Logan vs. Kia Cee'd

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Originally posted by darksid3 View Post
    Daca stai sa te gandesti ca un Kia Ceed cea mai ieftina(aprox. 12.000 euro) varianta e mai bine echipata decat un Logan full eu zic ca merita banii!O masina cu aceleasi echipari nu gasesti in banii astia!
    Parca vorbeai de Ceed la 12000 de euro,ceea ce ai scris mai sus trece lejer de 12000 de euro.Nu?
    Forum neinteresant. Delogat definitiv.

    Comment


    • #77
      Cand a aparut la noi in tara costa 14.000 euro, e vorba de versiunea BASIC, acum una costa aprox. 12.000 euro!Am una in spatele casei, e a vecinului!Prima oara si eu am ramas interzis cand am auzit pretul, desi eram in ea, cu volanul in mana si nu-mi venea sa cred!Am fost placut impresionat per ansamblu!
      Motorul e cel de 1.4 16 v 109 cai putere!
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • #78
        Eu stiu de Best,11853 euro,1.4 109 cp 16 v.Eram interesat de un Ceed,am fost la dealer si m-am informat,am intrat si pe site-ul lor,am ramas cam dezamagit cand am vazut cate probleme au.Service-urile sunt la fel ca la Dacia,adica...Romanesti,ma-ntelegi?Poti face o comparatie intre Kia si Logan daca intri pe automarket:
        Last edited by D-FENS; 2 June 2008, 18:17.
        Forum neinteresant. Delogat definitiv.

        Comment


        • #79
          Aici nu pot sa te contrazic nici daca as vrea!Chestia cu problemele...Nu stiu ce sa zic tot ce se poate!Eu m-am axat doar pe comparatie Ceed-Logan si dotari!Restul nu stiu pentru ca nici nu m-am interesat!
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • #80
            Inca imi place Cee'd,e mult mai finisata decat Logan-ul.Mi-ar fi placut si un motor de 1,4 16v 109 cp,nu-i de colea.Numai ca au fost niste chestii care m-au dat inapoi.
            Forum neinteresant. Delogat definitiv.

            Comment


            • #81
              Si cam ce probleme au ( uita'te la ei pe forum si o sa vezi ca sunt mult mai rare ) ?.. Loganul nu are probleme ? ... Si kia cee'd o iei si la 11.300 euro cu dotari peste Prestige ( exceptand jantele ) ...

              Hai sa fim seriosi ... Problema se reduce la bani ... ( peste 2 luni o sa am si eu Dacia Sandero ... Crezi ca nu as vrea un Cee'd ? ). Comparatie intre cele 2 modele nu exista.

              Comment


              • #82
                Citeste mai cu atentie ce-am scris noi pana acum,nu te grabi ca nu pierzi trenul.
                Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                Comment


                • #83
                  comparatie motor

                  1.6 16v are cuplu maxim la 3750 rpm, 1.4 16 v are cuplu maxim la 6200 rpm!!!! In afara de aspect "minor" nu mai putem gasi si alt aspect pt. A le putea compara.. (pret, clasa); un focus sau golf V nu "discuta" cu aceasta "minunatie"(!!) coreeana..

                  Comment


                  • #84
                    A venit si kia ceed SW a unui prieten 1.4/109 cp si pot spune ca e impecabila,nu se poate compara loganul cu ea la nimic.Ma uitam pe dacia.Ro si un logan MCV 1.6/105 cp,5 locuri full e 12350 iar kia 12491 sincer nu as da pe MCV atat in detrimentul kiei care este peste MCV la toate capitolele,finisaje,dotari,aspect,tinuta de drum,insonorizare,pozitie la condus etc.L-am felicitat ptr alegerea facuta si totusi nu putem emite comparatii logan vs kia ceed,e inegala aceasta comparatie.Sa nu mai vorbim despre asiatice la capitolul fiabilitate ca n-are rost.
                    KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                    Comment


                    • #85
                      Nu comparati masinile vs frigiderele!
                      Welcome to the Club, We Have Jackets !

