liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Cezar View Post
    Cu alte cuvinte, eu o vad asa: cuplul mentine puterea, iar puterea invarte roata.
    defapt cuplul invarte roata (Forta/metru); iar (cuplu * turatia)/5252.1 imi da caii putere(HP); adica cat de repede pot eu sa invart roata :P ... si da, de acord, ca e maxim mare aia nu inseamna mai nimic, conteaza ce valoare are pe turatii.

    S.
    I have no special talent. I am only passionately curious.

    Comment


    • seba, nota 10 pentru profesor! soldat loeb.. ati trecut testul!


      mareom.. te asteptam.. sa ne masuram
      sigpic B-22- W H T, B-05- B Z M
      Mai bine taci si dai senzatia ca esti PROST decat sa vorbesti si sa spulberi orice indoiala!

      Comment


      • Originally posted by Cristi_LCD View Post
        Sper ca te referi numai si numai la Logan.
        ia 5 oameni in masina ,3 saci de cartofi si urca o panta ... sa te vad daca poti sa ajungi in 6000 rpm in alta treapta in afar de a 2a
        Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

        Comment


        • Si daca e turbo benzinarul mai mentii afirmatia? Ca eu aia am vrut sa spun.
          Cel mai lent 1,6 8v

          Comment


          • offtopic: @ bezme: loeb a trecut pe dracu'. cand o conduce el 650cp fara electronica si merge mai bine ca azi, atunci a trecut testul. pana atunci, "old school" rulez
            @xp: crezi ca un dizal de putere apropiata cu un benzinar rupe in panta incarcat? rupe pe dracu' si ala...
            @lcd: e un pic mai bun dizalul, dar nu sa te dea pe spate. cu un benzinar turbo, se schimba treaba, dar un benzinar turbo deja are dublu de cai fata de un dizal de aceeasi capacitate cilindrica...
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • da cred ca poti sa urci panta cu 3a la o turatie cat de cat ok...nu in 2a la 6000
              lcd...cauti nod in papura
              Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

              Comment


              • Nu nod in papura era daca spuneam sa fie dieselul fara turbina .
                Cel mai lent 1,6 8v

                Comment


                • aia era deja "dreptate", nu nod in papura
                  rvenim la topic, sau azi e ziua off-topicului?
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • cred ca tavi vrea sa va ceara revansa...
                    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                    Comment


                    • Originally posted by bezmeticu View Post
                      mareom.. te asteptam.. sa ne masuram
                      Cred ca la intalnirea nationala ar fi optim sa facem transfagaraseanul. Eu cel putin atunci voi fi cel mai aproape.
                      sigpic

                      Comment


                      • vorbind de logan : m-am dat cu un diesel(85 cp care parea gol) pe drumul de la pitesti spre slatina ... in fiecare panta cand ii dadeam inferioara treceam de el ..pe drum drept il lasam sa ma depaseasca si pe serpentine il umileam ...la slatina s-a oprit langa mine si m-a intrebat ce i-am facut la masina de ma tin asa de bine de el pe urcare !

                        @Seba - frumoasa si corecta explicatia cuplului si a turatiei .. se vede experienta .
                        @Cristi_xp - daca pui ceva greutate in benzinar greu mai ajunge in ture mari , ai dreptate ..daca umpli un diesel si un benzinar cu aceeasi greutate ..benzinarul ramane in urma dieselului in panta

                        Comment


                        • Murea daca ii spuneai ca e 1.4.
                          4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                          Comment


                          • din cauza cuplului dieselul poate mentine acelasi nivel de performanta si cu greutate suplimentara fata de un benzinar.
                            @seba crezi ca cuplul nu ajuta la viteza maxima ? daca 16v are avea cuplul mai mare ar ajunge mai usor la 200. ar reusi sa invinga aerul. dar daca ar avea mai mult cuplu ar creste si caii automat.

                            p.s. cursa la dci85 si la 16v sunt identice. 80,5 mm. deci inseamna ca cuplul la diesel este dat de forta pistonului net superioara fata de benzina nu ?

                            Comment


                            • marx, n-ai inteles ce a zis Seba. La viteza maxima ajuta relatia cuplu*rpm ... adica puterea. Deci depinde din momentul(cuplul) maxim cu cat scade cuplul. Iar de la turatia de putere maxima in sus are rost sa merg doar cat sa cazi pe treapta superioara intr-o plaja de turatii cu cuplu cat mai aproape de maxim.

                              Normal ca, cuplul influenteaza puterea dar nu cum vedem noi, in momentele de maxim ci pe plaja de turatii.

                              Silviu.
                              I have no special talent. I am only passionately curious.

                              Comment


                              • Originally posted by Cristi_Xp View Post
                                cred ca tavi vrea sa va ceara revansa...
                                Nu nu
                                Oricum, acum e cu totul alta treaba (cu softu nou).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google