liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • momentan masina nu este in bucuresti...cum revine dau de stire....sper sa nu tergiversam prea mult.lesinatura, ne-lesinatura cata FOF stie mai bine.

    Comment


    • Mercedesu' ala vs Logan m-am referit ca iti cam taie pofta de viata, nu ca ar fi vreun monstru de masina vorbind in general . Oricum daca se dau asteptam rezultate, filmulet .

      Comment


      • Originally posted by cristiubs View Post
        momentan masina nu este in bucuresti...cum revine dau de stire....sper sa nu tergiversam prea mult.lesinatura, ne-lesinatura cata FOF stie mai bine.
        stiu foarte bine ca omu` a zis ca este stock , m`am dat ca prostu` degeaba sa`mi zica ca are remapare si radea singur .
        mai stiu ca eram aproape stock si eu la vremea aia , dar chiar si acuma , tot nu ma mai dau cu el , pentru caracter.

        Comment


        • Atunci daca are figuri, ma dau eu cu el, asa ca de la "mertan la mertan vere, mancati-as".
          A mea are cutie automata si nu-i prea fasneata pentru motorul ei.

          Comment


          • eu vs cezar cu (Fabia de 1.2 imi placea masina foarte confortabila ) vs 16v cu fane clk pe post de balast m-a batut 16v la o aripa spunand ca a schimbat la 5000 si putin de ture

            eu vs EGV(filcor) vs cezar am plecat la o masina in spate fata de cezar si razvan pt ca neam pus gresit la stop si am mai recuperat una si ceva fata de ei
            in concluzie egv-ul nu e masina de curse laureatul nu prea e o combinatie buna pentru curse si cu gpl .........doar daca aia serpi traseu bla bla axe etc vezi MIU CUPu

            fara mirc ca ne suparam
            Last edited by Cristi_Xp; 30 June 2011, 13:52.
            sigpic
            Sa nu ai incredere in femei si in franele de Dacie!
            http://www.loganclub.ro/forum/loganu...da-t31364.html

            Comment


            • se accepta Cezar...totul pt show
              mai luati in calcul si un Mitsubishi Lancer, 2.0 DI-D.Ca de fabrica si inca ceva in plus.

              Comment


              • oricum masina cred eu ca se misca ceva mai bine ca in trecut, cu gpl cu tot. abia cu luatul din chiulasa cred ca am anulat greutatea gpl-ului, desi ar trebui totusi cautat un 1.4 plus gpl, sa vedem pe viu. dupa ce am scos filtrul, masina mergea prost jos si bine sus, mult mai bine sus. dupa ce l-am remontat aseara, si-a revenit pe turele joase si dupa 4000 s-a lesinat la loc. dat fiind ca de 4000 sar foarte rar, probabil raman la filcor pana pun mana pe ceva mai serios. stock nu vreau, zici ca e lesinata cu el. candva, cand ma vor da banii afara din casa, voi lua o admisie metalica de megan pentru cuplu si o axa nu foarte agresiva. completat cu niste arcuri si ma opresc. sau arunc direct un motor 16v. azi-dimineata am montat burlanul ala gros sa bata direct pe filcor. parca s-a simtit ceva, dar nu de speriat. probabil 80% placebo. dar am un drum pe 800km weekendul asta si voi vedea daca s-a schimbat ceva. multumesc mult baietilor de aseara, si chiar daca am luat 2 masini si ceva de la preferance si 50 de kg, sunt foarte mandru de toroapa mea
                Last edited by razvanamza; 30 June 2011, 16:43.

                Comment


                • Vezi tu ce-i mai faci Razvane, eu unul daca aveam masina ta cu mentalitatea mea, n-aveam liniste deloc), trage foarte greu, chiar nu stiu de ce, filtrul ala sa o traga asa rau in jos? Totusi, are 50.000 km., nu 220.000 cum e al meu..
                  4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                  Comment


