becuri pentru dacia logan?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • As dori o lumina mai alba catre albastru si nu stiu ce model sa aleg.
    Momentam am de 1 an si jumatate Philips H4 X-treme vision +130%, dar lumina este cu foarte putin mai alba decat cele din fabrica.
    Ca si putere sunt foarte bune, probabil cele mai puternice H4 cu halogen legale, dar vreau ceva cu lumina alba sau ceva mai albastru tip xenon.

    Comment


    • Incearca-le pe astea, sunt super.

      Comment


      • Din cate stiu sunt la aceeasi temperatura de culoare ca si X-treme plus de la philips.

        Comment


        • Salut,

          Si eu am avut Philips H4 X-treme vision +130%, dupa 1 an s-a ars unul, si nu le-am folosit multe ore. Daca mergeam cu ele ziua aprinse nu cred ca rezistau cateva luni. Durata de viata este max 450 ore. Am luat Osram standard H4 10 lei buc. fabricate in Germania, durata de viata 400/900 ore. Pe faza scurta nu este nici o diferenta intre ele, un pic mai mult la faza lunga in favoarea lui Philips si tenta usor albastruie.
          La 15 lei/buc. o alta alegere buna este Osram Silverstar cu 60% lumina in plus, asta la faza lunga.
          Prefer OSRAM-urile standard, ca poti vedea pe ploaie asfaltul si pe ceata, cu Philips-urile X-treme pe ceata esti chior, iar pe asflat ud, nici nu stii ca le ai aprinse.
          OSRAM-ul are filtru UV la fel si Philips-ul, deci nu ti se va matui farul. Becurile emit raze uv si in proximitate cu plasticul se produce matuirea. Din acest scop se aplica filtru anti-UV in procesul de fabricare al sticlei pt. bec.
          Tot din acest motiv nu recomad sa cumparti becuri H4 la 7 lei sau alte preturi de sunt mici, pentru ca nu au acest filtru.

          Comment


          • Intre cel stock si h4 x-treme +130% diferenta de culoare e foarte mica, insa vede mai bine. Le mai folosesc si ziua pe faza scurta si le-am luat anul trecut de prin aprilie si nu s-au ars. Si am mers inclusiv pe drumuri foriestiere (se stie ca de la vibratii se ard mai repede).





            intre aceste 2 modele, modelul white ar avea lumina mai alba/albastra decat cel bluevision ? unul are 4000k si celalalt are 4300k )
            Last edited by ManGreek; 14 October 2016, 11:09. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • BlueVision sunt de rahat... WhiteVision m-ar tenta si pe mine, acum trebuie sa pun si eu, dar cred ca o sa merg si pe Osram, macar alea tin.
              Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

              Comment


              • white vision am eu de cand au aparut si se vad ca si xenonul de 4300k... sunt multumit de ele ca si lumina, desii unul s a ars dupa vreo juma' de an... am mai luat un set si acum mai am un bec de rezerva... momentan la alte becuri nu as trece, vedem in timp ce o sa mai scoate pe piata... dc nu uit, fac o poza deseara, sa ti faci idee cum se vad
                Last edited by popavlm; 14 October 2016, 13:45.
                Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                Comment


                • @popavlm: Chiar as dori sa vad niste poze cu white vision

                  Originally posted by kubala7 View Post
                  BlueVision sunt de rahat... WhiteVision m-ar tenta si pe mine, acum trebuie sa pun si eu, dar cred ca o sa merg si pe Osram, macar alea tin.
                  X-treme vision +130% le am de 1 an si jumatate folosite inclusiv pe drumuri forestiere si drumuri cu gropi care reduc durata de viata a becului si nu s-a ars niciunul.
                  Last edited by ManGreek; 14 October 2016, 14:04. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Originally posted by ManGreek View Post
                    @popavlm: Chiar as dori sa vad niste poze cu white vision



                    X-treme vision +130% le am de 1 an si jumatate folosite inclusiv pe drumuri forestiere si drumuri cu gropi care reduc durata de viata a becului si nu s-a ars niciunul.
                    Salut,

                    In general becurile cu xx% lumina mai multa decat becurile standard vor avea durata de viata mai scurta. Acest lucrul este mentionat si de producator pe ambalajul produsului. Sa stii ca Osram si Philips produc becuri reziste la vibratii. Tu nu ai condus cu ele mult aprinse ca altfel nu mentionai ca le ai de 1 an si ceva. Majoritatea cunostintelor mele care au folosit X-treme nu si-ar mai cumpara din pricina duratei de viata scurta fata de cele standard asta excluzand pretul.
                    De asemenea rog sa observati diametrul becului Osram standard fata de Philips X-treme, Osram este mult mai robust construit.
                    Cand cumparati becuri tineti cont, cat de mult conduceti noaptea sau pe drumuri nationale, ca sa alegeti becuri care au o viata lunga. Doar nu vrei sa se arda becul noaptea cand tie lumea mai draga ca de are viata scurta dar lumina ca soarele. Pe de alta parte mai este si aspectul financiar, plateste de cateva ori mai mult pentru aceleasi bec care se arde de 2-3 ori mai repede decat unul standard.
                    Attached Files

                    Comment


                    • Cred ca partea cu lumina mai puternica e mai importanta pentru unii. Prefer sa am 1 bec de schimb in portbagaj, in caz de ceva, dar vad mai bine pe timp de noapte.

                      Comment


                      • Revin cu impresii ca sa nu faceti si voi la fel.

                        Aveam pe pozitie Philips Blue Vision care teoretic se vad oarecum mai albe, si am gasit White Vision care teoretic erau mai albe la 4300k insa au aceeasi culoare. Fata de cele stoc au o lumina mai alba.
                        Am montat la plafoniera si am facut poze, insa nu stiu cat de bine se vad.
                        Nu se vede prea bine, ca cel stoc era in partea unde e spatiu mai mic.

                        Comment


                        • a incercat cineva sa puna becuri w5w in loc de w12/5w pe pozitii la logan 2?

                          Comment


                          • Nu ai cum sa pui w5w in locul la pozitii, unde sunt W21/5W. Sunt doua socluri diferite ! Soclul de la pozitii e mai mare decat cel de la plafoniera/lampa iluminare numar / torpedo / portbagaj.
                            In plus de asta, becul de pozitii are DOUA faze ( de asta se cheama W21 ( prima faza/filament ) / 5W ( a doua faza/al doilea filament ) ).

                            Daca vrei neaparat sa pui altceva in fata care sa fie albe, sunt astea.

                            Te intereseaza ( sau pe cine intereseaza sa cumpere ), PM
                            Last edited by Midnighte; 25 October 2016, 21:30.

                            Comment


                            • Osram nightbreaker utilizate de 1 an și 11 luni. Coafura încă rezista. Pe cele de fabrica le am în torpedou sa le schimb în caz de probleme cu cele actuale.

                              Comment


                              • eu am nightbreaker unlimited de trei ani.
                                inainte nightbreaker plus au tinut 14 luni.
                                poate s-au mai pus la punct cu tehnologia, sau norocul...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google