becuri pentru dacia logan?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Balasturi se numesc transformatoarele pentru xenoane colega, balastrul e un fel de pietris.
    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

    Comment


    • si balastul este un agregat. se gaseste ori in compozitia diferiteor tipuri de betoane in functie de intrebuintare sau ca umplutura si difera in functie de aplicatia dorita granulatia gradul de compactare etc

      oricum my bad. nu ma pricep la electrica

      Comment


      • balastru nu exista. se cheama si unele si altele, balast - balasturi . are mai multe intelesuri http://dexonline.ro/definitie/balast

        Comment


        • Originally posted by einstein1984 View Post
          Balasturi se numesc transformatoarele pentru xenoane colega, balastrul e un fel de pietris.
          Balastul, (inductiv sau electronic)se foloseste la aprinderea unor lampi, dar NU este un transformator.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Nenea, nu stiu unde cauti informatii, dar vezi ca le dai eronat pe forum si nu e prima oara!

            BALAST XENON:
            Balast xenon - este un transformator ce ridica tensiunea de la 12-13V la 16.000V .
            La aceasta tensiune se fac descarcarile electrice in xenon.


            Pun si SURSA ca sa nu mai existe loc de argumentari irelevante.
            Last edited by darksid3; 8 January 2012, 19:19. Reason: Automerged Doublepost
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • Nu caut nicaieri;lucrez in domeniu si am legat mii de astfel de dispozitive.Eu am spus de BALAST, care e un dispozitiv de aprinderea lampilor cu sodiu, mercur, fluorescente, etc, sau mai pe romaneste drosere (mai nou sunt electronice)Unde e dezinformarea?Transformatoarele au in genere un circuit primar si unul secundar.Am vazut sursa dar crede-ma ca acel transformator e doar o bobina de amorsare, pentru aprindere; altfel la bornele becului vom avea permanent 16.000V?
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Arcul plasmatic din bec cum il faci? Nu prin cresterea de tensiune? Citesti doar HID si-ti dai seama.
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • Eu vreau sa raman la limita decentei si nu cred ca vorbesc prostii,stiu ce este un balast, care seamana cu un transformator pentru ca are miez magnetic si bobinaj, dar e o simpla bobina care se inseriaza cu un dispozitiv (starter, igniter) cu ajutorul caruia la intreruperea brusca a circuitului de produce pentru scurt timp acea tensiune de amorsare.dupa cum vezi incerc sa explic fara referinte de la goagle.daca vrei caute ceva despre functionarea lampilor sub presuine,componentele ce ajuta la amorsare si vei vedea ca nu spun prostii.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Eu intreb simplu: Ce anume iti creste tensiunea? E clar ca nu ai in filament 12 volti, de pe instalatia masinii. Vorbim de xenon, ca balasturi se folosesc in mai multe tipuri de lampi.
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • sal

                      cei cu becuri H4 de la Osram sau Philips sa spuna care sunt cele mai puternice/fiabile,

                      Comment


                      • La intreruperea circuitului de catre ecchipamentele de care am pomenit se schimba brusc intensitatea cimpului magnetic din acea bobina, lucru care duce la apariria unui varf de tensiune; la toate lampile sub presiune e nevoie de acest echipament.
                        Nu stiu daca e relevant, mi-a venit acum in minte ;bobina de inductie, e un transformator?
                        Last edited by IancuMIC; 8 January 2012, 20:15.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Ideea e simpla: Balastul este considerat si ridicator de tensiune.

                          Offtopic: Bobina de inductie este considerata un transformator.
                          Last edited by darksid3; 8 January 2012, 20:32.
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • Originally posted by adyxzz View Post
                            cei cu becuri H4 de la Osram sau Philips sa spuna care sunt cele mai puternice/fiabile,
                            inca n-am verificat dar baietii ziceau ca cele mai puternice ar fi osram night racer (pt motociclete). si daca o gandesti e destul de logic pt ca acolo viteza e mai mare si ar trebui sa vezi cu ceva timp inainte pt a reactiona. eu le-am cumparat dar n-am ajuns la service sa le montez. iar cu fiabilitatea eu zic ca e invers. cu cat e mai puternic un bec, cu atat se consuma mai repede

                            Comment


                            • nu te duce la service sa le montezi,(e usor de scos becul) doar daca iti face si reglajul gratuit si asta in maxim 20ron... si cred ca sunt mai puternice pt ca la motor nu ai decat un bec si trebuie sa vezi bine marginea drumului. Nu conteaza viteza de deplasare, pt ca oricum viteza luminii nu se va atinge niciodata, poate decat de extraterestrii. ΒΆ ; - )
                              Last edited by dias02; 8 January 2012, 20:46.

                              Comment


                              • nu as vrea sa risc sa umble unul cu mana direct pe bulb, ca se duc repede, fiind halogen. si in alta ordine de idei, se aburesc farurile pt ca le-a mai schimbat cineva asa... de vreo zece zile se aburesc amandoua. trebuie facut ceva cu asta. mai mult de asta voiam la service

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google