                  • Variable intake manifold system

                    The air intake manifold for an EFI multipoint engine normally has long branches of equal length. The long branches increase the pulsing effect of the airflow in each pipe, and help charge the cylinders. The more air drawn into the cylinder, the denser is the air-fuel mixture when the inlet valve closes. And it’s this density of the air-fuel mixture that determines how much pressure develops in the cylinder during combustion, and the level of thrust on the piston to turn the crankshaft.
                    The characteristic torque curve of a naturally aspirated engine depends mainly on how the engine’s mean pressure changes across the RPM band. The design of the inlet system largely determines the mass of air that can be drawn into a cylinder at a given engine speed, so that means the inlet system largely determines the engine’s torque curve. In general, a long intake manifold produces high torque at lower engine RPM. And higher torque is obtained at higher engine RPM with a shorter intake manifold.
                    Manifolds that respond to changes in engine load and speed by changing their effective length, are called variable inertia, or intake charging systems. They can have controlling valves operated by the engine management system, which can extend the primary type manifold into 2 or 3 stages.
                    The primary section is made long and narrow for the low range of RPM. The secondary section is shorter and wider for the high range of RPM. This combination maintains a high-speed airflow in the system.
                    The 3-stage manifold extends the torque curve, so that the torque curves overlap each other as advantageously as possible.
                    luatul din chiuloasa te ajuta jos in ture ,nu sus ..cu admisia de megan vei castiga tot jos in ture..pentru ca dupa zeci de cautari m-am informat ca admisia scurta uniformizeaza cuplul pana sus iar admisia lunga da cuplu jos in ture
                    Attached Files
                    Last edited by cos_min_i; 30 June 2011, 17:29.

                    Comment


                    • Originally posted by razvanamza View Post
                      oricum masina cred eu ca se misca ceva mai bine ca in trecut, cu gpl cu tot. abia cu luatul din chiulasa cred ca am anulat greutatea gpl-ului, desi ar trebui totusi cautat un 1.4 plus gpl, sa vedem pe viu. dupa ce am scos filtrul, masina mergea prost jos si bine sus, mult mai bine sus. dupa ce l-am remontat aseara, si-a revenit pe turele joase si dupa 4000 s-a lesinat la loc. dat fiind ca de 4000 sar foarte rar, probabil raman la filcor pana pun mana pe ceva mai serios. stock nu vreau, zici ca e lesinata cu el. candva, cand ma vor da banii afara din casa, voi lua o admisie metalica de megan pentru cuplu si o axa nu foarte agresiva. completat cu niste arcuri si ma opresc. sau arunc direct un motor 16v. azi-dimineata am montat burlanul ala gros sa bata direct pe filcor. parca s-a simtit ceva, dar nu de speriat. probabil 80% placebo. dar am un drum pe 800km weekendul asta si voi vedea daca s-a schimbat ceva. multumesc mult baietilor de aseara, si chiar daca am luat 2 masini si ceva de la preferance si 50 de kg, sunt foarte mandru de toroapa mea
                      vezi ca am 63 daaaaaaaaa sunt un balast bun cat sistemul de aer conditionat
                      sigpic
                      Sa nu ai incredere in femei si in franele de Dacie!
                      http://www.loganclub.ro/forum/loganu...da-t31364.html

                      Comment


                      • Originally posted by cos_min_i View Post
                        luatul din chiuloasa te ajuta jos in ture ,nu sus ..cu admisia de megan vei castiga tot jos in ture..pentru ca dupa zeci de cautari m-am informat ca admisia scurta uniformizeaza cuplul pana sus iar admisia lunga da cuplu jos in ture
                        tevile din admisia de logan sau megan au 95% aceeasi lungime ... ceea ce difera e pozitionarea clapetei .
                        Asta nu inseamna ca daca iti tragi un traseu cu teava de 5 metru si tragi aer din spatele masinii o sa ai cuplu mai mare , din contra cu cat e mai lung de unde isi trage aer cu atat merge mai prost jos in ture . Deci cand cartea spune scurt se refera la tevile ce iasa din chiulasa.
                        Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                        Comment


                        • off: cel mai bine punem toba in fata, direct din chiuloasa ... sa vezi atunci cuplu...laser frate :P.
                          sigpic

                          Comment


                          • daca te uiti la alea de rally au evacuarea dupa roata din fata
                            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                            Comment


                            • alea din anii '80, daciile 1300 de "municipale". cauta tu pe gogu si citeste, sa vezi ce simplu teava lunga da cuplu jos, teava scurta da cuplu sus. totul e sa calculezi un drum al unei unde sonore si afli lungimea optima pt anumita turatie, apoi mai departe mergi pe acordul armonicii frecventei de baza. iar lungimea tevilor se calculeaza din portul supapei, nu de unde iese din motor.
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • sa caut atunci o admisie gen "pilot" teava aia lunga care aduce in fata filtrul, langa far? cred ca mai degraba e vorba de distanta de la clapeta pana la supapa, si atunci inteleg de ce 16v-ul are admisiile asa lungi, sa aiba ceva cuplu jos.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google