Logan vs. Kia Cee'd

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Ma voi chiar nu vedeti mai departe de dacia?! cee'd-ul de 1.4 costa 11800euro. Loganul berlina cu motor de 1.6 16v este parca 9900euro. La astia 9900 euro mai pui din start 200 pt airbaguri laterale si 195 parca pentru garantie extinsa. Ca sa ajungem la numarul de airbaguri al cee'd ului ar mai trebui inca 2 airbaguri cortina. Dupaia cee'd ul are (cel putin asa scrie pe kia.ro) carlig de remorcare (sper ca nu e vorba de ala care-l au toate masinile ci de ala de pus remorca) ) care la dacia te mai costa cam 6-7 milioane ca sa-l pui. Si poate niste cauciucuri michelin nu strica (nu de alta, dar se pare ca mcv-urile cu abs nu vin cu cauciucuri stralucite). A, si sa nu uitam de difuzoare de inalte. Nici alea nu dau prea rau.
    Si daca pui toate astea pe logan (teoretic, ca practic...), diferenta nu mai este asa de mare. Sa zicem ca ar mai fi 1000euro diferenta. E mult?! Nu mi se pare. Calitatea e alta. Si sa nu mai vorbim de ergonomie...
    Si ca sa ii raspund celui de dinaintea mea, 9900e vs 11765e.
    Last edited by cristi_p; 29 November 2007, 20:28.

    Comment


    • #32
      eu unul nu mi-as lua kia ceed. Un coleg de servici si-a luat un diesel 1.4 mi se pare ci 109cp, merge bine este ff puternica, dar:
      1. tabla o indoi cu degetul, da am zis bine cu degetul
      2.Este mica in interior, nu se compara cu loganul sau cu megane
      3. Este ff scumpa colegul a dat 14.500 + ceva dotari nu mai stiu ce = 15000 E banii jos
      4 suspensia nu m-a multumit deloc =, am simtit niste gropi pana in rarunchi

      Baieti, pai la pretul asta nu il comparam cu un logan de 10000 ci cu un megane sau un opel sau orice vreti voi si hmm, nu mi-as lua.
      Adevarat e nervoasa se misca bine dar cam atat - parerea mea

      Comment


      • #33
        Originally posted by valyR
        eu unul nu mi-as lua kia ceed. Un coleg de servici si-a luat un diesel 1.4 mi se pare ci 109cp, merge bine este ff puternica, dar:
        1. tabla o indoi cu degetul, da am zis bine cu degetul
        2.Este mica in interior, nu se compara cu loganul sau cu megane
        3. Este ff scumpa colegul a dat 14.500 + ceva dotari nu mai stiu ce = 15000 E banii jos
        4 suspensia nu m-a multumit deloc =, am simtit niste gropi pana in rarunchi

        Baieti, pai la pretul asta nu il comparam cu un logan de 10000 ci cu un megane sau un opel sau orice vreti voi si hmm, nu mi-as lua.
        Adevarat e nervoasa se misca bine dar cam atat - parerea mea
        deci tu vorbesti de diesel, nu? Da, dieselul este foarte scump. Dar comparatia cu benzina este destul de valabila )

        Comment


        • #34
          mi-e mia dat 12647 de euro cu motor 1.4 cu optionale ca sal aduc la prestige adica scrumiera plus bricheta , oglinzi electrice , geamuri spate , oglinzi vopsite(asta e gratis optiuna) plus aer conditionat

          sigpic

          Comment


          • #35
            Incercati sa comparati si altfel nu numai din prisma pretului!

            Comment


            • #36
              pai eu am incercat dar am vrut sa demonstrez ca pretul nu-i asa mic cum pare si ma repet... nu avem noi retea de serviceuri(asta-i un motiv ptr care nu mi-as lua masina asiatica) si consumul care e maricel ptr o masina asa mica...
              si din punctul meu de vedere masina asta nu poate fi comparata cu loganul ptr ca eu unul nu-i vad utilitate decat sa te duci cu ea la servici si sa iesi la o cafea ca portbagajul e cam meschin si locul interior la fel...

              sigpic

              Comment


              • #37
                Eu nu stiu cum va da voua 9900e prestige 1.6 16v pt ca mie cu garantie ext si airbaguri laterale fata mi-a dat 10550e. Si ca sa vb de optionale kia cheala cum se spune e mai dotata de 1000 de ori k prestige full.

                Comment


                • #38
                  @doio77 - spune-ne si noua cam ce naiba vrei tu sa ne demonstrezi defapt ca de cateva zile faci asta incontinuu? lucrezi cumva la kia? Care e de fapt problema ta? Am inteles ca nu se compara masinile, ca au alte obtiuni, ca kia e o invingatoare, loganul e muci, serviciile sunt diferite dar ce dracu mai vrei? Poate ai ajuns gresit pe forumul asta cand cautai clubkia.ro
                  Last edited by iuli81; 30 November 2007, 11:35.

