy3.gif

                          Comment


                          • Exact la fel si eu.Si de fiecare data cand imi va scadea nivelul voi proceda la fel.

                            Comment


                            • stiu si eu.....

                              Originally posted by emyemanuel View Post
                              eu de exemplu am scos pe cel din borcan(0,8L) și am pus ARAL -40*C, pt, că punctul de îngheț era la -18*C. nu cred că e vreo problemă dacă amestecăm mărcile; important e să fie tip D. ăsta e albastru,cel vechi era galben dar tot tip D.
                              nu cred ca e recomandat ce zici tu........dar daca nu ai patit nimic pana acum cu el e bine.Eu unul nu ma risc.

                              iar Pt cei ce completeaza nivelul, recomand sa puna antigel simplu,fara apa.
                              :smokespliff:viata e frumoasa doar daca stii s-o traiesti:dirol:

                              Comment


                              • Intrebarea este,De ce?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google