Repartitor De Frână

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Originally posted by adi-GVA View Post
    Am si eu o intrebare referitor la acest repartitor:
    Daca masina sta pe rotile ei (nu este suspendata), fara greutate suplimentara, cu benzina putina (aprox 15l) in rezervor, trebuie ca tija de comanda de pe punte sa aiba joc (aceea cu un arc pe ea si o piesa de plastic in capatul de sus care intra in levierul repartitorului)?
    Daca da, care este valoarea acelui joc?
    Revin cu intrebarea mea!
    Am pus o poza mai sus la postul 69.

    Comment


    • #77
      ia si tu un carton si ingenuncheaza pe langa loganul unui vecin , te convingi cel mai bine asa , eu zic ca are joc doar atunci cand o suspenzi pe praguri si coboara puntea . Altfel in conditii de rulare trebuie sa fie activa tija aia nu sa joace ca daca joaca inseamna ca nu actioneaza repartitorul. Daca iti joaca banuiesc ca repartitorul tau a ramas intepenit
      Pain brings out the truth in us all...
      ...how much truth can you stand?

      Comment


      • #78
        Repartitie frana

        Vreau si eu parerea voastra:

        Iata datele mele (citate din raportul de pe stand) dupa o verificare pe stand si facut reglaje la repartitor frana (prescurtari: S=stanga, N=Newton, D=Dreapta):

        Axa fata:
        Sarcina: 706kg;
        Rulaj liber 11%; (119 S, 106 D)
        Ovalitate: 17% S, 14% D
        Forta de franare maxima: 10%; (2484 N S, 2247 N D)
        Eficienta franarii: 68
        Forta de franare la dez max? : 10% (2484 N S, 2247 N D)

        Axa spate:
        Sarcina: 463kg;
        Rulaj liber 24%; (155 S, 118 D)
        Ovalitate: 30% S, 20% D
        Forta de franare maxima: 4%; (1571 N S, 1516 N D)
        Eficienta franarii: 68
        Forta de franare la dez max? : 13% (1348 N S, 1179 N D)

        Frana de stationare:
        Forta de franare maxima: 12% (1758 S, 1543 N D)
        Eficienta franarii: 73%
        Forta de franare la dez.max?: 12% (1758 S, 1543 N D)

        Eficienta totala:
        Frana de serviciu: 68%
        Frana de stationare: 29%

        Nu ma intereseaza sa fiu strict ca la carte, ma intereseaza sa fiu in limitele acceptate de siguranta.

        Astept parerile voastre.
        Bafta!

        Scuze de graba....nu vreau sa par incult de aceea trebuie sa scriu dublupost Newtoni....

        Imi cer scuze
        Last edited by Y C S; 14 December 2010, 17:27. Reason: Automerged Doublepost

        Vorba multa, saracia omului

        Comment


        • #79
          Revin cu intrebarea pentru cine stie despre ce vorbeste si are bunavointa sa raspunda: E in parametrii sau nu?

          Vorba multa, saracia omului

          Comment


          • #80
            mai mult decat bine...

            Comment


            • #81
              Originally posted by DeLuXe View Post
              cu motoru oprit sevofrana nu merge, presiunea creste in instalatie si pedala se intareste, la a 3-a pedala deja nu mai ai ce apasa

              lichidu nu se completeaza am zis, lichidul se inlocuieste pentru ca odata cu timpul , lichidul incompresibil face condens se amesteca cu apa si isi pierde proproietatile, lucru extrem de bun pentru un lichid proaspat
              ps. nu prea ma intereseaza ce scrie in manualele de la dacia, sunt multe prostii pe acolo
              ps2. eu sunt de parere, la fel ca multi altii, lichidul de frana se schimba tot
              ps3. o instalatie etansa nu face aer, deci nu e nevoie de aerisire, aerisirea se face cand dai etrieru afara, si atunci e recomandat sa schimbi tot lichidu si sa faci aerisirea aferenta
              Bre si in manualul de BMW scrie ca se completeaza daca nivelul scade intr-o perioada de 4-5 ani cat e recomandat lichidul de frana. Daca scade repede se recomanda sa mergi in service. Aici nu e vorba de Dacia dar pe principiul asta putem schimba si anvelopele in fiecare an sau uleiul la fiecare 200 de km parcursi.
              Intradevar, lichidul de frana e higroscopic dar a facut careva de pe forumul asta un studiu stiintific sa arate ca intr-un an, acest lichid absoarbe destula umiditate cat sa reduca drastic capacitatea de franare?
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • #82
                Originally posted by radu cornel View Post
                mai mult decat bine...
                Multumesc de raspuns.

                Vorba multa, saracia omului

                Comment


                • #83
                  cat costs un repartitor de frana?

                  Comment


                  • #84
                    Originalul costa vreo 400 de lei. Sunt variante mai ieftine intre 100-200 de lei dar nu se merita din experienta altora.

                    Comment


                    • #85
                      gasesti original la 200 de lei.

                      Comment


                      • #86
                        Salut.
                        DAca are careva nevoie dati-mi pm.
                        Numai bine.
                        Un Logan----YNG-----
                        Numai bine.

                        Comment


                        • #87
                          Eu i-am facut revizia acum doua zile si mi-au zis aia de la service ca mi s-a blocat repartitorul de frana.Mecanicul ala mia zis ceva de genu ca macar e bine ca s-a blocat pe deschis si nu pe inchis.Am inteles care e rolul repartitorului dar care e diferenta daca se bloca pe inchis.
                          Si mi-a zis ca piesa costa vreo 600 lei + montaj.

                          Comment


                          • #88
                            Originally posted by Scit View Post
                            Mulţumesc pentru ajutor. Întradevăr s-a testat pe bancul cu role şi mi-a spus că e ineficientă putea spate.
                            Apropos, un prieten, care se pricepe mai mult decât mine a zis că repartitorul acesta se reglează automat, şi dacă maşina e mai încărcată şi puntea spate devine mai eficientă la frânare.
                            da ai dreptate
                            www.loganclub.ro/forum/member.php?u=33004

                            Comment


                            • #89
                              as avea si eu o intrebare sa nu mai deschid alt thread, cati litri de lichid de frana intra in instalatia unui logan mcv cu abs?
                              laureate 1.5l, albastru marin

                              Comment


                              • #90
                                nu stie nimeni din forumul acesta?
                                laureate 1.5l, albastru marin

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google