Sonda de marsarier

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Ce tampenie,, pai la cum este plasata sonda acolo in noroiul ala si umezeala pe timp de ploaie si ninsoare cred si eu ca se duce sonda si se oxideaza firele de contact..
    Cred ca ar fii mai bine sa o protejam noi cumva cu o folie ceva sau mastic si silicon.

    Comment


    • #47
      Oameni buni s-a dus si sonda mea, becul e bun ca l-am verificat deci doar bulbul ala e de vina. Unde il gasesc, cum arata ca am tot citit pe net si am vazut pana acum 3 variante diferite prin care poti ajunge la ea : roata dreapta fata sus, roata stanga fata sus iar ultima e roata stanga spate sus (prin "sus" se intelege ridicarea partii si scoaterea rotii respective). Nu stiu ce sa mai cred, cere e adevarata pozitie a ei ?
      Eventual niste poze daca nu cer prea mult.
      Si m-ar interesa de la cei ca si-au schimbat singuri acea sonda cum au procedat, daca le-a curs ulei, ce chei au folosit, pozitia, scheme, maini folosite, injuraturi ajutatoare....

      Multumesc anticipat.

      Am vazut ca e stanga fata, nu stiu cum dar nu vazusem posturile anterioare cand am cerut explicatii. Am gasit tot ce am avut nevoie aici, mai trebuie sa cumpar senzorul si sa trec la treaba.
      Last edited by mikebike72; 27 May 2009, 21:28. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • #48
        eu am luat un deget de manusa de plastic cu care spala mama pe jos sau vasele cand are oja noua pe deste si am scos contactul de la sonda si am prins-o cu soricei din aia mici de la OMV cumparati care sunt pe mai multe dimensiuni si NO PROBLEM
        referitor la bagatul in marsarier si aprinsul tuturor becurilor se datoreaza lipsei de contact,eu am desfacut stopul si am impins toti pinii aceia inspre afara am bagat mufa la loc si iarasi NO PROBLEM am pus si niste poze cu stopurile si in ce directie trebuiesc impinsi acei pini dar numai stiu unde in tot cazul la thread dedicat partii electrice
        am gasit si poza sper sa va fie de ajutor,iar daca e sa fiu offtopic ma iertati nu o fac cu rea intentie si sa ajut,asa zic eu acum vedeti si voi daca e asa






        Last edited by AGENTUL NYT; 6 July 2009, 00:33.
        sigpic
        Poate pentru lume ești o singură personă,dar
        pentru o anumită persoană, ești întreaga lume!

        Comment


        • #49
          La mine e o chestie ciudata, stiam ca nu imi merge marsarierul si am crezut cai de la senzor(ar putea fi de la asta), si lam lasat in pace ca nu pot da roata jos pt ca nu am cheia(nu pentru mult timp sper) de la capacul jenti, in fine cand ma uit pe la motor ce sa vezi firul care duce la senzor nu mai e prins de el, e cazut pe langa planetara, am bagat mana si am scos capatul care vine conectat la senzor (asa banuiesc), si am observat ca contactele sunt foarte oxidate. Sa mai intamplat la cineva cada firul???, sau ala iese numai daca il scoate cineva ???

          Comment


          • #50
            Toate ,,matele" sunt cam oxidate la Logan.

            Comment


            • #51
              o chestie urata am si eu la masina daca ma poate lamuri cineva:
              cu becul normal 12v\21w se apride pentru o secunda dupa care se stinge, cu bec de 12v\5w ramane aprins permanent. ideea este ca nu a functionat deloc o perioada de timp dar am luat un spray de contacte acum 2 zile si am dat la mufa de la blocul motor si sonda. de mentinut ca la mufa motor sunt 2 fire (galben\roz) si la tripla spate este crem. aici cred ca este buba pe unde trece acest circuit??? de ce se schimba culoarea??? pe schema de mai jos nu gasesc conexiunea R2. poate ma ajuta cineva
              Attached Files
              sigpic

