Antigelul din bol ??

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    sa-i fi ars garnitura de chiuloasa? caldura merge ca inainte imediat urca la 4 liniute...
    sigpic

    Comment


    • #47
      Da' ai verificat? Se spune "CHIULASA" nu "CHIULOASA"

      Comment


      • #48
        acum ma duc
        sigpic

        Comment


        • #49
          uleiul nu e albicios, e maroniu cum trebuie sa fie am 10000km. se poate ca antigelul sa se contracte/dilate ?
          sigpic

          Comment


          • #50
            Normal ca isi modifica volumul in functie de temperatura... Nu cumva tu ai completat cand motorul era cald?

            Comment


            • #51
              ba da are ceva ?
              sigpic

              Comment


              • #52
                Istetule! Antigelul se completeaza numai cand motorul este rece! Sa nu mai faci asta ca poti pati multe necazuri! Bine ca ai completat putin.

                Comment


                • #53
                  acum cand este rece pot pune 150ml: 100ml antigel + 50apa distilata ?
                  sigpic

                  Comment


                  • #54
                    Eu stiam ca proportia e de 1 la 1 adica 100 ml antigel si 100 ml apa distilata (nu apa de la robinet!), dar depinde ce scrie pe eticheta antigelului, respecta ce scrie acolo.

                    Comment


                    • #55
                      ok, mersi Sp!ke
                      sigpic

                      Comment


                      • #56
                        La Galceol nu e proportie de 1/1.
                        E asa:
                        • pentru o utilizare până la -25 ± 2°C = 40% lichid concentrat +60% apă demineralizată
                        • pentru o utilizare până la -33 ± 2°C = 48% lichid concentrat +52% apă demineralizată
                        • pentru o utilizare până la -40 ± 2°C = 50% lichid concentrat +50% apă demineralizată
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • #57
                          andrei - neai rupt deacum umblam si cu pipete gradate - este destul de simplu 1-1 ce nu e bine "pentru o utilizare până la -40 ± 2°C = 50% lichid concentrat +50% apă demineralizată " deja lai pus pe calcule pe saracul om(zii sincer tu ai ai diluat altfel vreodata decat 1/1 )
                          ---------------------------------
                          teoria ne omoara

                          Comment


                          • #58
                            Se dilueaza din ochi, nu stai sa pui la ml.
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • #59
                              Stie careva daca in borcanul de antigel trebuie sau e bine sa se faca presiune ???
                              am fost pana la mare 800km dus-intors si cand m-am uitat la antigel am observat ca disparuse din bol cam o jumatate de litru. am mers pe autosrada numnai cu 165km/h cat putea maxim. mi--a zis cineva ca nu e bine sa se faca presiune in bol, cica ar fi ciupita garnitura de chiuloasa. asa sa fie? In uli m-am uitat si nu e albicios.
                              sigpic

                              Comment


                              • #60
                                Cand e ciupita garnitura de chiuloasa nu dispare antigelul - apare mai mult. Si nu e obligatoriu sa intre antigel in ulei depinde de zona in care garnitura este ciupita.
                                Cel mai lent 1,6 8v

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google