becuri pentru dacia logan?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by 30_VLD View Post
    @ Kojak - sa lasi o recenzie la alea, ca si eu sunt in dubii ,sa le iau sau nu. Mare cost nu e, ca pe night breakere am dat sai'jde lei, acu sa dau 80 mi se pare ok, daca isi fac treaba bine.
    ai dat pe "nait breicăre" plus, că unlimited sunt vreo 80 de lei. dar plus 110%, fata de plus, care au doar cu 90% mai multa lunina.

    Comment


    • Nu mai ştiu exact modelul, că s-a rupt ambalajul de pe cutie. Oricum, pană în momentul de faţă, mulţumit de ele. Sper să vina Kojak cu veşti bune, chiar par promiţătoare alea de le-a comandat el. Kojak, unde a intrat mia, intră şi suta )

      Comment


      • Am luat un set de Osram Night Breaker, inca nu le-am montat pe masina, astazi probabil urmeaza, cat sa ma astept sa ma tina ? 2-3 luni ?
        Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

        Comment


        • le-am folosit fo 2 ani destul de intens pana saptamana trecuta cand unul s-a ars
          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

          Comment


          • @827sam: Înseamnă că te-au ţinut chiar foarte bine!

            Comment


            • minim un an. tin si doi, cum spune sam.

              Comment


              • Salutare, vreau sa pun pe faza scurta becuri galbene, halogene, am fasit pe unix.ro hella, dar sunt scumpe, 110 lei ambele sau ceva no name la 30 ron ambele, am trimis un mail la rar, le-am zis ce am de gand, si asta mi-au raspuns:

                Buna ziua,
                In Regulamentul ECE ONU nr. 48 este stabilit ca pentru faruri (faza de drum si cea de intalnire) lumina emisa trebuie sa fie alba.
                Definirea luminii albe este insa in asa fel incat caracteristicile colorimetrice pot sa varieze intr-o plaja care permite ca becul sa fie declarat conform chiar daca la nivelul ochiului ar putea sa fie sesizata o tenta de culoare (galben sau albastru, depinde spre ce margine a plajei se afla lumina emisa).
                Nu stiu in ce masura lumina pe care o dau becurile pe care le-ati cumparat se incadreaza in plaja colorimetrica admisa de legislatie.
                In principiu, daca becurile au omologare conform Regulamentului ECE ONU nr. 48, lucru care ar trebui sa fie inscriptionat pe partea metalica a becului, ar trebui sa poata fi folosite fara probleme, dar nu va pot da un raspuns ferm fara a vedea despre ce e vorba.
                Cu stima,
                ing. M. Pe



                L-am rugat sa imi zica ceva despre marcajele de pe bec.

                raspuns: Buna ziua,
                Marcajul este compus din litera E urmata de una sau doua cifre, incadrate intr-un dreptunghi, iar in afara dreptunghiului inca o combinatie de 3 caractere, de exemplu 2LB, 2A1 etc. Corectura: farurile (lampile) se omologheaza dupa R48, sursele de lumina dupa R37.
                Totusi, daca lumina este evident galbena si nu alba cu o usoara tenta galbuie, nu este regulamentara. Probabil becul respectiv a fost fabricat pentru alt tip de utilizare.
                Cu stima,
                ing. M. Pe

                Sper sa ajute pe cineva. Eu unu nu stiu ce sa zic, ce sa fac...
                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                Comment


                • Eu maine ma duc si cumpar Valeo Aquavision, a mai avut cineva?
                  Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                  Comment


                  • alea sunt de mers pe sub apa.
                    la cati bani ? cauta pe youtube

                    poftim...
                    videoclip, distribuire, telefon cu cameră, videotelefon, gratuit, încarcă

                    Comment


                    • Pe you tube am vazut si eu, da una e filmat si una e vazut cu ochii.
                      vreo 60 lei.

