Filtru polen

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61

    postul 80...ai acolo poze.
    sigpic

    Comment


    • #62
      hmm si eu crek o sa-mi pun un filtru de polen ceva , ca am avut neplacuta surpriza de a vedea fumul de la alta masina intrand prin aerisiri
      http://mitzah.labrute.fr/
      http://c0nstanta.myminicity.com/tra http://c0nstanta.myminicity.com/sec

      Comment


      • #63
        am pus azi "filtru de polen" ca asa cred ca e denumirea corecta a filtrului care se monteaza la gura de admisie a aerotermei (cea de sub plasticele din compartimentul motor) mai bine zis am pus filtru de hota,l-am pus cu silicon ca are o pozitie nasoala de montaj de m-am julit si la degete.felicitari celor care au pus asa ceva si le-au lipit cu banda adeziva eu unul un as fi reusit mai ales pe partea dreapta a masinii nu intra nici mina.
        acum sa vad ce a iesit.
        ceva poze:
        Attached Files

        Comment


        • #64
          Acum e foarte mare riscul sa il traga in ventilator cand e pe o treapta superioara. Mai bine il lipeai cu Powertape sau ii faceai o margine din plastic sau sarma si o prindeai cu cleme de birou.
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • #65
            Filtru de polen

            Am facut si eu un filtru ca sa nu-mi mai intre toate frunzzele si saci de praf in fata cand dau drumul la ventilatoare. Postez pozele in cateva minute.

            Comment


            • #66
              Am facut si eu un filtru ca sa nu-mi mai intre toate frunzzele si saci de praf in fata cand dau drumul la ventilatoare. Postez pozele in cateva minute.

              Azi, sambata m-am hotarat ca m-am saturat de frunze prin masina (unii din colegii mei care au logane nici nu recunosc ca le intra praf in masina, stiti voi... destepti dinastia no...).
              Un alt coleg de al meu care are o lancia schimba o planetara, asa ca mi-am parcat masina langa a lui si am dat drumul la radio (in fagaras e un post de menale ). Am luat o bucata de carton, am pus-o pe gaura pe unde trage aerul si am luat amprenta, am taiat "frumos" cartonul (poate altii pot sa-l taie mai bine, eu nu ma prea pricep la nimic de obicei), dupa aceea am luat filtrul ala de hota si l-am capsat cu capsatorul pe carton.
              De mentionat ca cartonul trebe sa fie cat mai strans (adica sa intre oarecum mai greu) pe marginea de tabla.
              Asa si dupa aceea montati filtrul pe gura de aerisire. Nu am pus nici un lipici sau banda adeziva sau silicon.
              Si gata! Dupa aceea am dat drumul la aer pe pozitia 4 si am vazut cum s-a facut filtrul concav din cauza absorbtiei, dar e ok pt ca-lam lasat un piculet mai larg ca sa pot sa trag cartonul pana la nivelul tablei.
              Totul pare ok, bine montat si chestia ca nu costa nimik. M-a costat filtrul de hota 5 lei (2 bucati - mi-a ramas sa-mi schimb si la bucatarie la hota iar din filtrul inceput mai am de vre-o 5 filtre).
              Cred ca mai elegant e daca aveam un cheder in loc de carton si iesea mai super, dar data viitoare cred ca fac asa, acum e ok.

              Le-am terminat treaba la aia de la uzina dacia

              De mentionat ca am facut curat la locul de munca!
              Attached Files
              Last edited by andrei; 3 November 2007, 22:03.

              Comment


              • #67
                Dintr-o discutie recenta cu mecanicul meu am aflat ca se potriveste si filtrul de polen de la NISAN MICRA, dar cel mai potrivit/recomandat este cel de la CLIO3.
                Nu ma intrebati de ce (deocamdata, mai sap).

                Comment


                • #68
                  Daca vreti filtru de polen e un baiat care monteaza filtru de clio 3 si are anunt si aici pe forum de ceva timp,baiatul e din bucuresti.

