Postati Doar Preturi Carburanti ;-)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Noi consumatorii finali putem face ce vrem nu producatorul.... daca o sa fim naivi vom plati si 10 lei.

    Comment


    • Toata lumea se plange de pret dar orasele sunt sufocate de masini.Oamenii cred ca prefera sa manance mai putin,dar sa bage benzina
      Ieri am facut vreo 450 km,am avut niste probleme iar traficul era in floare peste tot.
      Seara cand am trecut prin Craiova am facut un km in 15-20 min,stateam la semafor de 3 ori.Vorba aia a fost 8 martie,mai iesi la o plimbare prin parc pe undeva,sau te retragi acasa ori in vreun club/bar ceva.
      Masina e si un moft acum,toti care sunt "cool" ies cu masina la plimbare,pe jos e de moda veche
      usr1 are perdecta dreptate si cred ca o sa se intample exact asa cum spune
      sigpic
      !

      Comment


      • Noi consumatorii finali, nu vom face nimic. Stiti si voi foarte bine!

        Ca sa fiu putin pozitiv. Sa va linisteasca faptul ca, daca o data s-odata, printr-o minune pretul carburantilor va fi din nou pe la 4 lei(cel mult), linistit vom putea alimenta cea mai scumpa benzina, fiindca nu va fi mai scumpa ca cea mai ieftina acum

        Comment


        • fratilor faceti ca mine greva,eu nu mai circul cu masina de vreo 5 zile.

          Comment


          • Citeam prin presa:

            "Rompetrol s-a prins in hora scumpirii carburantilor

            Rompetrol, companie din grupul kazah de petrol si gaze
            KazMunaiGaz, a majorat ieri pretul carburantilor cu pina la noua bani pe litru, la o zi dupa ce OMV Petrom (SNP), compania cu cea mai mare cota de piata, a operat cresteri de pret.

            Carburantii comercializati de Rompetrol au preturi
            cuprinse intre 5,3 lei si 5,97 lei pe litru, potrivit datelor companiei. OMV Petrom, care detine peste 40% din piata distributiei de carburanti, a scumpit marti carburantii cu noua bani pe litru.

            Companiile petroliere din Romania explica de cele mai multe ori cresterile preturilor carburantilor prin evolutia cotatiilor internationale ale petrolului si a competitiei de pe piata interna. Pe de alta parte, toate celelalte companii
            care distribuie carburanti isi orienteaza cotatiile la pompa dupa cele ale OMV Petrom.

            "

            Stau si ma intreb oare de ce nu renunta de exemplu rompetrol la scumpiri ca ar acapara toti clientii de la petrom si ar avea profituri si mai mari ;)

            Comment


            • rompetrol nu renunta deoarece suntem romani si preferam sa luam mult de la putini decat putin de la multi. toti viseaza la imbogatiri peste noapte si problema este ca lor le merge pentru ca totul depinde de transport.

              5.23 diesel rompetrol ploiesti albert
              Last edited by RAZVAN-005; 10 March 2011, 14:17.
              Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

              Comment


              • rompetrolul de ce sa renunte ? odata ce petrolul prelucrat e al lor , transport etc..totul e al lor ..

                Comment


                • Nici nu i se permite sa renunte. Se interzice prin legea concurentei neloiale. Chiar ieri am auzit o dezbatere parca la realitatea tv in care zicea careva politician, ca in cazul din romania, Petrom OMV fiind cea mai mare companie are dreptul sa tine preturile cu cel mult 10 bani sub pretul concurentei asta fiindca detina in jur de 40% din vanzari...dar nu va face asta ca stiti si voi cum e...

                  Comment


                  • asta nu cred sa fie adevarat pentru ca daca OMV hotaraste sa faca peste noapte combustibilul 10ron insemna ca celelalte trebuie prin legea concurentei sa urce pretul vrei nu vrei la 10.10ron?
                    sunt alte interese aici vedeti-va de ale voastre. nu cred sa existe la ora actuala vreo solutie sa le fortam mana sa scada preturile. pentru ca asa cum am mai spus totul depinde de transport. totul se prabuseste fara. si pe asta mizeaza hotii care stabilesc preturile. noi suntem oile duse la taiere !
                    Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                    Comment


                    • Si de ce nu am renunta sa mai cumparam carburant de la ei? De ce nu am incerca sa cumparam de peste granita? Asta ar trebui facuta la nivel global ca sa aiba efect asupra lor.

                      Comment


                      • Salut.
                        Sau ar trebui luat de la poarta rafinariei cu pretul de 3-400 euro/dolari[cum or calcula ei]pe tona.
                        Dar,nu vor face ei asta,ar pierde miliarde
                        Cele mai mici salarii din europa si preturile mai mari ca in Europa
                        Traiasca romania[cu R mic]
                        Numai bine.

