Filtru polen

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Am incercat si eu sa montez acest faimos filtru "de polen", si precizez ca nu am cumparat ceva special, pt. ca aveam un element filtrant care se foloseste la turbinele pt motoarele navale, un fel de filtru de hota.
    Dupa chinuri de al monta acolo sub plesticele de la stergatoare, in locasul ala, m-am hotarat sa-l aplic direct pe plasticele alea. Vad ca are efect destul de bun, adica nici ventilatia ca debit de aer nu sufera, si praful lipseste cu desavarsire, ca sa nu mai zic de frunzulite sau betigase. Per total sunt multumit, mai ales ca se poate schimba mult mai usor, in varianta aleasa de mine.
    Recomand montarea unui astfel de filtru, mai ales pe timpul veri, si la masinile dotate cu AC., merita !
    , sunt cu ochii pe voi !
    :thumbsup:

    Comment


    • #47
      floryn poate ne ajuti si pe noi sa montam un astfel de filtru

      Comment


      • #48
        Maine cand ne vedem , ok? Trebuie doar sa ai banda de lipit, ca eu nu am , ceva care sa reziste la temperatura si sa nu se dezlipeasca, ca acolo se cam incinge tabla.
        , sunt cu ochii pe voi !
        :thumbsup:

        Comment


        • #49
          ok vedem maine

          Comment


          • #50
            Originally posted by FLORYN
            m-am hotarat sa-l aplic direct pe plasticele alea.
            vrem si noi poze
            Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

            Comment


            • #51
              Cristi, niste poze in legatura cu filtrul asta sunt puse de "supercar", in sectiunea "intalnire c-ta". Nu stiu cat de bine se vede, dar macar iti faci o idee.
              , sunt cu ochii pe voi !
              :thumbsup:

              Comment


              • #52
                adica aici.
                multam, nu e chiar asa urit
                Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                Comment


                • #53
                  Originally posted by csb
                  Era bine daca fceai o poza cu filtrul murdar si il puneai aici
                  Am pus si eu de curand, am facut revizia de 1 an si la reprezentant mi-a propus montare filtru polen si l-am luat pe loc. O sa-l scot mai incolo sa vad ce a strans
                  scuze ca revin cu intarziere,am fost plecat.da,era bine daca postam poze dar spre rusinea mea,nu stiu cum....tie unde ti-au recomandat si montat filtrul cei de la reprezentanta?eu l-am pus in locasul de la aeroterma nicidecum sub stergatoare

                  Comment


                  • #54
                    Originally posted by crististreulea
                    adica aici.
                    multam, nu e chiar asa urit
                    e niste filtru de hota de bucatarie daca stii cum e sau de aspiratoare,e simplu se ea,se taie pe aerisirile alea si il lipesti cu niste banda adeziva.

                    Comment


                    • #55
                      Uite cum au facut altii...referitor la montarea filtrului din exterior...
                      Attached Files
                      sigpic

                      Comment


                      • #56
                        Modele cu AC au filtru de reciclare dar el nu ajuta cu nimic la aerul ce vine din exterior.

                        Si eu m-am "certat" cu cei de la Dacia. Au zis ca nu se poate monta, desi in cartea de reparatii la aeroterma, apare la locasul filtrului "Filtru habitaclu". Pana la urma i-am luat altfel, "Imi intra frunze in masina, cum remediati defectul?" raspunsul "Dacia nu considera asta un defect!" sau "sa evit locurile cu frunze" sau "sa merg periodic la service sa-mi curete gurile de aerisire" ... deci nici o sansa cu Dacia.

                        Cei de la Service (Autoeuropa Timisoara) mi-au spus ca pot sa-l montez in interior pentru ca nu afecteaza intr-un fel aeroterma deoarece acel loc este destinat filtrului (bineinteles raspuns neoficial) si mi-am montat singur :P (am garantie extinsa)

                        Filtre:
                        MANN COD: CU1829 (l-am montat eu si costa 60RON)
                        Clio3/Modus (original) COD: 7701059997

                        have fun.
                        I have no special talent. I am only passionately curious.

                        Comment


                        • #57
                          Originally posted by andrei
                          Am uitta sa-ti zic ca la dealer Renault nu Dacia, si ceri filtru de Clio III/Modus/Scenic.
                          Mergi la Dacia si iti ia unul de Solenza. Asa va fi cel mai avantajos pentru buzunar.
                          Eu asa am am facut.
                          Si iti mai trebuie un filtru vechi de megane.
                          Last edited by drone; 7 October 2007, 10:35.
                          http://www.loganclub.ro/forum/vand_m...or-t35360.html

                          Comment


                          • #58
                            Am pus filtru de Solenza si este foarte bine. Ieftin si bun. Ca Logan-ul.
                            http://www.loganclub.ro/forum/vand_m...or-t35360.html

                            Comment


                            • #59
                              poze ceva?
                              sigpic

                              Comment


                              • #60
                                referitor la acest filtru ziceti ca e merge filtru de la hota ? si ce banda adeziva rezistenta recomandati ?
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google