liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • nu e patru tuning, e ********* "punct" ro
    sigpic

    Comment


    • Eu unul nu inteleg de ce va bateti capul cu Yuri. Nimeni de aici nu stie daca are macar bucata aia de plastic roz de iti permite sa te plimbi cu masina pe strazi. Daca punem la socoteala ca habar nu are cum funtioneaza cutia de viteze putem trage concluzia ca se refera la pinioanele de la bicicleta.
      sigpic

      Comment


      • adevaru' e ca si eu la bicicleta am incercat chestia cu din 2 in 2 si intr-adevar trage mai bine asa decat din 1 in 1....vorbesc la modul cel mai serios...
        DACIA...Daca Ai Cap Iese Altfel..
        sigpic

        Comment


        • Adrian 32,,daca colegul Speed a facut masina ta gioarsa de Anglia,,macar zi-le si colegilor dupa forumul tau cu PROVOCARI AUTO sa fie la fel de retinuti in afirmatii .
          Am citit acel forum si am vazut comentarii muuult mai acide decat ce a scris @Speed de Bmw-ul tau si al altora!

          Si pana la urma care este adevarul: te face un 16 V pe 402 metri sau NU ?
          Ca sa stim si noi o a doua opinie in cazul asta!

          Comment


          • Acele comentarii au survenit dupa citirea comentariului "georse" din Anglia si Germania.
            Daca ai citit tot subiectul ai vazut ca prima data am fost diplomat cu el iar a doua oara indiferent daca mai recunoaste sau nu trebuia sa ii intorc aceeasi moneda .
            Specific: Nu ma refer in general la marca Dacia , doar la user-ul speed unde aici nu am putut intra decat acum.
            Si daca este sa luam dupa filmari cu +75 kg pe Logan, E39 castiga, singur in masina speed castiga.
            Sper ca s-a inteles.

            Comment


            • ok sa inteles...Si mai inteleg ca daca @DDK cu cele 75 de kg se suie in masina ta atunci Speed te face si mai lejer,,Corect?
              dar intreb si eu pe aici,,ce rost au pasagerii din dreapta sau din spate la liniute ?

              Normal nu ar trebuie sa fie doar soferii si atat?

              Comment


              • Daca este asa acelea doua curse cu DDK sa inteleg ca nu se pun , atunci intrebarea este urmatoarea de ce s-au mai efectuat?
                Eu unul nu am intrat aici sa ma dau mare si tare , da am e39 cu 6 in linie si fac orice Logan.
                Nu, asta nu se v-a intampla dar vreau sa specific doar un lucru destul am citit atatea minciuni ( de la 130 km/h nu are nici macar o sansa dar pana la 130km/h Loganul este in fata e39-lui , unde Doamne sa prindem noi acolo in zona aceea 130km/h? si multe altele care inca nu gasesc raspuns din partea lui speed de ce a trebuit sa vorbeasca asa?) si am intrat doar sa inchei acest subiect "maret " despre e39.
                Sunt inca dator cu ceva informatii:
                Bmw 520i ( e39) .
                An:1997
                Km: 290 000
                Adus in tara in septembrie 2010 din Germania si inmatriculat in tara.
                Acum cred ca este suficient ce am vrut sa spun.
                Toate cele bune si in cazul in care mai exista astfel de divergente cred ca acum stiti despre ce este vorba.
                Multumesc mult.

                Comment


                • Mai omule mai pune-te si tu putin la punct cu gramatica! Zici ca esti var cu Becali nu altceva!
                  Saab 9-5 Aero

                  Comment


                  • Imi cer scuze sunt si la servici.

                    Comment


                    • Adrian,,fara suparare( felicitari pt achizitie) ,,deci pana la urma daca tu iei 75 de kg in plus acel logan te va face mai repede,,Corect?
                      Daca si loganul ia 75 de kg sau 100 sau 200 in plus,,normal ca trage mai greu ca sa ajunga la o anumita viteza,,de fapt ca oricare alta marca de masina?

                      Deci in concluzie ,dintre ambele masini doar cu soferii si fara alte greutati inutile (adica cu ele stock) iese invingator LOGANUL fata de BMW-ul tau?

                      Daca este asa acelea doua curse cu DDK sa inteleg ca nu se pun , atunci intrebarea este urmatoarea de ce s-au mai efectuat?
                      Asta nu am de unde sa mai stiu eu unu,,,trebuie sa o stii tu care ai fost la fata locului!