                      Comment


                      • #86
                        Originally posted by burtosu View Post
                        A venit si kia ceed SW a unui prieten 1.4/109 cp si pot spune ca e impecabila,nu se poate compara loganul cu ea la nimic.Ma uitam pe dacia.Ro si un logan MCV 1.6/105 cp,5 locuri full e 12350 iar kia 12491 sincer nu as da pe MCV atat in detrimentul kiei care este peste MCV la toate capitolele,finisaje,dotari,aspect,tinuta de drum,insonorizare,pozitie la condus etc.L-am felicitat ptr alegerea facuta si totusi nu putem emite comparatii logan vs kia ceed,e inegala aceasta comparatie.Sa nu mai vorbim despre asiatice la capitolul fiabilitate ca n-are rost.
                        Un singur lucru am de obiectat aicea nu se compara spatiul interior al MCVului cu cel din Ceed.In rest Ceedul este superior calitativ unui logan dar daca vreau un motor diesel tre sa scot mai multe parale la un ceed decat la un logan.Cred ca puteam sa-mi iau un ceed 1.4 decat kiss dci 85cai pe care l-am rampat dar ma interesa f mult consumul si stiti cum ai masinile vandute in cantitati XXL mai gasesti una alta pese moca mai ajuta colegii de la dacia cu furtisagul
                        Last edited by blaze2k; 28 August 2008, 14:18.

                        Comment


                        • #87
                          Va salut pe toti,
                          este primul meu post aici...Si doresc sa impartasesc parerea mea legata de aceasta comparatie idoata intre 2 masini din doua clase diferite.
                          fratilor, am logan de 2 ani iar kia de 2 saptamani(masina sotiei ce-i drept)
                          In afara de pret nu aveti ce disputa aici,calitatea,tehnologia este incomparabila la fel si serviciile oferite post vanzare a acestor masini.
                          cateva impresi legat de ambele masini:
                          Logan: o masina in care nu merita investit mai mult de 6500Euro,nu pot spune ca am avut probleme majore cu ea in doi ani....Insa nici nu a fost deloc forjata.Dar acesta masina ajunge sa coste cat o masina straina si aici ma refer la renaul megane 2, astra clasic,fiat linea,kia ceed,hyundai i30 ,focus..Si multe alte modele alor unor constructori consacrati.(inadmisibil) pe cand la kia...De exemplu..In germania, modelul ceed base agunge la 14000euro chiar si putin peste iar la noi au reusit sa-l scoata la 12000ero DDP cu tot ce-ti trebuie la o masina moderna(legat de siguranta,comfort si calitate)
                          de logan nu va zic multe pentru ca majoritatea sunteti proprietari de logan si stiti cum merge un logan,ce problemute are ..Va povestesc insa cate ceva despre cee'd..:
                          intradevar..Suspensia este mai rigida fata de logan (insa acest cee'd se vrea o masina sportiva cu garda joasa ,suspensii tari...) de aici si tinuta de drum radical diferita de logan.
                          volanul mic? -eu cred totusi ca loganul are volanul mare..
                          garantie 7 ani? Om trai si om vedea..Insa pe carnetul de garantie scrie negru pe alb (5 ani la toata masina din bara in bara si inca doi in plus la grupul motopropusor cutie+motor,iar la tabla-10 ani) la o saptaman dupa livrare am primit si un card de asistenta rutiera gratuita in perioada garantiei(poti suna la un numa de tel din orice colt al europei te-ai afla si vei fi asistatgratuit de servicii precum : tractare gratuita pana la service,cazare hotel sau inlocuire masina, pana la alimentarea cu combustibil in caz de 'pana prostului'- asta a fost tare de tot )
                          sper sa nu ajung sa am nevoie de garantia asta..Insa cred ca da bine la revanzare(o folosesti 3 ani si o vinzi cu 4 garantie....E o treaba) Iar garantia asta a cantarit destul de putin in alegerea masinii.(de curiozitate m-am uitat si eu sa vad ce componente are masinuta asta si am fost putin uimit: ..Frate scrie bosh pe toate de componentele de la frane pana la partea electrica- am zis ca este o masina bosh nu kia )
                          -despre piesele de schimb nu pot spune inca nimic,nu am avut inca nici un eveniment rutier,dar din cate am inteles masinuta asta e fabricata in europa si nu o sa fie prea multe probleme la acest capitol.Interiorul este mult peste multe modele gen focus, peugeot307,megane,sau alte modele de masini care chiar merita 12000euro. Deci ....Sa comparam cu loganul? La ce?
                          la pret la calitatea materialelor sau la fiabilitate?
                          sa fim seriosi....
                          apropo , dupa ce m-am suit inapoi in logan..Parca oricat as apasa pe pedala aia de acceleratie...Nu se intampla nimic.
                          nu sunt fan KIa..Dar masinuta asta au reusit-o .


