Logan vs. Kia Cee'd

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by doio77
    Parerea mea e ca nu poti sa compari Ceed-ul cu loganul sincer acum.
    Poti face o comparatie, daca iei in considerare doar pretul, nu si categoria din care face parte masina. Cine nu are nevoie de spatiul oferit de mcv, ar trebui sa se indrepte automat spre altceva, cum ar fi cee'd-ul.
    Loganul berlina nu poate fi comparat de nici un fel cu cee'd, cred ca asta e clar pentru toata lumea

    Comment


    • #17
      Duminica o sa ma plimb cu un ceed 1.4 109cp si o sa revin cu impresii si comparatii fata de loganul meu.

      Comment


      • #18
        Dupa cum am spus, azi m-am plimbat cu ceed-ul unui prieten cel de 1.4 109cp. La interior este cu ff mult peste logan chiar si prestige si multe masini de renume. Motorul este ff nervos, de la 3000 in sus il auzi dar nu f tare, acum la demaraj si la viteza parerea mea este ca face si loganul 1.6 16v oricum cu 1.4,1.5D85cp si 16.8v nici nu discuta cu ele. Precizez ca am mers personal cu toate in afara de 16.16v. Eu unul la anu' masina asta mi-o voi lua dar diesel de 115 cp. Mie mi se pare scump rau loganul la ce ofera si la cum merge, aici un dezavantaj mare este etajarea cutiei si din start pierde fff mult.

        Comment


        • #19
          eu m-am urcat aseara intr-un Cee`d ma impresionat placut masina , nu am conduso dar fata de logan eu fiind si XXL masina e muult mai ingusta parca , si imi place foooarte mult ca design interior si exterior dar totusi parca parea cam fragila... cu volanu ala micut si subtire :d

          sigpic

          Comment


          • #20
            Ti se pare ca e ingusta sa stii nici eu nu am 70kg am ceva mai mult dar este spatioasa,scaune ff comfortabile si sa stii ca are altfet de servo directie pe ea de aia pare mai fragila dar nu e k la logan.

            Comment


            • #21
              mai nu ma refeream la servo ca nici nu am bagat cheia in contact
              dar volanu era prea mic prea subtire parca

              sigpic

              Comment


              • #22
                ti se pare ca e mare dar nu e , mai repede tind sa cred ca este f mare ala de la logan in comparatie cu alte masini

                Comment


                • #23
                  kia cee'd e cumva in clasa mica sau compacta ? golanu e cea mai mare masina din clasa mica, iar daca cee'd e compacta, n-are rost comparatia. vorbim de alte standarde, dar si de alte preturi. comparativ cu o compacta, cee'd-ul intr'adevar isi merita banii. bate si pe frate-su hyundai i30 (90% cam aceeasi masina).
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • #24
                    bai eu nush cum puteti sa le comparati am facut ieri un calcul un presitge 1.6 16v vs. un kia cee`d cam cu aceleasi dotari si cu motor 1.4(putere apropiata) si mi-a iesi o diferenta de 4000epuroi asa ca mai da-o in muma masii de treaba... apropo preturile de sfarsit de la kia din configurator nu contin tva...

                    sigpic

                    Comment


                    • #25
                      Pai e exact motivul pentru care m-am aprins eu atat de tare. Unii care habar nu au ce vorbesc, intra si ei cu 2 postari pe viata, arunca bomba si gata, nici nu mai intra vreodata sa vada valurile pe care le fac.

                      Comment


                      • #26
                        da sincer diferenta e exorbitant de mare adica totusi nu prea le putem compara... si am facut o configuratie full option cu cel mai puternic benzinar si am ajuns la concluzia ca mai bine imi iau un GOLF 5 cu dotari ceva mai putine... plus ca e cam dubioasa masina cu cele 6200rotatii cuplu maxim asta inseamna un consum sporit si or fi ele motoare fiabile dar parca sunt prea fortate prea stoarse de viata , oricum eu daca o sa fiu multumi de logan urmatoare tot logan o sa fie si daca nu o sa fiu multumit de logan nu o sa mi iau renault...

                        sigpic

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by iulian_vis
                          Pai e exact motivul pentru care m-am aprins eu atat de tare. Unii care habar nu au ce vorbesc, intra si ei cu 2 postari pe viata, arunca bomba si gata, nici nu mai intra vreodata sa vada valurile pe care le fac.
                          cam ai dreptate... nu stiu daca-i cazul lui doio77;am inteles ca e suparat pe logan ca a avut numai probleme cu ea si zicea ca urmatoarea masina o sa fie cee'd...e de inteles omul, vrea sa-si laude viitoarea masina.io-s curios daca hibele noului accent le are si cee'd-ul si atunci mai vedem daca se bucura ca a lasat loganu'. garantia de kia e mai "subtire" decat aia de dacia, chiar daca ei zic ca tine 7 ani...
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • #28
                            N-am avut rabdare sa citesc tot topicul, dar a facut cineva comparatie la costurile de intretinere Kia-Logan? Din proprie experienta va spun ca sunt ca de la cer la pamant. Acum vre-o 4 ani aveam de la serviciu un Accent (fratiorul mai mare al lui Kia) nou nout si a venit si prima revizie... patronul era sa faca atac de panica, eu de spaima, cainele de furie si nevasta de gelozie... 600 iepuroi prima revizie la 15000km!!!. Acum am inteles ca au mai scazut (am un coleg cu Accent 1.5 CRDI, de-asta nou, si l-a costat prima revizie 300 euro din care 30 l-au costat completarea cu lichid a rezervorului de spalator parbriz).
                            Scump dom'le scump! dincolo era mai ieftin!!!...

                            Comment


                            • #29
                              Mai vad ca nu intelegeti! Eu nu am treaba cu cei care au logan sau cei care vor avea logan. Eu ma refer la costul de achizitie al loganului. Sa luam in considerare Dacia Logan Kissfm berlina care ajunge pe la 11mii si ceva si kia cee'd care este 11800. Clar kia este invingatoare la cum merge si pt dotarile pe care le are din standard cu ff mult peste logan. Si cum scria mai sus cu reviziile sa stiti ca sunt cu f putin mai mari ca la logan ceva gen 4-500 de mii in +. Si acum sincer decat un logan cu un portbagaj mare care are o gura de incarcare atat de mica mai bine o kia cu portbagaj pe jumate dar cu banchete rabatabile.

                              Comment


                              • #30
                                mai nea doio matale eti dp alta lume?
                                cat costa cel mai scump logan benzina? cat costa cel mai ieftin cee'd benzina? astept cifrele si apoi puteti inchide pravalia ca nu are nici un rost topicu asta

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google