liniute curse raliuri etc LOGAN

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • "cama" aoleu ...ti'ar mecanica ... care majoritate ? ii numeri pe degete pe cei cu modificarile mentionate de tine

    Comment


    • majoritatea cu soft modificat , pai trebuie sa mai pui un deget ca o sa fiu si eu acolo peste putin timp;)

      Comment


      • Cei care au axa sunt doar 4, atat, restu' evacuati, aspirati si virusati.
        4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

        Comment


        • totusi un 1.6 8v stock-stock se gaseste pt floppy? Eu zic ca ar fi interesant. Sau un 1.4, dar sa nu aiba nici prea putine modificari (ca ia bataie) dar nici modificari f multe. Sa fie ceva gen ~1.6 8v stock .
          Masina lui e stock, 1.4 109cp.
          Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

          Comment


          • si eu la ce categorie ma incadrez? la virusati probabil ), va pune-ti voi cu "Mircea nebunu" ) lasa ca va invat eu minte

            Comment


            • Originally posted by bossake View Post
              totusi un 1.6 8v stock-stock se gaseste pt floppy? Eu zic ca ar fi interesant. Sau un 1.4, dar sa nu aiba nici prea putine modificari (ca ia bataie) dar nici modificari f multe. Sa fie ceva gen ~1.6 8v stock .
              Masina lui e stock, 1.4 109cp.
              Eu sunt convins ca fac probleme rau la 1.6 8v full stoc (cu Borbeturile pe ea), ultima oara imi daduse o masina dar am mai umblat la ea la niste retusuri. Deocamdata am tablele, trage mai greu cu ele caci e talonul mai mare.

              Sunt convins ca ma bate, probabil o masina-o masina jumate, sunt realist.

              Am de la munci un Lacetti cu spatele taiat, ma uitasem in talon 1.4 16v 95.2 cp calculati (70 kw scrie) cu 1195 de kg., am zis direct 95 de cai la 1200 de kile. Cel putin asta mica se misca cam greu (chiar nu stiu cat de curat e filtrul de aer), a mea trage mult mai bine. Deci depinde de masina, uzura, kilometri, sofer (legat de Nubira aia).

              Eu in talon am 75 cp cu 1020 kg (1020 poate sa am masina cheala fara dotari ).

              edit: hoo Mirceo, vedem cat modifici, daca se ingroasa gluma iau si eu masuri, deocamdata sunt confortabil eu si zif, mcd nu se pune). Categoria Logan 1.4 pe Bucuresti.
              Last edited by aleXpeed; 27 May 2011, 18:12.
              4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

              Comment


              • Ideea la kia ceed e ca sunt incredibil de grele (cel putin in talon) si asta il dezavantajeaza rau. Spre exemplu kia ceed 5 usi 1.4 109cp a baiatului are in talon 1309kg. Enorm dupa parerea mea, mai ales ca e varianta de baza. Alta chestie ciudata, kia proceed (3 usi) 2.0 crdi 140cp are 1500kg. Nu stiu de ce or fi asa grele.
                Spre comparatie mai merg des cu un Leon FR 2.0 tdi 170 cai varianta maxima de dotari (inclusiv trapa, navigatie etc) si are in talon doar 1350.

                Oricum daca zici ca pui probleme la 1.6 8v vorbeste cu baiatul si poate va vedeti
                Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                Comment


                • Sunt faine kia,dar nu are sens da dai atatia bani.....................

                  Comment


                  • Originally posted by flopy84 View Post
                    Sunt perfect de acord cu bossake. Diferenta de gretutate este de aproximativ 150 Kg ( mai mult la Kia Cee'd ). .............
                    Diferenta asta o ai fata de un mpi, nu fata de 1.6 16V.
                    Cu 1.6 mpi stock e stransa pana pe la 130, daca e cipuit pierzi.

                    Fa o proba cu FOF, pierzi sigur )))

                    Comment


                    • Tavi, are dreptate baiatul. de la 1172 la 1309 cat are el (vb de cifre din talon ambele) sunt vreo 137 ..
                      Dar cum ziceam dubios de mare greutatea la ceed, si de asemenea parca alessandro zicea ca a urcat loganul prestige pe cantar. Daca citeste poate ne informeaza cat arata exact (eu am banuieli si cred ca e ceva mai usor de 1172 cat am eu in talon)
                      Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                      Comment


                      • versus

                        Originally posted by Octavian___32 View Post
                        Diferenta asta o ai fata de un mpi, nu fata de 1.6 16V.
                        Cu 1.6 mpi stock e stransa pana pe la 130, daca e cipuit pierzi.