                  Comment


                  • #69
                    Asa arata filtrul montat in data de 27 iulie 2007 si dupa 8000 km...acum este schimbat...sunt curios daca si in alte parti ale tarii se aduna asa de mult praf,ca la noi indianul ne da la greu...
                    Attached Files
                    sigpic

                    Comment


                    • #70
                      Originally posted by canti
                      Am facut si eu un filtru ca sa nu-mi mai intre toate frunzzele si saci de praf in fata cand dau drumul la ventilatoare. Postez pozele in cateva minute.

                      Azi, sambata m-am hotarat ca m-am saturat de frunze prin masina (unii din colegii mei care au logane nici nu recunosc ca le intra praf in masina, stiti voi... destepti dinastia no...).
                      Un alt coleg de al meu care are o lancia schimba o planetara, asa ca mi-am parcat masina langa a lui si am dat drumul la radio (in fagaras e un post de menale ). Am luat o bucata de carton, am pus-o pe gaura pe unde trage aerul si am luat amprenta, am taiat "frumos" cartonul (poate altii pot sa-l taie mai bine, eu nu ma prea pricep la nimic de obicei), dupa aceea am luat filtrul ala de hota si l-am capsat cu capsatorul pe carton.
                      De mentionat ca cartonul trebe sa fie cat mai strans (adica sa intre oarecum mai greu) pe marginea de tabla.
                      Asa si dupa aceea montati filtrul pe gura de aerisire. Nu am pus nici un lipici sau banda adeziva sau silicon.
                      Si gata! Dupa aceea am dat drumul la aer pe pozitia 4 si am vazut cum s-a facut filtrul concav din cauza absorbtiei, dar e ok pt ca-lam lasat un piculet mai larg ca sa pot sa trag cartonul pana la nivelul tablei.
                      Totul pare ok, bine montat si chestia ca nu costa nimik. M-a costat filtrul de hota 5 lei (2 bucati - mi-a ramas sa-mi schimb si la bucatarie la hota iar din filtrul inceput mai am de vre-o 5 filtre).
                      Cred ca mai elegant e daca aveam un cheder in loc de carton si iesea mai super, dar data viitoare cred ca fac asa, acum e ok.

                      Le-am terminat treaba la aia de la uzina dacia

                      De mentionat ca am facut curat la locul de munca!
                      frumos chiar vroiam sa stiu ce dimensiune are fanta aceea si tocmai am aflat de la tine ,multumim pentru poze chiar sunt bune
                      "cromul este placerea mea"
                      "cui nu-i place , valea"

                      Comment


                      • #71
                        Oricum cand am pus-o sus am mai taiat un pic, ca e o pozitie nasoala si nu am putut sa iau masurile corect, dar in mare cam alea sunt dimensiunile!

                        Comment


                        • #72
                          Intrebare:de ce nu montati filtru de polen in habitaclu,acolo unde era prevazut sa se monteze din fabricatie,adica in locasul special amenajat la aeroterma???eu asa am procedat si e ok,mai ales ca se gasesc de cumparat filtre renault care merg montate la Logan.din pacate nu stiu sa atasez poze....

                          Comment


                          • #73
                            langa butonul de "post quick reply" ai "Go Advanced" ... dupa ce apesi pe el cauti in josul paginii "Manage Attachments" ... mai departe te descurci.

                            Comment


                            • #74
                              Poze filtru de polen

                              despre asta spuneam.il am montat din primavara si e excelent.cred ca e mai simplu de montat aici
                              foto 1-locasul aerotermei care trebuie decupat
                              foto 2-unelte de decupat plasticul
                              foto 3 -locasul dupa decupaj(atentie,ce se vede in stanga ca o plasa este vaporizatorul(mare atentie sa nu il atinge-ti la taiere ca e de rau
                              foto 4-filtrul introdus in locas
                              foto 5-vedere dinspre usa dreapta la nivelul picioarelor pasagerului
                              Attached Files
                              Last edited by cristi41; 9 November 2007, 18:54.

                              Comment


                              • #75
                                Originally posted by CAnnabYS
                                langa butonul de "post quick reply" ai "Go Advanced" ... dupa ce apesi pe el cauti in josul paginii "Manage Attachments" ... mai departe te descurci.
                                mersi mult.am reusit

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google