becuri pentru dacia logan?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • si eu am x-treme power pe masina si sunt ff ok.......le am de 2 luni

    Comment


    • ??

      Voi chiar aveti probleme cu vizibilitatea la logan? Mie mi s-a parut ca se vede excelent cu farurile si becurile din fabrica. Singura problema am avut-o cand mi s-a ars primul bec... am luat un Osram standard de la o benzinarie si nu mai vedeam mai nimic. Nu sunt sigur ca era becul de vina sau simplul fapt ca trebuia reglat din nou farul. Am schimbat apoi becul si becul din partea cealalta(m-a lasat la mai putin de o saptamana) cu un Phillips xtrem(m-a mancat sa vad cum e... eu nu prea vad diferenta de cele din fabrica) si un osram silverstar si am si reglat farurile. Acum e la fel ca la inceput... vad extrem de bine si nu deranjez ca aceia cu xenon(da... in farurile astea deranjeaza: mai mult daca nu sunt reglate, mai putin daca sunt reglate).

      PS.
      Cei ce au xenon si se bucura ca nu au primit flash-uri sa se gandeasca si la faptul ca unii nu dau flash pentru ca e inutil... n-am vazut pe nimeni sa traga pe dreapta sa isi schimbe becurile de la un flash.

      Comment


      • aveti idee unde pot gasi bec frana philips vision plus ?
        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

        Comment


        • salutare Am si eu o problema cu becul de la ventilator , aer ....(bord).Nu se mai aprinde. La inceput se mai aprindea la cite un soc, acun nici o sansa. Cum se schimba? Va multumesc mult.

          salutare Am si eu o problema cu becul de la ventilator , aer ....(bord).Nu se mai aprinde. La inceput se mai aprindea la cite un soc, acun nici o sansa. Cum se schimba? Va multumesc mult.
          Last edited by segaman; 17 February 2010, 20:54. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Originally posted by vali2706 View Post
            De becurile philips premium a auzit cineva ceva?ca pt 35 lei setu si fiind philips nu mi se par scumpe.dar cu toate ca promit cu 30% mai multa lumina nu stiu daca merita sa dua banii pe ele sau poate voi ramana urat surprinsa fie ca cele stock

            de aceea va intreb are cinvea asa ceva pe masina?
            Tocmai azi am luat dinastea si mi le-a montat Octavian31.
            La prima vedere sunt super misto,bat mult mai bine ca cele din fabrica,am facut o proba cu Tavi.Am pus masinilie in paralel sa vedem daca e diferenta si e nene.
            Acum nu stiu cat or tinea asta ramane de vazut.Ce am observat insa e ca se incalzesc repede si tare.Dupa 15 minute de functionare farul era destul de cald.

            Comment


            • Intrebare - Daca ai o instalatie HID (Xenon), la ITP o sa fie probleme ? Dar niste becuri cu halogen aftermarket ?
              '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

              Comment


              • Philips Vision Plus

                Eu am pus astazi Philips Vision Plus. Au 4 stele din 5. (Philips Premium Vision au 3 stele, Philips Extream Power au 5 stele).

                Deocamdata sunt foarte multumit de uniformitatea luminii si de intensitate.

                Am sa vad cat tin. Becurile stock m-au tinut 2 ani fara 10 zile unul si 2 ani si 3 zile celalalt.

                Am mai avut si un bec No Name care dadea lumina neuniforma (nu recomand deloc becuri de astea ieftine daca mergi mult in afara localitatii).

                Deocamdata Philips Vision Plus mi se par cele mai bune la raport calitate pret. Philips Extream Power mi se par mult prea scumpe (sunt aproape duble la pret fata de Philips Vision Plus).
                Logan GPL 1.4

                Comment


                • Exista o imbunatatire sesizabila fata de becurile stock ? Cu niste poze (din interiorul masinii) cu farurile pe faza scurta respectiv lunga poti veni ? Ar fi foarte utile...
                  '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                  Comment


                  • Poze nu am ca nu dispun de un aparat foto care sa faca poze decente noaptea.