                        Fa o proba cu FOF, pierzi sigur )))
                        Daca nu ma insel, bossake mi-a spus ca are in talon 1170Kg si avand in vedere ca nu avea roata de rezerva ( ~15kg ), iar el este mai subtirel ca mine cu vreo 15kg ajungem la o diferenta de 170kg mai putin la el.
                        Pe site-ul Dacia 1.6 MPI cantareste 1050kg fara optionale si optionalele ( aer conditionat, geamuri electrice, proiectoare etc...) cantaresc pana in 100kg ( aproximativ 70kg ); deci ar ajunge la 1120kg, adica o diferenta de 190kg.
                        Dar din cate stiu eu, Logan facelift este un pic mai greu decat prima varianta si atunci diferenta ar fi si mai mare.

                        FOF are in afara de resoftare traseul de evacuare schimbat si roti mai usoare. Totul consta in raportul de kg/cp ( asta pana pe la 100-120km/h ). Cu modificarile pe care le are, FOF ar avea in jur de 105 Cp. Acum nu stiu ce varianta de echipare este masina lui, dar oricum ar fi tot este mai usor ca mine cu cel putin 200 kg. Este clar ca ma face pe 400 m.

                        Daca se ofera careva cu 1.6 MPI stock 100% ( si fara banchete, roti de rezerva scoase ) eu sunt disponibil, dar nu in seara asta ca am baut o berica.
                        Eu folosesc benzina de la Petrom de 95.

                        Asa, 1172kg. Nu am apucat sa vad postul tau.
                        Last edited by flopy84; 27 May 2011, 23:21. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • [QUOTE=aleXpeed;970479]Eu sunt convins ca fac probleme rau la 1.6 8v full stoc (cu Borbeturile pe ea), ultima oara imi daduse o masina dar am mai umblat la ea la niste retusuri. Deocamdata am tablele, trage mai greu cu ele caci e talonul mai mare.

                          eu m-am dat cu un 1.6...nu stiu ce dotari...farul meu la stopul lui...si aveam gume 195.65.15 de iarna...+subwooferul care are ~50kg...mentionez ca a mea e doar resoftata...

                          tu cu modificarile care le ai ar trebui sa bati 1.6 stock

                          am vorbit cu un prieten cu 1.6 stock ambition...dupa ce ma vad cu el o sa postez rezultatul...poate si o filmare...bafta!

                          Comment


                          • versus

                            Ma bag si eu daca ma primiti
                            Last edited by Seba; 29 May 2011, 22:49.

                            Comment


                            • Originally posted by PiciuX View Post
                              eu m-am dat cu un 1.6...nu stiu ce dotari...farul meu la stopul lui...si aveam gume 195.65.15 de iarna...+subwooferul care are ~50kg...mentionez ca a mea e doar resoftata...

                              tu cu modificarile care le ai ar trebui sa bati 1.6 stock
                              Tu nu ai nici gaz, nici aer-conditionat din cate stiu, stau egal cu 1.4 preference remapat cu motor ca nou. Eu mai am un aer, un gaz, si-un motor mai batran asa, nu m-am mai dat oricum cu nimeni, pana nu stiu ca e motorul in mintile lui n-are rost asa..
                              4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                              Comment


                              • Originally posted by CataFOF View Post
                                pe tr4 e ploscaita ma , tragea ala mai bine pe tr3 poate , dar si tr3 este forta la logan.
                                screch ala cu 1.6 de la kia la zoo cand am plecat sa oprit ca cica vine politia si sa tirat
                                da fratello stiu, eram acolo. eu pe 1 si 2 am stat langa el chiar daca am plecat la 7000 rpm cu pierdere mare de aderenta. a fost si cainele care m a intimidat
                                pe 3 se distanta. am un prieten cu kia 1.6 126 cai. am mers cu ea si pe 1 2 mi se pare mai slaba ca loganu da cand dai a 3 a zici ca o apuca strechea. nu simti nici o diferenta intre 2 si 3

                                @ cos_min 16veu lu 60FUG trage al naibii de bine. mie mi a dat 2 3 masini.
                                las ca ma fac eu mare...daca mai faci si tu niste presiuni acolo

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google