              Comment


              • #52
                Conexiunea este in partea stanga a masinii, in dreptul stalpului din mijloc. Trebuie sa dai jos plasticul de pa stalp sa ai acces cum trebuie la mufa (sub mocheta). Vezi sa nu incurci, ca mai este o conexiune asemanatoare si in dreptul usii fata stanga, mai usor accesibila.
                GL-22-TOF

                Comment


                • #53
                  Originally posted by danielliviu View Post
                  Conexiunea este in partea stanga a masinii, in dreptul stalpului din mijloc. Trebuie sa dai jos plasticul de pa stalp sa ai acces cum trebuie la mufa (sub mocheta). Vezi sa nu incurci, ca mai este o conexiune asemanatoare si in dreptul usii fata stanga, mai usor accesibila.
                  multumesc danielliviu o sa verific si aceasta mufa sa vad ce se intampla acolo, cu toate ca nu mi se pare normal ca un bec de putere mai mare sa se stiga instantaneu, eu cred ca se incinge ceva pe undeva de aceea vreau sa identific daca pot ce este, oricum multumesc mult
                  sigpic

                  Comment


                  • #54
                    Stie careva daca la toate Loganurile apare problema asta cu sonda?A mea e din martie 2008 si pana acum nu am avut probleme cu ea.

                    Comment


                    • #55
                      Originally posted by Red_Alin View Post
                      Stie careva daca la toate Loganurile apare problema asta cu sonda?A mea e din martie 2008 si pana acum nu am avut probleme cu ea.
                      nu toate, dar marea majoritate cred
                      sigpic

                      Comment


                      • #56
                        La mine sonda merge doar cand vrea ea. Uneori merge ok cateva zile, alteori isi ia o pauza dupa care isi revine singura .O mai las asa deocamdata pana se duce de tot.
                        GL-22-TOF

                        Comment


                        • #57
                          Originally posted by danielliviu View Post
                          La mine sonda merge doar cand vrea ea. Uneori merge ok cateva zile, alteori isi ia o pauza dupa care isi revine singura .O mai las asa deocamdata pana se duce de tot.
                          asa a facut si la mine pana nu a mai mers deloc apoi mergea doar cand ploua afara sau spalam masina la spalatorie, de aceea am luat spray si am umblat la contact la cutie. deci cred ca e pozitionat prost, intra si apa la el de aceea se strica repede la multe masini

                          am rezolvat problema deocamdata, un releu montat in spatele triplei, am desfacut la stalp danielliviu si intradevar acolo este sigura mufa la mine pe tot traseul, la usa fata cablajul este impreunat cu cealalta instalatie si cu toate ca nu m-am lamurit la culori (de la tripla vine crem, pleaca portocaliu iar la comutatorul mers inapoi ajunge galben 12v si roz). sper sa functioneze asa, pe viitor ma tenteaza sa mai pun un releu pentru stop caci si acolo banuiesc ca este destul consum la 3 becuri. multumesc pentru sfaturi.
                          Last edited by iuly75; 17 August 2009, 21:35. Reason: Automerged Doublepost
                          sigpic

                          Comment


                          • #58
                            salut! am avut si eu aceasta problema am rezolvat-o schimband sonda dar din pacate pt mine cu o destul de mare dauna, o fisura in cutie facuta cu cheia . Sa stiti k nu e delok greu sa faceti ce am faqt eu ... acel "capac" este destul de fragil asa ca nu va grabiti si mai ales faceti cand e lumina afara ! Toate bune ! (pentru cei care au patit aceasta dauna va pot da si o revolvare temporala)

                            DRIVE SAFE !

                            Comment


                            • #59
                              va vine sa credeti ,am gasit sonda asta la pretul de 20 de ron incredibil..........maine incerc sa o montez sa vad asta cat ma duce .........
                              http://www.loganclub.ro/forum/mcv_ro...ion-t5724.html toate bune

                              Comment


                              • #60
                                Din ce an e masina ta?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google