Postati Doar Preturi Carburanti ;-)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • De cateva zile (cred ca toata saptamana a fost asa) benzina E5 la Petrom 4,97 lei/litru.

    Comment


    • Originally posted by Cherubino View Post

      A scăzut la 4,86 lei/l în week-end-ul ăsta, dar se pare că e ultimul week-end cu scăderi de prețuri la pompă. De marți încolo intră în vigoare noua valoare a accizei la benzină.
      Cel puțin benzina s-a scumpit cu 7 bani/l, sa le mulțumești celor pe care i-ai votat acu 2 ani și de care erai tare extaziat.
      Rompetrol Viilor, efix 95: 5,18 lei/l.

      Comment


      • http://incont.stirileprotv.ro/auto/d...-la-pompa.html

        Pretul s-a scumpit cu 7 bani pentru ca, prin lege, s-a marit continutul de biocombustibil de la 4.5% la 8%. Cei 7 bani de aici vin. Legea a fost votata in Camera Deputatilor de toti cei prezenti, 259 "da", 1 abtinere. Deci da, ai dreptate. Pe oricine ai fi votat la Parlamentare, tot 8% iti bagau in benzina.

        Comment


        • Agerpres-ul are aceasta scurta istorie a introducerii cotelor de biocombustibili ca urmare a aderarii la UE. Presupun ca vrem in UE?

          "Biocombustibilii au intrat în compoziția carburanților din România de la jumătatea anului 2007, cel în care a avut loc aderarea la Uniunea Europeană (UE). Astfel, de la 1 iulie, România a introdus o cotă obligatorie de biodiesel de 2% pentru motorină.
          Legislația a fost actualizată și, odată cu aceasta, li s-a solicitat producătorilor de combustibili noi majorări ale cotelor de biocombustibili. Potrivit Ministerului Energiei, de la data de 1 ianuarie 2016, motorina trebuie să aibă un conținut de biocarburant de minim 6,5% în volum. De asemenea, de 1 ianuarie 2014 benzina trebuia să conțină cel puțin 4,5% biocarburant. Acest procent a fost păstrat pentru perioada 2014-2018, urmând ca, de la 1 ianuarie 2018, să fie introdusă pe piață benzina cu un conținut de biocarburant de minimum 8% în volum."

          Comment


          • De pe vremea lui Ponta și lui Georgescu (aka PSD), plătim acciza la benzină și motorina la un curs fictiv euro/leu de 4,733 lei. Numai vorbesc de supracciza pentru autostrada de 40 de bani, din care nu s-a făcut niciun km de autostrada și tot din vremea lui Nastase și lui Vacaroiu, care au vandalizat bancorex, plătim 4,65 bani/l carburant taxa de solidaritate.
            Iar Băsescu a pus și ala alt bir de 14,4 eurocenti/l benzina și de 13 eurocenti/l motorina, taxa pe infrastructura. Dacă tot vrem sa fie ca în UE, măcar sa plătim doar acciza, corect și echitabil, ca drumuri nu prea se fac, taxa de solidaritate nu ma interesează ca nu am beneficiat de bancorex..

            Comment


            • "postați doar preturi carburanți"

              Comment


              • Petrom Pitești-5,02

                Comment


                • Efix 95, E5, 5,11 lei/l, doar pretul e de E10, Rompetrol Luica



                  Incepe trierea rablelor, multe masini nu mai sunt compatibile cu noua benzina.

                  Comment


                  • Salutare,
                    Am alimentat astazi,plinul la golan, de la MOL din Papa, Ungaria cu 415,9 hufi/litru, motorina. Cred ca astea sunt preturile pentru motorina evo plus.
                    Posibil pe autostrada sa fie ceva mai scump.
                    Multa sanatate, si nu in ultimul rand, La Multi Ani tuturor cu prenumele de Ion, Ionut, Ionel, Ioana samd.
                    Respecte si o seara buna.

                    Comment


                    • Adica 6,04 lei / litru

                      Comment


                      • Azi, petrom, benzina 95 e10 5.03,motorina standard e7 5.39

                        Comment


                        • Petrom, benzina de 95 E10 (nu mai au E5, pe toate pompele scrie E10), 5,09 lei, motorina standard B7 5,47 lei.

                          Comment


                          • Originally posted by aris86 View Post

                            Cel puțin benzina s-a scumpit cu 7 bani/l, sa le mulțumești celor pe care i-ai votat acu 2 ani și de care erai tare extaziat.
                            Parcă topicul ăsta era despre prețurile carburanților, sau mă înșel eu?
                            Dar ai dreptate cu privire la cei pe care i-am votat. Eu de mai bine de 10 ani am obiceiul să ștampilez fiecare căsuță de pe buletinele de vot atât cât ajunge tușul, ca să nu se supere niciunul. Se poate spune așadar că „i-am votat pe toți”, fiindcă absolut toți au avut grijă să facă praf țara asta (inclusiv preferații tăi, care-or fi ăia).

                            REVENIND LA SUBIECT: în week-end-ul ăsta Euroluk 95 = Ecto Sport 98 = 5.00 lei/ litru. La Lukoil Petroșani, evident.

                            M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                            Comment


                            • Azi, Rompetrol, benzina 95 - 4,66 lei/ litru
                              Se tot duce in jos zilele astea...

                              Comment


                              • Multumim, Rompetrol, dar la ce ne foloseste, daca stam in casa?
                                M-as bucura sa pastreze prețul actual si dupa terminarea pandemie.....Chiar mai mic.
                                Last edited by alex1ioan; 26 March 2020, 18:50.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google