                    Am mai facut in aceasta seara cativa kilometri de proba. Diferenta fata de becurile stock e cam de 10-15% in intensitate (nu 50% cum scriu ei pe ambalaj).

                    Cel mai bine se vede diferenta pe asfalt de ala mai albicios (cu mai multa criblura in el), pe asfalt de asta foarte negru (mai mult cu smoala sau cu ce o fi) diferenta e mica fata de becurile stock.

                    Faza e ca merg distante lungi noaptea si orice plus de vizibilitate poate fi salvator daca e vreo caruta nesemnalizata sau alte nazdravanii.

                    Becurile stock m-au tinut 2 ani. Daca astea ma tin 1 an si am un plus de vizibilitate eu sunt multumit. Am sa vad cat tin.
                    Logan GPL 1.4

                    Comment


                    • eu unul am schimbat becurile originale cu Bosch+60 la 60 lei setul
                      nu stiu exact daca plusul de luminozitate este chiar de 60%, dar cu siguranta este un plus, iar lumina este alba
                      le am de aproape un an, nu fac foarte multi km pe an dar circul "legal" cu faza scurta aprinsa mereu
                      sunt foarte multumit de ele, nu as trece niciodata inapoi la cele clasice

                      Comment


                      • @vali2706 ti-ai pus "bece" dinalea pe masina? Am si eu si vroiam doar o parere. Am uneori senzatia ca bat mai prost decat osram-urile stock. Am facut comparatie cu un prieten cu osram si parca nu era nici o diferenta. Nu mai stiu ce sa zic.
                        sigpic

                        Comment


                        • osram e ok, s-a ars un bec dupa 4 ani si jumatate si am pus tot osram stock. Cine vrea becuri fitoase, sa nu se astepte la rezultate extraordinare daca nu isi monteza un kit xenon. Bani aruncati degeaba, mai bine umpleti rezervorul.

                          Comment


                          • La 1.6 16V (care are motorul mai mare => spatiu de lucru mai mic) este greu rau sau greu bine sa schimbi becul de pe partea soferului ?

                            De mult ma bate gandul sa imi schimb becurile, ma gandeam chiar la o instalatie HID dar momentan as ramane tot pe halogen. E atat de mare curiozitatea incat cred ca o sa o satisfac, chit ca ma costa destul de mult. Am fost azi la o benzinarie Rompetrol si aveau :

                            Philips H4 Vision Plus @ 62 lei
                            Philips H4 Night Guide Double Life @ 108 lei
                            Philips H4 XtremePower @ 116 lei

                            M-as duce pe NightGuide, in mare parte pentru durata de viata dubla, cel putin teoretic. Pe net gasesc pe la 85-90 lei Night Guide dar platesc curier inca 25 lei si nu am facut nicio afacere.

                            PS - banuiesc ca alea din benzinarie sunt originale nu chinezarii, scrie made in germany pe ele si au o eticheta lipita pe spate cu importator bla bla bla.
                            Last edited by Shakar; 16 March 2010, 22:51.
                            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                            Comment


                            • Vezi ca gasesti in Carrefour becuri:

                              Phillips Vision Plus 27 RON bucata.

                              Phillips Extreme Power 49 RON bucata.
                              Logan GPL 1.4

                              Comment


                              • Mi-am luat becuri, acum cateva ore, Night Guide Double Life @ 108 lei. Am incercat sa le schimb singur dar mi-am rupt degetele fara sa reusesc sa dau jos clema care tine becul, asadar dupa 15 minute pierdute am apelat la un prieten - job done in 5 minute la ambele faruri. Acum astept sa se faca noapte sa vad pe ce am aruncat banii.

                                Poze am facut cu vechile becuri intr-o locatie intunecata, o sa fac altele si cu noile becuri in aceleasi conditii si o sa le postez, azi sau maine.
                                '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google