                      Comment


                      • Corect .
                        Referitor la cele doua curse efectuate cu DDK chiar speed a fost deacord.
                        Vreau sa raspund la toate intrebarile ( poate am sa mai gresesc gramatical , dar timpul este foarte scurt sa imi pot permite sa stau sa raspund in timp ce am si alta activitate) care mai exista , sa nu ma creada lumea pe aici ca am intrat doar sa ma laud sau sa imi scot in evidenta masina doar vreau sa fie pentru ultima data cand speed da exemplu ce s-a intamplat cu mine.
                        Daca este sa calculam teoretic ( speed are si soft facut ) atunci Loganul este in avantaj aici este si filmarea drept dovada.
                        Daca in Logan mai este o persoana de greutate medie atunci se inverseaza balanta catre e39.
                        Nu se mai pune problema daca in masina la mine ar mai fii alta persoana , atunci cu siguranta ar fii destul de greu pentru un motor de 2000 cmc , 150 cp , la o greutate aproape de 1500kg, sa fie in fata la sfarsitul celor 402 m.
                        Multumesc mult si iti doresc si tie sa o stapanesti sanatos si km fara incidente.

                        Comment


                        • Adrian, deci principala problema pt care ai intrat aici e ca speed a vorbit urat de masina ta, nu ca ar fi mintit ca te-a facut, nu? Asta ca sa inteleaga lumea unde e problema, ca multi poate inteleg ca tu negi ca te-a facut sau altceva.

                          Si aici sunt de acord cu tine, e urat din partea lui daca a zis asa, insa eu din ce am citit nu cred ca s-a referit STRICT la masina ta, nu stau acum sa caut, dar parca a si zis ca masina ta e foarte ingrijita (exact asa s-a pronuntat). Deci sincer eu cred ca e o neintelegere si te-ai suparat aiurea pe el, nu s-a referit la masina ta cand a zis "gioarse" ci in general.
                          hai ca am cautat, citeste pe pagina asta: http://www.loganclub.ro/forum/liniut...t1367p313.html
                          Last edited by bossake; 11 August 2011, 19:17.
                          Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                          Comment


                          • Din ce vad eu pe site-ul Dimspor, Loganul 1.6 16v resoftat ajunge la 116 Cp si un cuplu de 163 Nm ( un rezultat foarte bun dupa resoftare, 11 Cp si 15 Nm in plus ). Cum un 1.6 16v cantareste cam 1150 Kg inseamna ca are un raport Kg/Cp = 10. BMW-ul cantareste aproape 1500 Kg, dar avand in vedere ca are la activ 290 000 Km ( si nu stim sigur daca sunt reali ), s-ar putea ca 10-15 Cp sa fi decedat, rezultand un raport Kg/Cp mai prost decat la Logan si este normal ca pe primele 2 trepte ( poate si a III-a ) sa piarda teren. Peste 130 Km/h nici nu ma gandesc ca Loganul ar avea vreo sansa, cu toata resoftarea lui.

                            Referitor la schimbatul treptelor din a II-a direct in a IV-a, am tot incercat azi in trafic cu Loganul Van 1.5 dci 70 Cp de la serviciu. M-am dus cu a II-a pana in 4500 rpm si apoi am schimbat a IV-a. Una la mana ca este foarte aiurea de manevrat schimbatorul ( este mult mai usor de retrogradat din a IV-a in a II-a ) si mi s-a parut mai lenta decat daca as fi schimbat a III-a, pt. ca am incercat dupe aceea cu a III-a.
                            Dar nu vreau sa redeschidem subiectul. Sper ca YURI sa nu mai reactioneze.
                            Last edited by flopy84; 11 August 2011, 19:22. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • adrian32: Nu ii mai asculta frate ca tu ii faci si asa cum e masina ta din orice pozitie daca si Alexx ar avea masina stock !150 >>>105 chiar daca are 1.5 tone!

                              Comment


                              • Originally posted by YURI View Post
                                Octavian___32 : Tu care esti ceva mai in varsta ca mine trebuia sa sti "chestia" asta ...(mai de mult)cu 2 in 4 ...bine ca probabil nu ai avut diesel sau nu ai incercat pana acum ....! Nu trebuia sa o exemplific eu aici!Si stai tu linistit ca stiu si Oltcitul ce poate ...Are motorul turat si e o masina usoara!Cei drept ,demarajul 0-100 il au bun dar nu de speriat si se propteste in 150 si acolo ramane! Daca masina e modificata ,sau marita compresie ceva ,atunci Oltcit-ul poate pune probleme tractorului meu...!Pana atunci nu mai visati frumos...


                                ps:As vrea sa vad Oltcit-ul cu jarca mea de Dacie 1310 din 91' cu carburator JIKOV dublu corp si filtru sport cum s-ar descurca la o linie...Cu rabla asta am facut Cielo sa planga(1.5 16V executiv)!Totusi ...Si voi va pricepeti ,dar mai sunt si altii care se pricep ...
                                Cred ca am mai multi km cu dizalul decat tine. Dar chiar nu conteaza asta.
                                Oricum cu schimbatul din 2 in 4 esti unic )))

                                Jarca ta de Dacie cu tot cu carburici dublu corp, tot nu o faci sa scoata un 13-14 sec 0-100. Cielo ala probabil ca avea o bujie uda sau soferul nu stia ca te pui cu el.
                                Dar cine stie, daca ii dai din 2-4 poate ai vreo sansa

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google