becuri pentru dacia logan?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Kojak View Post
    Io zic ca in timp se obișnuiesc ochii cu ele, de aici si senzația ca "se consuma" după un timp.
    Si daca ma urc intr-un logan cu becuri de fabrica care lumienaza mai biend ecat vision plsu ale mele e din cauza ca nue rau ochii obisnuiti cu ala? Din contra, ca te obisnuiesti cu ele si nu sesizezi scaderea. Nu zic sa le schimbi la 5 ore de functionare dar nici sa te feliciti ca te tin 800 de ani ca te tin degeaba.
    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

    Comment


    • Originally posted by vdmihai View Post
      Daca iti ofera o vizibilitate mai buna noaptea clar merita.
      Am masina de 2 ani jumate si deja am "ars" 3 becuri pe dreapta si 2 pe stanga si erau osram-uri din alea normale, deci nu stiu ce sa zic despre faza cu tinutul mai mult. Le-am pus pe cele cumparate, imi plac, lumineaza super. Sa vedem cat o sa tina.
      Osram normale aftermarket tin ~2 ani. Daca la tine se ard mai repede, probabil si alea scumpe vor pati la fel.

      Comment


      • stiti ceva de H4 Bosh Pure Light, e vreo mica diferenta fata de cele stock ?
        le-am vazut ieri prin hypermarket si ma tenteaza sa le cumpar, 20 lei/buc

        Comment


        • Nici una sau poate is io chior.eu am dat 30 de lei degeaba.
          Welcome to the Club, We Have Jackets !

          Comment


          • astazi am schimbat si eu batranele nightbraker cu philips whitevision... ca prima impresie, desii, am facut doar o proba seara, lumina pe faza scurta este mult mai puternica si mai alba, iar pe faza lunga este asemanatoare cu a celorlalte...
            Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

            Comment


            • ti se par mult mai puternice fiindca e lumina alba, dar lumina alba nu "penetreaza" niciodata ca cea usor galbuie.
              acum am night breaker unlimited care lumineaza super, dar mi se pare ca se incalzesc cam tare. as incerca data viitoare as incerca philips xtreme vision, cele cu +130% luminozitate. nu vreau nimic alb, cool blue, gen xenon fiindca nu sunt eficiente, si nici nu mi se pare ca arata nemaipomenit.
              dar asta e parerea mea.
              uite astea. au pret bunicel acum.
              Last edited by B997NDL; 27 November 2014, 23:37.

              Comment


              • Sunt super ok ca lumina, dar aceeasi problema ca toate becurile care dau mai multa lumina (exceptie cele care sunt f apropiate de cele normale gen +30% ) se ard repede daca esti obisnuit sa mergi cu scurta aprinsa si ziua.
                Si sa schimbi 2-3 becuri pe an nu mi se pare o investitie prea buna.

                Comment


                • Am osram night braker + de mai bine de un an si inca merg fara probleme (faruri + proiectoare). Exista un mic amanunt care scurteaza durata de viata a becului: la montaj nu trebuie sa atingi sticla becului. Nu toata lumea tine cont de acest aspect.
                  Ca si comparatie, la ph1 se ardea mereu becul de la farul stanga (cam la 2-3 luni), indiferent de tipul de bec.
                  My Ride sigpic

                  Comment


                  • Asta cu pusul mainii este un mit, am probat pe becuri halogen, nu o data, unul il pipaiam bine, celalalt doar scos din tipla si montat... Nu se arde mai repede.

                    Comment


                    • Nu e nici un mit; pe ambalajele becurilor cu halogen este chiar si un insemn ce interzice atingerea sticlei cu mana. Exista chiar si o explicatie.
                      "Halogenul atinge temperaturi foarte mari care pot sparge sticla prin incalzirea excesiva a grasimii pe care o lasa degetele"
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Grasimea aia se evapora de pe bec si se depune pe far. Unde reduce transparenta... Deci nu se sparge becul dar nici bine nu-i face farului.
                        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                        Comment


                        • doar nu prajesti cartofi in far ca sa-l matuiasca. are dreptate Iancu, grasimea distruge becul. eu am night breaker unlimited de un an si ceva, si intr-adevar, se incinge si sticla farului. imi inchipui ce pateste becul.

                          Comment


                          • Nu trebuie sa am dreptate. Am spus ca nu e un mit ceea ce recomanda producatorii de becuri; averizare inscrisa pe ambalaj. N-are rost sa despicam firul in 4.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • @IancuMIC: Cine mai stă în zilele noastre să citească recomandările producătorilor?

                              Comment


                              • Sunt multi care "stiu ei mai bine";
                                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google