becuri pentru dacia logan?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eh uite ca daca nu intelegi tu cum tot se poate intampla. Ia un bec cu filament vechi, cumpara acelasi model si schimba-le. Si sa vezi minune ca alea noi lumineaza mai bine.
    Wolframul de pe filament se evapora si se depune pe peretii becului. Halogenul ajuta in prevenirea procesului dar nu e infailibil.
    sau in engleza "Bits of the filament fly off when incandescing; some of it returns to the filament but not in the same place it left, which results in dendritic growths on the filament. This diminishes the intensity over time because the dendritic portions don't glow as well as when they were part of the original filament. Thin spots appear, and eventually it's over for that filament."
    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

    Comment


    • Originally posted by vdmihai View Post
      Multumesc amandurora .
      Vreau ceva mai bun deoarece circul des noaptea. Nu pot sa ma plang de cele normale sa zicem asa, dar un upgrade mi-ar prinde foarte bine. Am dat acum o fuga in carrefour si kaufland sperand ca rezolv treaba repede, dar nu am gasit nici nightbreaker sau silverstar. O sa mai caut maine .

      Daca vrei ceva bun, ti le recomand pe astea:


      Vad ca sunt aparute recent.
      In urma cu 1 an cand le-am luat eu sub aceasi denumire, existau doar cu +100% lumina. Vad ca sunt la acelasi pret.

      Se vede exceptional cu ele noaptea, in special cand asfaltul e uscat, pe asfalt ud / ploaie / nisnsoare etc orice ai pune, indiferent cat de puternica /alba e lumina, tot o sa ai un disconfort la vizibilitate, cel putin la distanta.

      Ca dezavantaj, tin cca. 25.000 km, insa depinde de cat de mult circuli cu ele.
      Io folosesc genu' asta de becuri de la philips inca de cand aveau cu +60%, adica de peste 5 ani...chiar daca schimb cate un set odata la 1-1.5 ani.

      Referitor la intesitatea luminii, io unu' n-am observat ca se pierde in timp....doar ca se ard fara sa te anunte, nu sunt ca neonu', sa palpaie inainte.
      Si ale dracu zici ca-s calculate, intotdeauna mi s-au ars la diferente de maxim 1 saptaman intre ele, a.i. mereu a trebuit sa iau set de 2.

      Cum spuneau si colegii, daca circuli f. mult in oras seara / noaptea si nu numai, nu (se) merita...dar pe extraurban, faci legea cu ele.
      Last edited by Kojak; 19 November 2014, 13:12.

      Comment


      • Le-am vazut ,te cred ca sunt smechere rau, insa am alocat un buget mai mic pentru operatiunea asta.
        Astazi, printre alte treburi am mai cautat osram si cum nu am gasit, sau trebuia sa vin a doua zi (ma enervez cand nu rezolv ceva cand vreau) m-am orientat ca si colegul kojak spre philips, mai exact astea http://www.philips-shop.ro/bec-far-h...uc-7266.p.html.
        sigpic
        !

        Comment


        • Normal ca n-ai vazut scaderea (alea si cand obosesc sunt peste un bec normal) ca s-au ars. Daca ai avea unele care sa te tina 2 sau 4 ani ai vedea ca se chioresc, desi nu se ard. Loganul meu avea un bec original la 4 ani si 40 000 km si era lumanare.
          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

          Comment


          • confirm si eu scaderea intensitatii luminii odata cu trecerea timpului... am Osram NB luate la jumatatea lui februarie 2011 si deja se cunoaste ca sunt mai chioare decat la inceput...
            Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

            Comment


            • adica night breaker te-u tinut 3 ani ?! sau ce ziceai ?

              Comment


              • spun ca, refuza sa se arda...:P
                Attached Files
                Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                Comment


                • Io zic ca in timp se obișnuiesc ochii cu ele, de aici si senzația ca "se consuma" după un timp.

                  Comment


                  • Originally posted by popavlm View Post
                    spun ca, refuza sa se arda...:P
                    doar night breaker, sau night breaker plus ? ca unlimited au aparut de max 2 ani.

                    Comment


                    • doar nightbreaker... fara plus... de cand a pus Kojak linkul cu philips-urile alea, modelul nou, ma bate gandul sa le mut pe "a batrana"....
                      Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                      Comment


                      • si night breaker cat aveau plus luminozitate ?
                        night breaker plus au +90%, iar unlimited +110%.

                        Comment


                        • tot 90% au....
                          Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                          Comment


                          • Merita compromisul - plus de luminozitate vs. durata de viata mai scurta? Ce spuneti?

                            Comment


                            • D.p.m.d.v, categoric DA!

                              Comment


                              • Daca iti ofera o vizibilitate mai buna noaptea clar merita.
                                Am masina de 2 ani jumate si deja am "ars" 3 becuri pe dreapta si 2 pe stanga si erau osram-uri din alea normale, deci nu stiu ce sa zic despre faza cu tinutul mai mult. Le-am pus pe cele cumparate, imi plac, lumineaza super. Sa vedem cat o sa tina.
                                sigpic
                                !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google