                      Si silverstar-urile 2.0 actuale le pun pe lunga

                      Gata, rezolvat, revin cu pareri diseara
                      Last edited by mumus; 11 February 2015, 11:04. Reason: Automerged Doublepost
                      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                      Comment


                      • Booon.
                        Am mers cu becurile si pe inserat si seara.
                        Prima impresie, pe inserat, lumineaza galben, da galben frate...
                        Comparatia va fi facuta cu osram silverstar 2.0
                        Lumina este suficienta, dar galbena, pe noapte,adica pe la ora 19, pe soseaua semiuscata iti da impresia ca strada mai este luminata si de sus de undeva, e lumina multa si clara, dar usor de tot galbuie, dar spre alb totusi.
                        Per total par sa lumineze aproape identic ca intensitate fata de osramuri, dar din cauza luminii galbuie parca nu e asa de bine, dar totusi sunt zone pe care cum am mai spus, ai impresia ca mai lumineaza ceva strada...
                        Astept cu nerabdare prima zapada/ploaie/ceata, pe strada lumina imprastiata pe drum in unele cazuri pare mai mare comparativ cu alte masini, (am comparat masini cu bec halogen cu fabricatie apropiata)
                        Zapada de pe marginea drumului cu osramurile era alba, cu astea e galbuie.

                        Las imaginile sa vorbeasca, si daca consider ca merita urcat filmul, va voi da link. Din fata becurile par curcubeu arata super interesant

                        Ultimile 2 poze(cele din garaj) sunt cu si fara faza lunga, pacat ca pana si telefonul isi face repede balansul de alb, si nu se vede culoarea reala asa de bine.
                        Attached Files
                        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                        Comment


                        • Originally posted by mumus View Post
                          Booon.
                          Prima impresie, pe inserat, lumineaza galben, da galben frate...

                          Lumina este suficienta,

                          e lumina multa si clara, dar usor de tot galbuie, dar spre alb totusi.
                          deci e atat de galbena incat e alba ?!

                          Originally posted by mumus View Post
                          Per total par sa lumineze aproape identic ca intensitate fata de osramuri, dar din cauza luminii galbuie parca nu e asa de bine,
                          deci e bine sau nu prea ?

                          Originally posted by mumus View Post
                          Ultimile 2 poze(cele din garaj) sunt cu si fara faza lunga, pacat ca pana si telefonul isi face repede balansul de alb, si nu se vede culoarea reala asa de bine.
                          a doua poza e cu un osram si cu un bec galben ?

                          Comment


                          • Originally posted by B997NDL View Post
                            deci e atat de galbena incat e alba ?!



                            deci e bine sau nu prea ?


                            a doua poza e cu un osram si cu un bec galben ?


                            1 uneori e galbena alteori pare alba.
                            2 nu stiu inca, astept ploaia, zapada, ceata.
                            3 Nu, sunt valeo, ambele, doar ca am mentionat ca snut un fel de pom de craciun, din diverse unghiuri au diverse reflexii.

                            Am explicat cat de bine am putut, verdict inca nu pot da, lumina e suficienta, dar daca pe ud, zapada, ceata, nu vor face diferenta, doar ptr design nu merita tinute. Mai obiectiv de atat nu pot sa fiu.

                            Sunt mult mai ok decat ceva chinezisme, lumineaza la fel de puternic ca osramurile, dar uneori enervant de galben.
                            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                            Comment


                            • nu prea inteleg mania asta cu becuri galbene. locuiti la Londra ?!
                              cata ceata e in romania ? poate la tine, la munte apare mai des, dar in bucuresti... pentru ce ? 3 zile de ceata si rastul fara...
                              doar la ai mei, in ardeal, am prins ceata de nu vedeai la 5 metri.
                              dar aveam proiectoare si vitezele a doua si a treia cu care mergeam.

                              Comment


                              • Am vrut sa incerc ceva nou, daca nu ma vor multumi, le mut pe lunga, si revin la osramuri, care in afara de ploaie si ceata densa, sunt decente.
                                Pur si simplu am vrut sa incerc ceva galben.
                                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google