                        Aveti o preluare de pe net:
                        -Solutii ar fi,dar nu se vrea

                        [Mircea Draghici, deputat PSD Arges,

                        Pretul carburantilor la pompa a ajuns la aproape sase lei pe litru la anumite sortimente si risca sa atinga un maximum istoric! In timp ce mersul cu masina devine un lux, premierul Emil Boc bate campii la televizor, declarand ca a solicitat analize si rapoarte! Este halucinant ca seful Executivului nu vede solutia sau se face ca n-o vede, cand rezolvarea este chiar sub nasul sau! Guvernul are posibilitatea, apeland la Constitutie, sa stopeze cresterea pretului la carburanti.

                        Deputatul Mircea Draghici a declarat ca in legea fundamentala a tarii se specifica clar ce inseamna starea de criza si interesul national: ”Invocând acest interes si problemele pe care le are Romania, Guvernul a taiat salariile bugetarilor, a redus pensiile si a trimis in somaj sute de mii de oameni! De ce nu il invoca si acum, când este vorba despre Petrom si despre modul în care politicile sale de preturi afecteaza populatia?”

                        Parlamentarul social-democrat a adaugat ca Legea concurentei nr. 21/1995 precizeaza de asemenea cã în împrejurari exceptionale, Guvernul poate dispune masuri pentru combaterea cresterii excesive a preturilor.“

                        Mircea Draghici a afirmat ca Emil Boc poate sa activeze clauza stipulata in Contractul de privatizare, care prevede: „...In situatii de criza, membrii CA vor lua de asemenea in considerare si interesele consumatorilor, precum si interesul national al Romaniai, incercand sa realizeze un echilibru intre acestea si interesele actionarilor.” Prin urmare, Boc minte atunci cand afirma ca s-au incheiat contracte in defavoarea statului. Mai mult, cel care s-a angajat, in 2000, sa privatizeze Petrom este Traian Basescu. Memorandumul cu Banca Mondiala este un document public si poate fi consultat de premier. Vreme de un an de zile, companiile care vand combustibili in Romania au sporit constant si concomitent preturile, indiferent de cotatia internationala a petrolului si de evolutia cursului de schimb, in total, majorarea fiind de 24%.

                        Comunicat de presa, 08-03-2011 ]
                        sursa:


                        Numai bine.


                        alt articol,mai vechi:Revin cu taxele si impozitele pe care le platim la benzina:

                        - pret productie: 370 E / tona
                        - acciza este de 467 EUR / tona
                        - taxa de drum este de 125 EUR / tona
                        - taxa de solidaritate (cate un cent / litru – motivul este acoperirea prejudiciului din urma falimentului Bancorex) adica 10 EUR / tona

                        Toatal: 972 E / tona

                        Daca benzinarii ar avea adaos comercial 0% atunci pretul pe tona cu TVA ar fi 1205.28E (din care 835.28E merg la Stat si 370E la producator), aproximativ 5.15 LEI / litru.

                        Last edited by Augustin-Yng; 10 March 2011, 15:21. Reason: Automerged Doublepost
                        Un Logan----YNG-----
                        Numai bine.

                        Comment


                        • hai ca asta mi-a placut ) sa mergem inafara sa cumparam carburanti... )

                          Comment


                          • Da mă.... eu am mai cumparat benzina de la moldoveni si e 3.90 lei in banii nostrii. Se spune ca nu e asa de buna benzina de la ei dar eu nu am avut probleme cu exceptia faptulul ca aveam senzatia ca nu mai tragea asa ca inainte dar in rest nimic.


                            @augustin.... solutia e sub nasul bocului de a mai scoate niste taxe de acolo:

                            Code:
                            - acciza este de 467 EUR / tona
                            - taxa de drum este de 125 EUR / tona
                            - taxa de solidaritate (cate un cent / litru – motivul este acoperirea prejudiciului din urma falimentului Bancorex) adica 10 EUR / tona
                            Eu as scoate taxa de solidaritate si taxa de drum ca oricum drumurile sunt varza. Avem un guvern super incompetent
                            Last edited by usr1; 10 March 2011, 15:37.

                            Comment


                            • Nu e taxa de drum in carburanti. De pe 31.12.2002.
                              Si nici taxa de solidaritate (de vreo 2 ani).
                              Ce va mai place ca popor roman sa cititi ziarele. Si aia care scriu articolele nu citesc legile. Si uite asa toata marea natiune romana e dezinformata.

                              Pretul cuprinde: cost productie+adaos comercial+acciza+TVA
                              Uitati-va pe bon, ca sunt trecute toate taxele.

                              Comment


                              • Dl.K mie imi vine rau cind ma uit pe bon si vad ca dau aproape 60 lei pe 10 litri de benzina

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google