liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Marx, cand ne gasim pe interval, chiar sunt curios pe reprize cum stam, adica sa plecam din a 2-a la 2000, sa schimbam numai la 3000 si sa o tinem pana in a 4-a la 3000 asa "intrecere" sa vad si eu si Cezar daca e doar o impresie ca a mea trage bine rau pana in 3000 de ture iar a ta nu, sau invers cine stie. Cezar nu ma credea ca parca a mea tragea bine rau pana in 3000 fata de a ta.
    4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

    Comment


    • Originally posted by marx View Post
      facem octaviane. dar ce rost are o repriza pe 100 120 ? sau 130 ? este foarte scurta. pac pac si gata. eu nu va d rostul.

      .................................
      Nu e chiar pac pac si gata, asta era daca aveai dizal cu turbina.
      Uite cum facem, eu o sa filmez si pun sa vezi (100-130 pe trV, sau cat pot sa prind cu ea pe drumul respectiv), azi sper sa pot sa fac treaba asta.
      Ok?

      PS: deci cu plecare de la ~95 , cu trecere prin 100/h si start cronometru.
      Cu plecare exact din 100/h n-am cum, e greu de cronometrat si se interpreteaza apoi.

      Comment


      • Originally posted by aleXpeed View Post
        Marx, cand ne gasim pe interval, chiar sunt curios pe reprize cum stam, adica sa plecam din a 2-a la 2000, sa schimbam numai la 3000 si sa o tinem pana in a 4-a la 3000 asa "intrecere" sa vad si eu si Cezar daca e doar o impresie ca a mea trage bine rau pana in 3000 de ture iar a ta nu, sau invers cine stie. Cezar nu ma credea ca parca a mea tragea bine rau pana in 3000 fata de a ta.
        Adica 1.4 trage mai bine pana in 3000 fata de 16V sau la ce te referi ?
        '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

        Comment


        • Da, la asta s-a referit. Ceea ce nu se va putea in vecii vecilor. 1.4 resoftat vs 1.6 16v resoftat.
          Alexe, lasa simturile ca nu-i bine.

          Comment


          • e vorba ca 16v are pinion pentru treapta V de diesel si are turatii mai putine deci cai/cuplu mai putin decat stok. doar ca e masina e remapata si cred ca asta va face diferenta in acest caz.

            Comment


            • Incercarea moarte n-are. Daca si lui marx i s-a parut ca merge bine pana in 3000... chiar merita incercat, asa de chestie.
              4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

              Comment


              • Originally posted by o8MeLC View Post
                e vorba ca 16v are pinion pentru treapta V de diesel si are turatii mai putine deci cai/cuplu mai putin decat stok. doar ca e masina e remapata si cred ca asta va face diferenta in acest caz.
                Mai omule...tu crezi ca pinionul ala compenseaza lipsa a 30 de cai?
                Sau lipsa de cuplu?
                16 voltiul are si mai mult cuplu si mai multa putere + aceleasi rapoarte ca 1.4 (mai putin cea finala, de a schimbat-o marx). Cum mama zmeilor sa fie mai rapid 1.4?
                Da, e mai rapid ca are toba sport si e zgomotos, caci in rest...

                Incercati, insa la 3000 rpm daca nu ma insel 16v are cat are 1.4 la 5500. Spor la ars benzina de pomana.

                Comment


                • Nu e mai rapid 1.4, ca Marx are si remapare, acum mi-am dat seama
                  Dar nici o problema, e si mai greu decat mine cu vreo 100 kile, si am si remapare si filtru sport (deci inca 2 cai), deci merita incercat, sa vezi ce timp minunat o sa scot 100-130 pe tr V

                  PS: Marx, filmeaza si tu asa cum am spus eu.
                  Eu mai pe sub seara (ca sa traga bine) bag un clip.

                  Comment


                  • @ alexspeed facem dar iti zic sigur ca nu are rost. crede ma ca trage bine de jos 16v.

                    masina nu mai e resoftata (daca nu ma credet ti intrebati l pe doc. o sa fac schimb cu tata {ph1 16v} si o sa o resoftez pe aia. tata nu vrea resoftata )

                    Comment


                    • M`am alergat si eu aseara cu un golf3 si l`am mancat, avea motor de 1.6 ( cred ca 75 de cai ) .. pe fiecare treapta ma distantam de el.
                      b 89 plk

                      Comment


                      • are cineva idee cat scoate 1.4 de la 100 la 120 cu a 5 a ?

                        la 2000 rpm am 135 Nm mai mult decat are 1.4 oriunde pe plaja de turatie.

                        Comment


                        • Originally posted by Cezar View Post
                          Mai omule...tu crezi ca pinionul ala compenseaza lipsa a 30 de cai?
                          Sau lipsa de cuplu?
                          16 voltiul are si mai mult cuplu si mai multa putere + aceleasi rapoarte ca 1.4 (mai putin cea finala, de a schimbat-o marx). Cum mama zmeilor sa fie mai rapid 1.4?
                          Da, e mai rapid ca are toba sport si e zgomotos, caci in rest...

                          Incercati, insa la 3000 rpm daca nu ma insel 16v are cat are 1.4 la 5500. Spor la ars benzina de pomana.
                          nu inteleg din ce cauza reactionezi asa urat. am explicat oamenilor care nu intelegeau din ce cauza se punea aceasta problema. pentru o accelerare buna conteaza forte mult greutatea si mai ales la viteze de peste 80km/h aerodinamicitatea(suspensie/arcuri stok sau nu).

                          am facut de curand o corsa noua 1.4 16v 90 de cai. oare cum am reusit? nu din cauza greutatii?

                          Comment


                          • Am reactionat urat?
                            Cu cat este mai grea 1.6 16v fata de un 1.4 laureate?
                            Coeficientul aerodinamic de unde l-ai scos ca ar conta de la 80 km/h? Si cu cat scade fata de stock, lasand masina cu 4.5 cm? Care-i suprafata de aer dislocata? Pun toate aceste intrebari, caci ceea ce ai spus tu este ceva in genul : "Am pus benzina mai buna si am 6 cai in plus".
                            Daca n-ai ceva modificari zdravane la motor, n-ai nici o sansa.

                            Comment


                            • la ce distanta ai facut corsa aia ?

                              Comment


                              • Originally posted by marx View Post
                                ..........................................
                                la 2000 rpm am 135 Nm mai mult decat are 1.4 oriunde pe plaja de turatie.
                                Mai las-o drac' de treaba...esti sigur?? Cu 135 Nm mai mult?
                                La 2000 rpm ai max 120 Nm, si eu vreo 95, da' sunt mai usor cu vreo 100 kile.
                                Last edited by Octavian; 15 June 2010, 15:07.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google