Sonda de marsarier

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Eu am cumparat-o cu 32 lei parca si mi-am schimbat-o singur. Masina mea e din 2005 dar defectarea sondei nu are legatura cu vechimea ei. Multi au schimbat-o pe garantie (adica < 3 ani), altii deloc. Nu te impacienta, ca nu inseamna ca si tu o sa ai probleme cu sonda buclucasa.

    Comment


    • #62
      se pare ca n-am noroc,am schimbat sonda ,am verificat becul ,firele,contactele ,degeaba nu se mai aprinde deloc,m-am uitat dupa sigurante arse ,nimic,mi-au inghetat mainile ,tot degeaba ........no sfatuiti-ma ce sa mai fac ,unde sa o mai gadil,urmatorul drum cred ca la georgel (electriceanul)sa mai sape si el ,iar daca constata ca sonda care a fost ii buna si alta ii cauza ,va donez sonda ............
      http://www.loganclub.ro/forum/mcv_ro...ion-t5724.html toate bune

      Comment


      • #63
        Operatiunea asta de schimbare in service pe garantie,costa ceva? sau e totul gratis(inclusiv manopera) ?

        Comment


        • #64
          desigur ,ce ii inca in garantie se scimba gratis ,iar o piesa schimbata in garantie mai are garantie exact cat mai are masina garantie, asa mi-o fost explicat o minte luminata de la un service agreat dacia.
          http://www.loganclub.ro/forum/mcv_ro...ion-t5724.html toate bune

          Comment


          • #65
            E gratis totul. Mai putin spaga pt. Dorel.
            Eu am schimbat-o in garantie de 2 ori in 3 ani. Halal fabricant de piese.
            Acum merge de 6 luni si inca nu a cedat. Doamne ajuta.

            Comment


            • #66
              Eu am aproape 45000km si aproape 3 ani si vad ca mi-a cedat si mie, ar trebui sa le puna la consumabile,e penibil.

              Comment


              • #67
                Eu am aproape 2 ani si 29 de mii de km si inca nu a cedat.

                Comment


                • #68
                  Gata,am schimbat sonda de marsarier gratis pe garantie(desi a dat putin de banuit ca nu m-am mai prezentat la revizii de la 20 000km,restul pana la 40 000km le-am facut eu acasa gratis in garaj la mine).

                  Comment


                  • #69
                    Nu este vorba de oxidarea bornelor, cel putin asa am constata în cazul meu. Sunt destul de protejate şi nu cred să ajungă apa la ele. Problema e sonda, la mine a picat la 50.000, maşină din 2006.Întrebarea mea este cât treb să înclin maşina pe cric să nu-mi curgă ulei, la schimbarea sondei?
                    Last edited by manot7; 4 December 2009, 13:12.

                    Comment


                    • #70
                      destul de mult ,trebuie sa o inclini ,eu am suspendat mcv aproape 40 cm si tot sa prelins ulei ...........
                      http://www.loganclub.ro/forum/mcv_ro...ion-t5724.html toate bune

                      Comment


                      • #71
                        Nu cred ca poate intra apa la contactele terminalilor
                        eu lucrez in cablaje pt LOGAN
                        conectorii (mufele) din zonele cu risc de umiditate au test de etanseitate la 0,3 - 0,5 bar
                        deci daca nu pierde aer nu are cum oxideze!mai de graba un cotact intern al sondei este vina cred...?!

                        Comment


                        • #72
                          @blackufo...poți încerca dacă merge pe direct: scoți mufa, iei o sârmă și faci contact între cei 2 papuci ai mufei. Nu uita să pui contactul,că altfel nu se aprinde nici în 1000 de ani. Dacă se aprinde înseamnă că-i sonda de vină,dacă nu...D-zeu cu mila!!!
                          Last edited by emyemanuel; 4 December 2009, 22:44.
                          sigpicVIAȚA ESTE SCURTĂ!!! TRĂIEȘTE-O LA MAXIM LA VOLANUL UNUI LOGAN

                          Comment


                          • #73
                            Ridici masina pe cric de partea stanga fata si dai roata jos.
                            Scoti contactele de la sonda si faci o punte din sarma de cupru intre cele doua contacte. Apoi pui contactul masinii si bagi in marsarier si trebuie sa se aprinda becul in spate.
                            Daca nu se aprinde atunci nu este sonda de vina. Daca se aprinde atunci iti cumperi sonda si o schimbi.
                            Iti trebuie o cheie inelara de 24 parca si o carpa.
                            Slabesti sonda pana aproape de scoatere fara sa o scoti de tot.
                            Pregatesti sonda noua in mana dreapta si cu stanga o scoti pe cea veche.
                            Dupa ce o scoti pe cea veche repede o pui in gaura pe cea noua fara sa strangi, doar o presezi acolo sa nu curga valvolina.
                            Nu te grabesti sa o infiletezi ca sa nu prinda stramb si sa strici filetul.
                            Dupa ce ai proptit-o in gaura o rotesti la stanga(invers insurubarii) ca sa se aseze in filet.
                            O tura sau doua este suficient pentru ca o sa simti cum cade pe inceputul filetului, dupa care invarti la dreapta usor pana incepe sa se infileteze.
                            Ar trebui sa mearga usor la mana aproximativ jumatate din cursa dupa care strangi la cheie pana simti ca e gata, fara sa fortezi rau sa strici sonda sau filetul in cutie, dar nici sa curga uleiul.
                            Pui firele la loc si verifici iar daca se aprinde becul de marsarier.
                            Ai grija sa pui o capra sub masina sa nu cada pe tine.
                            Sfatul meu este sa cauti un service si sa o schimbi acolo.

                            Comment


                            • #74
                              de ce trebuie sa mai bage si in marche arrier?este de ajuns sa faci punte intre cei 2 papuci si sa pui contactul sa vezi daca este ok instalatia!!! si nu trebuie neaparat service pt asa ceva...sa fim seriosi...
                              sigpicVIAȚA ESTE SCURTĂ!!! TRĂIEȘTE-O LA MAXIM LA VOLANUL UNUI LOGAN

                              Comment


                              • #75
                                Corect ! pt ca de fapt la sonda este minusul conditionat de aceasta
                                deci:strap intre terminalii din mufa , pui contactul si vezi :daca se aprinde este sonda daca nu verifica becul din lampa sau daca ajunge + la bec
                                Din momentul in care pui contactul + este permanent la becul aferent mersului inapoi

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google