                          eu zic totusi ca loganul este o masina scumpa pentru ce ofera . Sper sa fiu la fel de incantat de masinuta asta si peste un an doi,pentru ca la prima vedere m-a cucerit.
                          numa' bine si o sa revin cu detalii pe parcurs, daca aveti intrebari sau vreti sa vedeti masinuta....Poate stabilim o intalnire a membrilor din pitesti.

                          Comment


                          • #88
                            Originally posted by ionutionut View Post
                            Va salut pe toti,
                            este primul meu post aici......De exemplu..In germania, modelul ceed base agunge la 14000euro chiar si putin peste iar la noi au reusit sa-l scoata la 12000ero DDP cu tot ce-ti trebuie la o masina moderna(legat de siguranta,comfort si calitate)
                            ....Garantie 7 ani? Om trai si om vedea..
                            i care chiar merita 12000euro. Deci ....Sa comparam cu loganul? La ce?
                            la pret la calitatea materialelor sau la fiabilitate?
                            sa fim seriosi....
                            apropo , dupa ce m-am suit inapoi in logan..Parca oricat as apasa pe pedala aia de acceleratie...Nu se intampla nimic.
                            nu sunt fan KIa..
                            Bun venit!
                            1)Cee'd-ul la 12000 nu-ti ofera chiar totul,nu ai proiectoare,jenti,geamuri spate electrice,scut la motor
                            2}te incanta garantia de 7 ani?Iti place sa "cotizezi" la ei timp de 7 ani vrei nu vrei?Ai vazut ce tarife au la revizii?Eu zic sa te uiti bine pe forumul lor...
                            3)Daca compari Logan 1.4 cu Cee'd 1.4 uiti faptul ca Loganul 1.4 nu are 16v si 109 cp,intelegi?Eu zic ca asta este explicatia la "pedala mai lenesa".
                            In rest pot zice de Cee'd ca are un design frumos(interior si exterior).
                            Last edited by D-FENS; 12 September 2008, 16:10.
                            Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                            Comment


                            • #89
                              Originally posted by ionutionut View Post
                              la o saptaman dupa livrare am primit si un card de asistenta rutiera gratuita in perioada garantiei(poti suna la un numa de tel din orice colt al europei te-ai afla si vei fi asistatgratuit de servicii precum : tractare gratuita pana la service,cazare hotel sau inlocuire masina, pana la alimentarea cu combustibil in caz de 'pana prostului'- asta a fost tare de tot
                              Si la Chevrolet e la fel ....

                              In cazul in care ramai fara benzina e mai complicat .. Nu vin aia sa'ti bage benzina cu sticla , masina se ia pe platforma si se duce in service ( de'obicei se strica pompa de benzina , ecu se da peste cap etc ) ...

                              Btw ... Procee'd chiar arata foarte bine ( cel putin la aspect au cam dat lovitura ).
                              Last edited by Razzvan; 12 September 2008, 16:28.

                              Comment


                              • #90
                                Arata bine, insa motorul de 1.4 nu e chiar asa stralucit (strict parerea mea). Motorul de 1.4 109, are demaraj asemator cu cel de 1.6 90 cai. Am condus, si nu m-a impresionat cu nimic grupul moto-propulsor.
                                Nu este sportiva deloc ( suspensii mai rigide decat la logan, insa de departe de a fi sportiva).
                                "Deci ....Sa comparam cu loganul? La ce?
                                la pret la calitatea materialelor sau la fiabilitate?"
                                La fiabilitate am putea compara, la calitatea materialelor nu, pt ca fac parte din 2 segmente diferite.
                                Exterior-interior arata f bine. Si cat atat. In rest nimic impresionant.
                                La 12000 euro, ac e optional ( ac manual este in optiuni: inca 520 euro)
                                Deci ca sa ai ac, proiectoare ceata masina costa aproximativ 13000 toate taxele.
                                La banii astia primesti : ext+int superior Logan,......Si cam atat.
                                La 9550 euro primesti : performante dinamice superioare, costuri de intretinere mici...In rest este la fel.
                                Deci, problema este urmatoarea: merita Kia Ceed 3500 in plus fata de logan prestige 16v?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google