Antigelul din bol ??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    La mine e galben, si glacogelul rx tip d tot galben e
    sigpic

    Comment


    • #92
      Deci la mine e albastru, Logan facut in 2007.

      Comment


      • #93
        La mine e galben...Tot din 2007
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • #94
          Si la mine tot galben !

          Comment


          • #95
            Nu conteaza culoarea la antigel,important e sa-l ai in permanenta in motor!
            CT-97-VIPsigpic

            Comment


            • #96
              La mine e mai cu mot: e galben cu tenta portocalie (am stors cateva portocale in rezervorul respectiv)

              Si,,,hai sa redenumim topicul in "Ce culoare are spritzul de racorit motorasul tau?"
              Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

              Comment


              • #97
                Ok, deci stati un pic, nu e OK.
                La mine e albastru
                De ce la voi e galben/portocaliu si la mine albastru???
                Ce am turnat din bidon (de 1 L) era tot albastru, original ''Dacia'', 20 si nu stiu cat de lei a dat pe el. .....

                Comment


                • #98
                  Am gasit sticla...Contine antigel deja diluat si e marca Prelix..Maine ma uit sa vad daca mai trebuie sa completez
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • #99
                    Si la mine tot GALBEN-PORTOCALIU

                    Comment


                    • Originally posted by santo View Post
                      Nu conteaza culoarea la antigel,important e sa-l ai in permanenta in motor!
                      Te inseli amarnic! Pentru Logan fabricantul recomanda folosirea de Glaceol RX tip D, care are si o versiune compatibila de la ELF, si anume Glacelf Supra. Pentru folosirea altor marci trebuie verificata apartenenta la tipul D sau la tehnologia de fabricare (antigel realizat prin tehnologie organica), in caz contrar pot aprea incompatibilitati.
                      Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                      Comment


                      • Citat dupa cunoscatori:

                        "Antigelele actuale sunt bazate pe glycol - (mono)etilen-glicol, propilen-glicol (care se considera mai environment friendly, dar sunt si ceva mai scumpe). Cele pe propylen glycol sunt mai rare, se degradeaza mai greu (din opunctul de vedere al biodegradabilitatii), cele mai raspandite fiind cele pe etilen, la care ma voi referi in continuare. In alta ordine de idei, multi producatori mentionau (acum s-a mai schimbat situatia) ca utilizarea antigelului bazat pe propilenglicol conduce la pierderea garantiei.
                        Alt tip de antigel este cel bazat pe metanol, dar este folosit mai ales in lichidele de spalat parbrizul.
                        Antigelul pe alcool (bazat pe methoxy propanol sau methyl alcool) nu este recomandat a fi folosit in motoare, pe care le poate distruge.

                        Etilenglicolul (ca si propilenglicolul de altfel) are proprietati foarte bune fata de inghet, dar nu are proprietati de protectie a motorului contra coroziunii, motiv pentru care se adauga in antigel anumiti aditivi, care pot fi organici sau anorganici.

                        Cei folositi pe scara larga sunt cei anorganici (fosfati; silicati sau nitrati care au proprietati de protectie contra coroziunii in special pentru aliajele usoare - cum este aluminiul; nitriti care au scopul de a elimina fenomenul de producere de bule, in special la motoarele heavy duty).
                        Aditivii anorganici sunt mai instabili si isi pierd calitatile anticorozive (le scade alcalinitatea) in timp (de la caldura si datorita efectului de dizolvare a oxigenului), de aceea trebuie inlocuiti la cca. 2 ani, altfel existand probabilitatea de a apare coroziunea electrolitica.. Exista si pericolul ca dupa o anumita perioada sarurile insolubile din silicati si fosfati sa se depuna pe circuitul de racire.
                        O alta problema a silicatiilor este ca in solutie sunt abrazivi pentru garniturile 'siliconice' - tip gasket - mai ales la pompa de apa. In motoarele diesel nu se recomanda folosirea de antigel cu aditivi silicati caci aceste tipuri de motoare au mai multe izolarii cu gasket-uri si apare posibilitatea (dupa 150 - 200 k km) sa patrunda antigel in ulei. De asemneea nu se recomanda folosirea de aditivi pe silicati in motoarele heavy duty.
                        Silicatii sunt singurii non-carboxylati folositi la scara larga pentru protejarea aluminiului. Anumite impuritati si anumite conditii (pH scazut) pot duce la precipitare. Daca nu sunt stabilizati corespunzator cu silane, silicatii pot crea un polimer anorganic si formeaza un gel (silicagelul) care poate infunda circuitul de recire.

                        Aditivii organici constau in acizi organici (unul sau mai multi, in special carboxylat). Acestia au aparut in ultimii ani, si isi pierd mai greu proprietatile anticorozive (antigelul in sine - etilenglicolul isi pierde greu proprietatile anti-inghetz), de aceea au durata de utilizare extinsa.

                        NU se vor combina tipurile de antigel (cu aditivi organici si cu aditivi anorganici), pt. Ca procesele chimice sunt diferite, cei organici producand precipitarea aditivilor anorganici ceea ce conduce la scaderea gradului de protectie oferit. Cei cu aditivi anorganici au in general o culoare verde sau albastra, cei cu aditivi organici au o culoare portocalie. De asemenea este de recomandat ca nici antigelul de tip etilenglicol sa nu fie combinat cu cel de tip propilenglicol.

                        Etilenglicolul (ca si propilenglicolul) este un mai prost conducator de caldura decat apa, de aceea intotdeauna se pune in sistemul de racire un amestec de antigel cu apa distilata. De asemenea, combinarea cu apa ii scade punctul de inghetz (doar la etilenglicol)!!
                        Propilenglicolul pur, fata de etilenglicol, nu are punct de inghetz (adica nu ingheatza, cel putin nu la temperaturile naturale). "
                        No, apoi blana
                        Taaaaaci!!! ca nu stii ce-i bine
                        ...si nu uita, prietenul bun, la balamuc se cunoaste

                        Comment


                        • Salut azi mi-am luat si eu antigel glaceol rx tip d 25 lei litru o gramda de bani .......Dar am observat ca e mai verzui la culoare fata de cel din borcan care e galben are ceva dak il amestec?

                          Comment


                          • Nu conteaza culoarea, atata timp cat e Galceol tip D.
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • Originally posted by tetaman View Post
                              Salut azi mi-am luat si eu antigel glaceol rx tip d 25 lei litru o gramda de bani .......Dar am observat ca e mai verzui la culoare fata de cel din borcan care e galben are ceva dak il amestec?
                              De unde ai luat?

                              Comment


                              • De pe poporului e mag ala mare cu piese "originale" dacia

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google