Repartitor De Frână

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • sa anteleg ca repartitorul e singura piesa de pe masina care tine cel mai putin, un an de zile???? asa sa stea pana la itp-u.

    Comment


    • nu chiar, si termostatul aftermarket face probleme dese.

      Comment


      • Originally posted by morisz25 View Post
        Salut, eu in 140.000 km am schimbat 2 repartitoare de frana pe Logan 1.5 2006, primul care l-am schimbat a fost original care a tinut aprox 20-25000 km iar al doilea ASAM care a tinut o luna )) cat dai atata face.
        Dupa asta, avand si arcuri H&R, am decis sa-l anulez ca masina sa franeze relativ egal pe toate 4 rotile.
        Sincer sa fiu nu am nicio problema acum si nici batai de cap din cauza repartitorului. Precizez ca la frana brutala masina nu se duce de "cur" nici stanga nici dreapta cum facea inainte...dar toate astea cu arcuri H&R si roti 215/40/17
        Parerea mea este ca asta este configuratia ideala
        Oricine poate sa anuleze acel repartitor la un mecanic "dibace" care stie cat de cat sa sudeze. Bafta.
        sall !
        De ce sa te chinui sa il anulezi ,repartitorul ramane blocat pe deschis de cele mai multe ori ,cel putin asa a ramas la mine !

        Comment


        • daca anulezi repartitorul si ai 50% fata 50% spate mereu, atunci ce faci cand ai masina plina (pasageri si portbagaj plin)? rolul repartitorului nu este sa distribuie franarea atunci cand ai greutate pe spate? Eu parca asa stiam. Ma rog, fiecare face cum crede

          Comment


          • Din contra, rolul repartitorului este invers. Face sa franeze mai tare spatele cand masina e incarcata. Adica atunci cand e incarcata deschide si cand e goala inchide. De aceea cei care au suspensie sport si au masina lasata mai jos, li se aduna mai mult praf in tamburi intr-un an de cat au altii care merg cu masina goala si suspensie stock. Masina fiind lasata mai jos e ca si cum ar fi mai incarcata si repartitorul deschide si astfel se uzeaza mai mult sabotii. Problema este ce repartitor sa cumperi si sa nu fi nevoit sa il schimbi dupa primul an, am vazut unul la 250 de lei si altul la 300, cica amn2 ar fi de origine ... oare merita ? si eu am probleme ... cu repartitorul. La mine e blocat pe inchis, nu am frana pe spate deloc

            Comment


            • Repartitor de frana de origine nou, bun nu gasesti cu 300 ron. Este sub pretul de achizitie de la uzina Rebooturi care scapa de la reciclare si ajung sa se vanda prin targ sunt destule.



              Daca il anulezi si ai roti mari si anvelope mai late probabil ca tamburii spate nu reusesc sa blocheze rotile, insa la dimensiuni standard de fabrica cu anvelope 185 s-ar putea sa ai surprize la o frana puternica. Nu complica nimeni inutil sistemul daca nu era strict necesar sa fie acolo.
              Last edited by Soran; 19 April 2014, 02:10.
              Piese premium Dacia Logan, Sandero, Duster
              Consumabile tinichigerie/vopsitorie IXELL,piese schimb

              Comment


              • mosule nu vreau sa par rautacios , dar reducerea de aproape 50 % facuta la voi la repartitoare cam da de banuit adica cred ca au un adaos de 500% . cu alte cuvinte se gasesc si repartitoare tot de origine la 60-70 euro , eu am luat si sunt foarte multumit , totul depinde de rabdarea cu care cauti pe net.

                Comment


                • 500 mi-a mai cerut doar la magazinul de pe Iuliu Maniu unde mi-a zis tipul de acolo ca e chiria mare si n-are ce face! Bine bine, 500 de lei, dar ce garantie ai la el? Daca mi se strica dupa 20 000 km si un an, iti da cineva altul nou?

                  Comment


                  • Daca este nou si original cumparat din magazin cu factura, trebuie sa-ti de-a un certificat de garantie albastru cu sigla Dacia si in baza acestui certificat se poate schimba daca ai probleme cu el, dar numai daca ai si factura de montaj autorizat. Nu stiu exact cat este garantia la el, parca 2 ani.

                    Comment


                    • la cel de Iasi ai un an parca, dar nu stiu...mi se pare enorma diferenta 85 de lei vs 500 de lei. Fiecare face cum crede pana la urma. Mentionez ca atunci cand l-am schimbat prima data am luat de origine si nici nu voiam sa aud de piesa facuta la Iasi..

                      Comment


                      • Si cate te-a tinut cel de origine ? adica macar daca dai 500 de lei pe el cum e pe site la Soran, merita ? adica macar sa tina 3-4 ani...chiar nu stiu ce sa fac. Oricum varinata anularii .. iasa din calcul.

                        Comment


                        • nici eu nu sunt de acord cu varianta anularii. Cel de origine m-a tinut ~20 000km. Dar nici nu stii de unde sa mai iei piese pentru Dacia in conditiile in care si cele luate din reprezentanta se strica dupa un numar mic de km.

                          Comment


                          • Eu il am blocat ...ruginit si la itp mi.a spus de el nu stiam .. Merg asa cu el de 6 ani..si asa il voi lasa

                            Comment


                            • Doar e dacie, pentru ce sa mai ai frane pe spate?
                              Dar la itp de ce ai mai fost daca oricum masina nu corespundea tehnic? Rezolvai sa iei itpul prin telefon, tot aia era.
                              Intretine-ti-va nene masinile ca nu sunt biciclete sa nu existe un pericol major. Daca n-ai bani de asa ceva mai bine o tragi pe dreapta si mergi cu ratb decat sa fii in posibila situatie de a-l impinge in prapastie pe cel din fata ca n-ai tu frane bune.
                              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                              Comment


                              • Sa tina 20 000 e chiar putin ... la loganul pietenei din 2005 ... e blocat, nici nu am frana pe spate, si mi-am dat seama cand am vrut sa aerisesc si nu venea deloc lichid. La a lu` tata din 2009 inca e ok si are vreo 40 000. In fine, ideea e ca fara repartitor si fara frana pe spate nu o sa ai nicodata o frana buna...mai ales daca lipseste si ABS-ul. Depinde de stilul de condus al fiecaruia, dar in unele situatii chiar ai nevoie de frane bune,care din fabrica nu sunt ele de prea mare performanta dar macar sa functioneze in parametrii. 500 de lei nu ar fi o avere daca am avea bani...dar cand te gandesti ce sa pui pe masa te uiti lung si la 80 de lei cat ar fi unu ieftin ... asta e Romania. Depinde de fiecare cum se descurca. Soran, te rog o parere despre repartitorul de la tine, cine a cumparat au avut probleme ? merita ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google