Antigelul din bol ??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Octavian___31 View Post
    N-are absolut nimic.
    Nu il dilua cu apa, pt completare se foloseste antigel pur.
    depinde cat completezi , ca daca completezi 200-300ml intre 2revizii e deja fff mult sa-l pui nediluat. asa mi-sa zis din service.

    sigpic

    Comment


    • N-are nici pe dreaq. Daca completezi o data sau de doua ori pe an, pui antigel direct...oricum in timp, isi mai pierde din proprietati asa ca o mica reimprospatare nu strica.
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • Originally posted by SoNyKeL View Post
        depinde cat completezi , ca daca completezi 200-300ml intre 2revizii e deja fff mult sa-l pui nediluat. asa mi-sa zis din service.
        Pai si cand completezi cat pui??? 50 de grame?
        Nu asculta de orice ingineras din service (m-am convins de multi).
        Oricum in timp antigelu isi mai pierde din tarie, ii mai dai si tu apa la completari, e ''minunat''.

        PS: sorry colegu, dupa ce am scris am vazut ca ai spus aceeasi treaba ))))

        Comment


        • depinde fooarte mult cat completezi , sa zicem 200-300ml pe an e ok sau 200-300ml la 10-15mii de km , dar deja la 400-500ml tre sa pui macar 20%apa...

          sigpic

          Comment


          • Aia da...dar asta inseamna ca e o problema, adica pierde pe undeva
            In doi ani am completat 700 ml antigel.
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • dark nu toti sunt la fel de inteligenti pe cat am crede... daia m-am bagat in discutie...

              sigpic

              Comment


              • Eu zic ca tu sa bagi/sa completezi in continuare cu antigel diluat, prescriptie dupa inteligenta proprie si auzite de la vreun şăgîrt din service, si noi restu sa ne lasi sa completam cu antigel pur, asa cum trebe completat.

                Comment


                • octaviane , mai inteles gresit. ma refeream ca poate sunt unii mai novici , care completeaza si ei dupa ce au citit pe forum , si totusi ideea e ca conteaza cat de des completezi acei 2-300ml. aia vreau sa subliniez , cat de des adica cat de mult completezi , trebuie sa ti cont ca daca in timp devine prea concentrat arzi garnitura...

                  sigpic

                  Comment


                  • Daca iti zic o faza...in masina de la munca, ultima oara cand am facut testul cu densimetrul la antigel, sti la cat era punctul de inghet? La minus 50 de grade Celsius . S-a bagat mereu numai antigel in ea. Merge asa de cel putin doi ani. Problema ar putea sa apara pe calduri mari, ca supraincalzire.
                    S-a mirat si mecanicul...e, aia e o situtatie in care sa completez acum numai cu apa distilata.
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • Eu am completat cu 500ml diluat si 700ml concentrat. A intrat asa de mult deoarece mi-a scapat cand mi s-a inlocuit termostatul. Cel care mi-a completat cu cel concentrat a zis ca cel vechi ramas deja a mai pierdut din propietati si ca este ok sa adaugi concentrat. Asta concentrat este valvoline si are culoarea albastra.

                      Comment


                      • din ce spui tu ti-a completat cu alt tip de lichid de racire decat trebuia.
                        Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                        Comment


                        • In 3 ani si 40.000 km am completat cam 4 litri de antigel ..... Am instalatie gpl si mai curge pe la coliere ... ar trebui inlocuite dar cine s-o faca !!! Am pus 1 la 1 antigel + apa distilata.

                          Comment


                          • nu ma pricep la gpl. deci care e faza ? dece sunt colierele slabite?

                            sigpic

                            Comment


                            • Da nu am pus antigel de la dacia tip D. Pana la urma tot antigel e si acesta. Ce se poate intampla daca pe el scrie ca rezista pana la -40de grade. Ala de la dacia era vreo 30 de lei o sticla de plastic. Asta e acum.

                              Originally posted by SoNyKeL View Post
                              nu ma pricep la gpl. deci care e faza ? dece sunt colierele slabite?
                              Asa au venit ele din fabrica prost montate/stranse numi dau seama ai exact. La inceput si mie imi prelingea cate un pic dar la prima revizie mi l-a strans nenea mecanic pe toate de peste tot.
                              Givali din cate mai tin eu minte mie mi-a ridicato pe elevator si a mai strans acolo pe dedesupt si de atunci nu am mai avut probleme.
                              Last edited by irinell24; 14 August 2010, 11:56. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Ala de Logan e Glaceol RX tip D, recomandat de producator, si e cam scump, dar pe bidon, daca imi aduc aminte, scrie ca nu se amesteca tipuri diferite de antigel. Acum ca ai facut-o, asta e, dar ai completat jumatate din cantitate.
                                Schimba tot antigelul si pune ce e recomandat.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google