                  Comment


                  • #39
                    Nu lucrez la kia si nici nu vreau sa-i fac reclama pt ca nu suntem la tv. Mie mi se pare jaf pe fata ce fac francezii cu noi romanii. 1 pt ca loganul trebuia sa fie masina romanului adica ceva mai ieftin k pt noi , dar vad ca deja a ajuns la preturi care concureaza cu masini straine cu mult mai bune k loganul. 2. eu unul daca as avea acum 10500e nu mi-as lua logan. Mai bine mai strang 1000 de euro , mai ma imprumut mai fac pe draq in 4 si imi iau ceva mai scump putin dar clar mai de calitate. si parerea mea ca diferenta de aproape 1000 de euro nu e chiar asa de mare. Si k sa fie clar mie nu mi sa pus pata pe kia dar masina asta se vinde singura datorita pretului si dotarilor. La banii aia nu iei ceva mai bun si mai dotat. Atat am avut de spus.

                    Comment


                    • #40
                      M-ai lamurit inca o data (in sensul rau, bineinteles)! Multumesc!

                      Comment


                      • #41
                        premiul pentru cel mai bun aparator al loganului ii revine lui iulian_vis )
                        (si ca sa ii fac si eu pe plac cat de cat: cine are aprox 8000e si vrea o masina noua, loganul 1.4 laureate este cea mai buna varianta )

                        Comment


                        • #42
                          sincer iti spun ca sunt constient de faptul ca nu e cea mai buna masina dar ma enerveaza teribil faptul ca se fac tot felul de comparatii egale cu 0 (zero). Asa cum am mai spus, sunt oameni care intra, isi dau cu parerea o data, de doua ori, dupa care nici macar nu mai citesc sa vada valurile pe care le fac.

                          Sorry daca sunt prea insistent in chestia asta!

                          Comment


                          • #43
                            lasati omul in pace, si-a expus si el parerea. Oleaca adevar este in ce a spus, ma refer la faptul ca ar mai putea lasa si francezii din pret 500E si ar fi ok.
                            Pe de alta parte nimeni nu a vrut sa vina la noi sa preia dacia decat ei, nemtii s-au dus in alta parte, la cehi unguri etc - deci treaba lor.
                            Iar coreeni nu sunt atat de darnici pe cat par, nici pe departe.

                            Comment


                            • #44
                              Domnilor, nu vreau sa supar pe nimeni si pentru asta imi cer scuze de la inceput. Am intrat pe acest forum din intamplare cautand pe google informatii despre Kia. Ca si masina personala, conduc un Focus II 1.6 TDCI cu 109 CP. asa ca ma pot considera inpartial in discutie ! Legatura cu acest forum ar fi ca am masina de sevici un Logan MCV full. De curind am testat un Kia cee;d ( pentru sotie ) si am ramas fff impresionat de masina ! Sigur, nu e la nivelul Ford ca si " prestatie " insa de departe bate loganul MCV ( pe care chiar eu l-am achizitionat de la reprezentanta - 11400 euro ). Calitatea materialelor din interior, ergonomia canapelelor, acesibilitatea comenzilor, nu mai spun de stabilitatea pe sosea ( unde loganul este cam deficitar ) motorizarea care " rupe ". Ca si concluzie generala - nu vreau sa supar pe nimeni - nu puteti compara loganul in ce-a mai buna varianta cu Kia cee'd in cea mai simpla varianta !!
                              url="http://*********quitmeter.com/"]
                              http://*********quitmeter.com/index....nner/66164.png
                              [/url]

                              Comment


                              • #45
                                Tot ce este posibil sa ai dreptate.
                                Totusi sunt unele aspecte la care as vrea sa te gandesti

                                1. Intretinerea ,service si doamne-fereste piese de schimb

                                2. Fiabilitatea pe drumurile patriei. Ma gandesc si la faptul ca am vazut (la TV) un accident la Cluj unde la 60 km/h o kia ceed s-a tamponat cu nu mai stiu ce si a intrat intr-un stalp de electricitate de la marginea drumulii. Vreau sa spun ca ceed'ul era varza in proportie de 80-90 %

                                3. Si nu il ultimul rand un ceed diesel full options ajunge usor la 15k iepuroi , deci este o diferenta, la banii astia o poti compara cu un megane sau opel.

                                In rest masina este ok - dar sa fii ferit de orice problema, de la un geam electric care nu merge pana la ce vrei tu. La Logan de bine de rau te poti duce intr-o gramada de locuri unde le rezolvi.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google