Antigelul din bol ??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ce parere aveti de antigelul de la castrol? eu deasta o sa pun. am luat dintr-un magazin dacia.. nu de la vreo reprezentanta. si tot tip d e..

    si e de culoare rosie. se cheama Castrol VDK SF g12 plus. si zice pe eticheta ca tine pana la -36 de grade in raport de 1 la 1 cu apa. adica 50% antigel, 50% apa distilata
    Last edited by zoomoptic; 17 December 2009, 20:58.

    Comment


    • Norma G12 inseamna ca nu contine silicati acel antigel, lucru foarte bun pentru ca nu ataca aluminiul blocului motor si al radiatorului. Tot ce conteaza e sa nu amesteci un antigel cu silicati cu unul fara silicati.

      PS: G12 mai inseamna un fel de longlife, adica se schimba la 4-5 ani lichidul de racire.
      Nu stiu cat de ok e sa-l amesteci cu cel din fabrica dar daca il schimbi cu totul, e bun.
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • Originally posted by radu2008 View Post
        Si eu am pus un antigel ieftin si nu m-am uitat ce scrie pe el si nu am probleme il am de anul trecut completat!
        mersi de incurajare.

        Comment


        • Am dat bani pe masina sa trag de ea nu o tin numa in puf cum fac uni vecini ai mei

          Comment


          • Originally posted by radu2008 View Post
            Am dat bani pe masina sa trag de ea nu o tin numa in puf cum fac uni vecini ai mei
            mare vorba ai zis.
            si eu ma uit in jur si vad numai manelisti care dupa ce vin de la munca stau cate 3 ore cu carpa pe ea inauntru pe afara pana o sa i ia vopseaua de tot.
            JIJI

            Comment


            • unora le place sa ingrijeasca masina cat mai mult .
              este normal ca la 1 an sa completez cu ~ 300ml de antigel?
              sigpic

              Comment


              • Azi am verificat punctul de congelare la antigelul din bol si rezista la -40 se tine destul de bine cel din fabrica si are 2 ani!

                Comment


                • Ce inseamna "tip D"? ca am citi tot thread-ul si nu m-am lamurit...

                  Actualizare de pret: Glaceol RX tip D, de la dealer, 30,21 RON / 1 l.
                  Last edited by ParuLuScorilo; 8 January 2010, 21:34. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Salutare...nu am timp sa caut raspunsul dorit prin tot thread-ul insa daca cineva poate sa i-mi dea un sfat...am masina din 2005 si cred k prin 2007 mi s-a facut o completare a lichidului de racire...de atunci nimic...zilele astea am observat ca lichidul a ajuns la nivelul minim....deci cred ca e cazul sa completez nu...am nevoie de apa distilata si antigel,dar stie cineva care e "dozaju"??? ...vreau sa ajunga pana la max sa nu am vreo problema...unii vad ca zic ceva de aerisire...insa eu ma gandesc la completare...ce ziceti? bafta!
                    Slow & Safe

                    Comment


                    • Poti completa doar cu antigel sau cu o dilutie de 50-50.
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • Originally posted by GMR View Post
                        ............am masina din 2005 si cred k prin 2007 mi s-a facut o completare a lichidului de racire...de atunci nimic...............................,dar stie cineva care e "dozaju"??? ...vreau sa ajunga pana la max sa nu am vreo problema........................
                        Cel mai indicat dupa 4-5 ani, un schimb complet de antigel (chiar obligatoriu).
                        In fine, daca nu poti acum, completeaza cu antigel pur(direct din bidon), nu pune diluat in borcan. Si asa ce ai in circuit si-a pierdut din concentratie si din capacitatile antioxidante.
                        Si mai o treaba: nu pune chiar pana la maxim, nu ca ar fi ceva rau, dar cand motorul se incalzeste, nivelu in borcan creste cu ~10-15 mm. Deci cu motorul rece (sa nu faci greseala sa deschizi capacul cand e cald motorul, poate sti) pui sa fie cu 10-15 mm sub semnu de maxim.

                        PS: eu in 2,5 ani am completat de doua ori asa cate ~200 gr. (antigel pur).

                        Comment


                        • eu am completat anul trecut o data si vineri acum au completat la service cand am facut revizia,masina are 3 ani!

                          Comment


                          • Glacelf Auto Supra, 17,84 RON in Selgros. Eu am luat Glaceol cu 30,21 RON de la dealer. Dar nu-i nimic, cred ca e de vreo doua ori mai bun, si d-aia....

                            Comment


                            • Cam scump...eu am luat acelasi antigel de la Adras, la 17 lei litrul
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • Am luat de la Cobalcescu, am intrebat si la Dacoserv - acelasi pret, 30,21. S-o fi "ajustat" pretul si la Adras intre timp.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google