Filtru polen

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    da sa stii ca tu ai dreptate dar mai da-ne ceva amanunte ca nu prea inteleg cum il montezi ca vad ca este bagat bine acolo
    si cat costa filtrul si de care este exact ?
    "cromul este placerea mea"
    "cui nu-i place , valea"

    Comment


    • #77
      Originally posted by BRUTUSANF
      da sa stii ca tu ai dreptate dar mai da-ne ceva amanunte ca nu prea inteleg cum il montezi ca vad ca este bagat bine acolo
      si cat costa filtrul si de care este exact ?
      e destul de dificila operatiunea in sine dar merita.in mare,se procedeaza astfel:in partea din dreapta a aerotermei,lateral,o sa observi o fasie de plastic punctata de dimensiunea unei rigle de aprox 15 cm.bucata asta trebuie decupata cu un bisturiu,dar incepand cu latura din dreapta-opusa cu vaporizatorul.Tai cele 3 laturi,iar pe a patra,dinspre vaporizator o misti stanga-dreapta pana cedeaza singura.Poti sa o "ajuti"cu bisturiul,dar mare atentie sa nu intepi vaporizatorul.Filtrul este model Mann,se gaseste in Vitan sau pe la magazinele de piese(baietii au inceput sa aduca-e cerere mare) si costa undeva intre 50-60ron(difera de la comerciant la comerciant)
      Cu toate ca nu am talent de povestitor sper ca m-am facut inteles

      Comment


      • #78
        Originally posted by crisxx
        e destul de dificila operatiunea in sine dar merita.in mare,se procedeaza astfel:in partea din dreapta a aerotermei,lateral,o sa observi o fasie de plastic punctata de dimensiunea unei rigle de aprox 15 cm.bucata asta trebuie decupata cu un bisturiu,dar incepand cu latura din dreapta-opusa cu vaporizatorul.Tai cele 3 laturi,iar pe a patra,dinspre vaporizator o misti stanga-dreapta pana cedeaza singura.Poti sa o "ajuti"cu bisturiul,dar mare atentie sa nu intepi vaporizatorul.Filtrul este model Mann,se gaseste in Vitan sau pe la magazinele de piese(baietii au inceput sa aduca-e cerere mare) si costa undeva intre 50-60ron(difera de la comerciant la comerciant)
        Cu toate ca nu am talent de povestitor sper ca m-am facut inteles
        multumesc pentru ajutor ,am sa ma uit sa vad cum este si cred ca o sa ma apuc sa pun si eu acolo ,desi era mai bine afara ca sa numai intre tot praful in aeroterma dar o sa vad
        se prinde inauntru acolo cu ceva sau intra fortat ?
        "cromul este placerea mea"
        "cui nu-i place , valea"

        Comment


        • #79
          ai demontat cumva bordul torpedoul ca din a5a poza pare ca torpedoul blocheaza filtrul???

          sigpic

          Comment


          • #80
            stai sa ne intelegem... cineva sustine ca are pe laureate (are si aer conditionat) montat din fabrica filtrul ala. e adevarat? va rog spuneti-mi sincer. poate are cineva laureate si imi poate spune.

            Comment


            • #81
              deci din fabrica nu se monteaza , dar exista dealeri(extrem de putini) care s-au conformat cereri si monteaza asa ceva...

              sigpic

              Comment


              • #82
                nu se monteaza filtru de polen la nici o varianta de Logan , direct din fabrica
                sony nu trebui sa demontezi plansa bord ca sa montezi filtrul

                Comment


                • #83
                  multumesc daniel76. am sa fac pariu cu un coleg pentru asta. sper sa nu pierd

                  Comment


                  • #84
                    Originally posted by sonykel
                    ai demontat cumva bordul torpedoul ca din a5a poza pare ca torpedoul blocheaza filtrul???
                    nu,nu se demonteaza nimic.Se executa doar operatiunile pe care le-am descris.Filtrul intra singur,cu putin ajutor,adica latura de jos,baza se incovoaie usor in sus de la varf si gata.Intra perfect de parca de acolo e!
                    Succes.

                    Comment


                    • #85
                      misto de abia astept sa rezolv si eu asta ,dar mai am o intrebare

                      mai iti intra praf inauntru ?
                      mai se simte ceva ?
                      "cromul este placerea mea"
                      "cui nu-i place , valea"

                      Comment


                      • #86
                        cred ca treaba e de termeni tehnici :
                        -filtru de polen trebuie sa filtreze la intratea aerului in masina practic e cel de sub stergatoare si cred ca varianta lui canti e rezolvare rapida si ieftina a problemei.
                        -filtru de habitaclu e filtrul de care spune crisxx cel care are locas in aeroterma.
                        cel putin asa vad eu problema d.p.d.v. al termenilor tehnici.
                        eu am acoperit intrarea in aeroterma cea de sub stergatoare si acum pot da ventilatia pe 4 ca nu mai imi zboara frunzulite sau ce mai intra pe acolo in cap.

                        Comment


                        • #87
                          pai da si eu ziceam asta
                          praf tot o sa intre in aeroterma cel putin
                          dar cred ca o le fac pe amandoua
                          "cromul este placerea mea"
                          "cui nu-i place , valea"

                          Comment


                          • #88
                            Originally posted by BRUTUSANF
                            misto de abia astept sa rezolv si eu asta ,dar mai am o intrebare

                            mai iti intra praf inauntru ?
                            mai se simte ceva ?
                            tu ce zici? mai are pe unde?Nu , nu mai intra nici un pic de praf,frunze albinute,molii, etc.Chiar si mirosurile neplacute(vorba reclamei) se reduc in proportie de 30%

                            Comment


                            • #89
                              Originally posted by crisxx
                              tu ce zici? mai are pe unde?Nu , nu mai intra nici un pic de praf,frunze albinute,molii, etc.Chiar si mirosurile neplacute(vorba reclamei) se reduc in proportie de 30%
                              super , gata m-am hotarat o sa fac si eu ,pacat ca a venit vremea urata ca ma tine in loc dar vad eu ce fac
                              "cromul este placerea mea"
                              "cui nu-i place , valea"

                              Comment


                              • #90
                                Primele poze in privinta montajului.. nu is prea clare se poate sa imi spuna cineva mai exact unde se decupeaza si cum se monteaza? Multumesc !
                                LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
                                Enter the Matrix

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google